چرا کودکان باید برنامه‌ نویسی یاد بگیرند

نویسنده: رضا حمیدی

آخرین ویرایش : 1 سال قبل

چرا کودکان باید برنامه‌ نویسی یاد بگیرند(۹ فایده + اهمیت آن)

چرا کودکان باید برنامه‌ نویسی یاد بگیرند؟ این سؤال بسیاری از والدین است که بر سر دوراهی قرار گرفته‌اند نمی‌دانند برای آینده کودکانشان باید چه‌کاری انجام دهند. پاسخ به این سؤال به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما به طور کلی خوب است که به کودک خود برنامه‌نویسی یاد بدهید.

اگر احساس می‌کنید کودک‌تان به برنامه‌نویسی علاقه دارد، مجموعه آموزش برنامه‌نویسی اسکرچ را به شما توصیه می‌کنیم. برای اینکه بفهمید در ابتدا کار، با چه زبانی شروع کنید، پیشنهاد می‌کنیم مجموعه مقالات آموزشی برنامه‌نویسی ما را مطالعه نمایید و یک زبان مناسب برای فرزند خود انتخاب کنید.

چرا کودکان باید برنامه‌نویسی یاد بگیرند؟ با توجه به اینکه دنیا در حال پیشرفت است و همه چیز به سمت ماشینی و کامپیوتری شدن حرکت می‌کند، بهتر است که شما هم از حالا به فکر پیشرفت و رشد فرزندان خود باشید. یادگیری برنامه‌نویسی از دوران کودکی تأثیر به‌سزایی در رشد و پیشرفت مهارت‌های فرزندتان خواهد داشت.

اگر به دنبال مجموعه آموزش برنامه‌نویسی هستید، می‌توانید روی مجموعه ما حساب باز کنید. با مجموعه آموزشی مداد سبز همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید.

چرا کودکان باید برنامه‌ نویسی یاد بگیرند

چرا کودکان باید برنامه‌ نویسی یاد بگیرند

دلیل یادگیری برنامه‌نویسی در کودکی چیست و چه تأثیری دارد؟ حتماً این جمله را شنیده‌اید که افراد در سنین کودکی، مطالب را سریع‌تر و عمیق‌تر یاد می‌گیرند. با توجه به این موضوع اگر می‌خواهید فرزندتان آینده درخشانی داشته باشد، بهتر است او را در کودکی با رشته برنامه‌نویسی آشنا کنید. برنامه‌نویسی علاوه بر اینکه باعث فعال شدن ذهن کودک شما می‌شود، به آن‌ها کمک می‌کند تا مهارت‌های بسیار مهمی را در زندگی و کار کسب کنند.

در مجموع دلایل زیادی وجود دارد که باید بر اساس آن‌ها زبان‌های برنامه‌نویسی و کدنویسی را به کودکان آموخت. یادگیری برنامه‌نویسی در کودکی این شانس را فرزند شما می‌دهد تا در آینده به موفقیت چشمگیری دست یابند.

برنامه‌ نویسی چیست؟

کد‌نویسی جونیور برای کودکان چیست و چرا کودکان باید آن را یاد بگیرند؟ برنامه‌نویسی یک روش حل مسأله است که از طریق نوشتن دستورات در قالب کد در کامپیوتر انجام می‌شود. در واقع از طریق برنامه‌نویسی می‌توانید برنامه‌های کاربردی فراوانی را طراحی و پیاده‌سازی کنید.

یک برنامه‌نویس با استفاده از کد و دستورات خاص، دستوراتی را برای اجرا، به کامپیوتر ارسال می‌کند. این دستورات در بخش اصلی کامپیوتر یعنی cpu پردازش شده و در نهایت خروجی آن به کاربر نمایش داده می‌شود.

چرا کودکان باید برنامه ‌نویسی یاد بگیرند؟

چرا کودکان باید برنامه ‌نویسی یاد بگیرند؟

آشنایی کودکان با برنامه‌نویسی در سنین کم بسیار توصیه شده است؛ با این وجود هنوز هم در مدارس ایران این موضوع را جدی نمی‌گیرند. آموزش کد‌نویسی به کودکان مزیت‌های زیادی دارد. برای مثال کودک از همان ابتدا می‌تواند با مهارت تفکر، حل مسأله، بکارگیری خلاقیت و… نیز آشنا شود. در نهایت می‌تواند زودتر از بقیه دوستان خود مشغول به کار شود و به درآمد خوبی برسد.

در ادامه با بررسی چند دلیل مهم، به سؤال چرا کودکان باید برنامه‌نویسی یاد بگیرند پاسخ خواهیم داد.

کودکان به کمک برنامه‌ نویسی مهارت حل مسأله را یاد می‌گیرند

کودکان به کمک آموزش برنامه‌نویسی می‌توانند با نحوه عملکرد کامپیوتر و اصول کدگذاری آشنا شوند. علاوه بر این، زمانی که کودک برنامه‌نویسی می‌کند، می‌تواند یاد بگیرد که چطور با استفاده از ریاضی، مشکلات و مسائل مهم زندگی خود را حل نماید. به همین دلیل است که توصیه می‌شود مدارس ایران، کدگذاری را در سنین کودکی به دانش‌آموزان آموزش دهند.

بدون شک همه والدین تلاش می‌کنند که فرزندان خود را طوری تربیت کنند که توانایی حل مشکلات را داشته باشند. برنامه‌نویسی به کودک کمک می‌کند تا این مهارت را بیاموزد. در واقع کودکان در طول برنامه‌نویسی با مسائل مختلف برخورد کرده و دائماً تلاش می‌کنند برای آن‌ها راه حل مناسبی پیدا نمایند.

برنامه ‌نویسی انعطاف ‌پذیری کودک را گسترش می ‌دهد

آموزش برنامه‌نویسی برای سنین پایین به کودک می‌آموزد که چطور پس از شکست، به حالت اولیه برگردد. در واقع کودک از طریق کدنویسی می‌آموزد که شکست خوردن، همیشه بد نیست و گاهی اوقات می‌تواند یک امتیاز مثبت به حساب بیاید. کودک با هر شکستی که در برنامه‌نویسی می‌خورد، می‌تواند با یک فرصت یادگیری روبرو شود. به عبارت ساده‌تر، کودک هر بار روش‌های مختلف را امتحان می‌تا در نهایت به نتیجه مطلوب خود برسد.

برنامه ‌نویسی روش صحیح فکر کردن را به کودکان یاد می‌ دهد

برنامه ‌نویسی روش صحیح فکر کردن را به کودکان یاد می‌ دهد

چرا کودکان باید برنامه‌نویسی یاد بگیرند؟ کودکان از طریق برنامه‌نویسی می‌توانند روش درست تفکر را بیاموزند. آشنایی با کدنویسی جونیور، کودکان را با تفکر متفاوت آشنا می‌کند. برنامه‌نویسی زمانی مؤثر خواهد بود که برنامه‌نویس به درستی فکر کند و مسائل را به بهترین شکل ممکن حل نماید.

آموزش برنامه‌نویسی به کودکان این امکان را می‌دهد تا با موضوع تجزیه آشنا شوند و از آن طریق، مسائل بزرگ را به بخش‌های کوچک تقسیم کرده و در نهایت برای هرکدام راه حلی پیدا نمایند.

خلاقیت کودک با برنامه‌ نویسی رشد می‌ کند

تجربه نشان داده است که افرادی که برنامه‌نویسی را از سنین کودکی شروع کرده‌اند، ذهن خلاق‌تر و فعال‌تری نسبت به بقیه برنامه‌نویسان دارند. کودکان از طریق برنامه‌نویسی با مسائل مختلف برخورد می‌کنند و در نتیجه برای حل آن‌ها، خلاقیت بیشتری به خرج می‌دهند. در نهایت این افراد این شانس را دارند که چیزی را بسازند که مالک اصلی آن، تنها خودشان هستند.

بازخورد‌های مثبتی که کودک می‌تواند پس از خلق برنامه خود به دست آورد، موجب رشد کودک می‌شود. در واقع وقتی کودک با نتایج مثبت برنامه‌نویسی روبرو می‌شود انگیزه می‌گیرد و با خلاقیت بیشتر، برای ساخت برنامه‌های بزرگتر و مهمتر تلاش می‌کند.

آموزش برنامه ‌نویسی به کودکان، آینده آن ‌ها را تضمین می ‌کند

برنامه‌نویسی یک مهارت کاربردی است که با توجه به پیشرفت جهان، بهتر است آن را یاد بگیرید. در حال حاضر اغلب کسب و کار‌ها با تکیه بر این علم مفید راه‌اندازی شده‌اند. یادگیری برنامه‌نویسی در کودکی به کودک این امکان را می‌دهد تا آینده درخشان‌تری نسبت به سایر افراد داشته باشد. در واقع کودک بعد از برنامه‌نویس شدن می‌تواند به سرعت وارد بازار کار شود و به درآمد خوبی برسد. دسترسی به فرصت‌های شغلی، بهترین دلیل برای این است که چرا بچه‌ها باید برنامه‌نویسی یاد بگیرند.

فواید برنامه‌ نویسی برای کودکان

فواید برنامه‌ نویسی برای کودکان

آموزش برنامه‌نویسی به کودکان فواید زیادی دارد. این امر باعث می‌شود که کودک به مرور زمان، پیشرفت کند و به مهارت‌های بسیار بالایی برسد. یادگیری کدنویسی علاوه بر اینکه کودک را با تکنولوژی آشنا می‌سازد، آینده شغلی کودک شما را نیز تضمین می‌کند. از فواید برنامه‌نویسی برای کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مهارت‌های منطقی را به کودک می‌آموزد
 • کودکان را با تعامل و کارگروهی آشنا می‌کند.
 • کودکان با برنامه‌نویسی، مهارت حل مسأله را می‌آموزند.
 • به رشد تفکر انتقادی کودک شما کمک می‌کند.
 • موجب رشد و شکوفایی استعداد و خلاقیت کودک می‌شود.
 • آموزش برنامه‌نویسی در کودکی باعث رشد اعتماد به نفس آن‌ها می‌شود.
 • یادگیری برنامه‌نویسی در کودکی بسیار آسان‌تر و سریع‌تر است.
 • اعتماد به نفس کودک را افزایش می‌دهد.
 • در آینده کودکان را با فرصت‌های شغلی مناسب روبرو می‌کند.

چطور بفهمیم کودکمان به برنامه ‌نویسی علاقه دارد یا نه؟

حال که با فواید یادگیری برنامه‌نویسی برای کودکان آشنا شدید بهتر است بفهمید که آیاد کودک شما به این کار علاقه دارد یا خیر؟ درست است که برنامه‌نویسی برای کودکان بسیار مفید و کاربردی است، اما علاقه و استعداد کودک، نباید نادیده گرفته شود. در حال حاضر روش‌های زیادی از جمله تست استعداد برنامه‌نویسی ساخته شده است که نشان می‌دهد کودک شما چقدر به برنامه‌نویسی و حل مسأله علاقه‌مند است.

بهترین زبان برنامه ‌نویسی برای یادگیری کودکان

بعد از اینکه از علاقه کودکان به کدنویسی مطمئن شدید، نوبت انتخاب زبان برنامه‌نویسی مناسب کودکان است. از آنجایی که زبان‌های برنامه‌نویسی زیادی وجود دارد، ممکن است پیدا کردن اولین زبان برنامه‌نویسی برای کودکان کمی دشوار باشد. بهترین زبان‌های برای برنامه‌نویسی کودکان عبارتند از:

 • زبان برنامه‌نویسی اسکرچ
 • C++
 • Phyton
 • HTML/CSS
 • JavaScript

برنامه ‌نویسی اسکرچ چیست؟

برنامه ‌نویسی اسکرچ چیست؟

زبان برنامه‌نویسی اسکرچ، بهترین زبان برنامه‌نویسی برای کودکان ۸-۱۱ سال است. این زبان در سال ۲۰۰۳ طراحی شده و هنوز که هنوز است، به عنوان بهترین زبان منبع باز مبتنی بر بلوک استفاده می‌شود.

زبان اسکرچ، به کودکان این امکان را می‌دهد که از طریق برنامه‌نویسی انواع انیمیشن، ویدئو، داستان و بازی‌های ویدئویی تعاملی جذابی ایجاد کنند؛ به همین دلیل است که این زبان بین کودکان بسیار محبوب شده است. در واقع کودکان با یادگیری زبان اسکرچ، علاوه بر اینکه با مهارت‌های خلاقیت، تفکر، داستان سرایی و… اشنا می‌شوند، می‌توانند پروژه‌های جذاب و هیجان انگیری را پیاده‌سازی نمایند.

دوره‌ های مختلف یادگیری برنامه‌ نویسی برای کودکان

دوره‌ های مختلف یادگیری برنامه‌ نویسی برای کودکان

یادگیری برنامه‌نویسی در سنین کودکی، فواید زیادی دارد. اگر می‌خواهید که کودک‌تان به مهارت‌های لازم برای برنامه‌نویسی برسد، باید به سراغ یک مؤسسه مطمئن و قابل اطمینان بروید. مجموعه آموزشی مداد سبز با ارائه بهترین آموزش‌های برنامه‌نویسی می‌تواند گزینه خوبی برای آموزش کودکان شما باشد.
مجموعه ما با ارائه دوره‌های مقدماتی و پیشرفته زبان اسکرچ، امکان کد‌نویسی جونیور برای کودکان را نیز فراهم کرده است. از جمله آموزش هایی که میتوانید برای کودکان فراهم کنید به شرح زیر می باشد:

 1. آموزش پایتون
 2. آموزش html
 3. آموزش فلاتر
 4. آموزش برنامه نویسی
 5. آموزش جاوا اسکریپت
 6. آموزش php
 7. آموزش c++

خلاصه

یکی از دغدغه‌های مهم خانواده‌ها، آینده شغلی کودکان است. امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی اکثر مردم سعی می‌کنند به سمت کار‌هایی مانند برنامه‌نویسی روی بیاورند. این موضوع می‌تواند دلیل خوبی برای سؤال چرا کودکان باید برنامه‌نویسی یاد بگیرند، باشد. اگر دوست دارید کودک‌تان در آینده پیشرفت خوبی داشته باشد توصیه می‌کنیم آشنایی کودکان با برنامه‌نویسی در سنین کم را جدی بگیرید.

فهرست مطالب

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − پانزده =