برنامه نویسی اندروید چیست؟ | مداد سبز

نویسنده: رضا حمیدی

آخرین ویرایش : 1 سال قبل

برنامه نویسی اندروید چیست؟ / آموزش رایگان و سریع

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که اندروید چیست؟ امروزه بسیاری از افراد از گوشی‌های هوشمند اندرویدی استفاده می‌کنند. با افزایش استفاده از گوشی‌های اندروید توسط مردم، برنامه نویسی اپلیکیشن برای سیستم عامل به یکی از شغل‌های پردرآمد در دنیا تبدیل شد.

در صورتی که شما هم به برنامه نویسی علاقه‌مند هستید، می‌توانید با یادگیری آموزش برنامه نویسی، از سایت مداد سبز این کار را به عنوان شغل خود یاد بگیرید. تیم ما سعی دارد تا با ارائه‌ی مجموعه آموزش برنامه نویسی اندروید شما را از تصمیمی که گرفته‌اید مطمئن کند.

شما در انتهای این مطلب با مزایا و معایب برنامه نویسی اندروید آشنا خواهید شد. پس تا پایان همراه مجموعه مقالات آموزش اندروید از مجموعه مقالات آموزش برنامه نویسی باشید.

برنامه نویسی اندروید چیست؟

برنامه نویسی اندروید

فرآیند ایجاد یک برنامه که بتواند روی سیستم عامل اجرا شود را برنامه نویسی اندروید می‌گویند. اندروید  یک سیستم عامل متن باز می‌باشد که توسط گوگل ارائه شده است. این سیستم عامل بر پایه لینوکس طراحی شده و چون گوگل آن را در اختیار کاربران قرار داده است به متن باز مشهور است. برنامه نویسی نیز به معنای تبدیل کردن ابزارهای دیجیتال به برنامه‌های کاربردی است که به کمک کد نویسی در اندروید قابل استفاده می‌شود و همه می‌توانند از آن استفاده کنند.

تاریخچه برنامه نویسی اندروید

تاریخچه برنامه نویسی اندروید

آغاز تاریخچه اندروید به سال ۲۰۰۳ میلادی باز می گردد، زمانی که هنوز هیچ گوشی هوشمندی وجود نداشت و اپل هم هنوز سیستم عامل را معرفی نکرده بود. در آن سال ۴ نفر به نام‌های (ماینر، کریس وات، اندی روبین، نیک سیرز) شرکتی را به نام اندروید را در کالیفرنیا بنیان‌گذاری کردند. نفر اصلی این گروه اندی روبین بود که سال‌های بعد به عنوان مدیر اندروید در گوگل فعالیت می‌کرد. در آن زمان اندی روبین گفت: شرکت اندروید می‌خواهد گوشی هوشمند‌تری را تولید کند که بیشتر از موقعیت صاحب آن اطلاع داشته باشد.

در سال ۲۰۰۵ کمپانی اندروید توسط گوگل خریداری شد، روبین همراه با تیم خود در شرکت باقی ماندند و به کار توسعه عامل ادامه دادند. در همین سال بود که تصمیم مهم و حیاتی گرفته شد، آن‌ها تصمیم گرفتند تا از لینوکس به عنوان پایه سیستم‌ عامل اندروید بهره ببرند. یعنی سیستم عامل به یک متن باز تبدیل شده و تولید کنندگان موبایل به صورت رایگان می‌توانستند از سیستم عامل بر روی موبایل خود استفاده کنند. روبین تا سال ۲۰۱۳ در گوگل به کارش ادامه داد اما در سال ۲۰۱۳ از تیم جدا شد و در اواخر ۲۰۱۴ به طور کلی از زیر نظر گوگل بیرون آمد.

مخترع اندروید کیست؟

شاید با خود فکر کنید گوگل خود توانسته است اندروید را تولید کند، اما اینطور نیست بلکه فردی به اسم اندی رابین مخترع اندروید بوده است. اندی رابین متولد ۲۲ جون سال ۱۹۶۳ در نیویورک آمریکا است. رابین در سال ۲۰۰۳ به فکر ساخت یک سیستم عامل بسیار جالب بود، اما به دلیل مشکلات مالی نتوانست در این پروژه پیشرفت کند و سعی کرد برای پروژه خود سرمایه‌گذار پیدا کند. ابتدا برای شرکت سامسونگ ایده خود را مطرح کرد و آن‌ها قبول نکردند و او را به تمسخر گرفتند. اما گوگل با هوش و ذکاوتی که داشت، آن فکر و ایده جالب را به مبلغ ۵۰ میلیون دلار در سال ۲۰۰۵ خریداری کرد و اندروید به گوگل داده شد.

نقشه راه برنامه نویسی اندروید (android)

نقشه راه برنامه نویسی اندروید (android)

تمام زبان های برنامه نویسی برای اینکه متخصصان خود را به درآمدهای بالایی برسانند برای خود یک سری نقشه راه دارند که برنامه نویس ها در صورتی که این نقشه راه را بلد باشند و اصولی جلو بروند به راحتی می‌توانند در حوزه زبان برنامه نویسی خود موفق شوند و به درآمدهای بالا برسند.

اندروید نیز از این قضیه مستثنی نیست و برای اندروید نیز ما این نقشه راه را ترسیم کرده ایم  به گونه ای که بتواند به راحتی به شما در این راه بسیار کمک کند و شما را از این سردرگمی نجات دهد. برای اینکه اطلاعات بیشتری از  نقشه راه به دست بیاورید به شما مقاله نقشه راه برنامه نویسی اندروید را پیشنهاد میدهیم ، مطمئن باشید با خواندن آن جواب بسیاری از سوالات خود را خواهید یافت.

چرا برنامه نویسی اندروید را یاد بگیریم؟

 در عصر جدید، تکنولوژی با سرعت زیادی وارد زندگی مردم شده و همچنین با شیوع کرونا، مردم انگیزه بیشتری گرفتند و فعالیت‌های خود را از طریق گوشی ادامه دادند. این سؤال پیش می‌آید، چرا برنامه نویسی اندروید؟ این اتفاق‌ها سبب شد که نیاز مردم به اپلیکیشن روز به روز بیشتر شود. در نتیجه بازار کار برنامه نویسی اندروید و طراحی و تولید اپلیکیشن نیز بالا گرفت.

 بعد از پشتیبانی گوگل از اندروید، بزرگترین شرکت‌های سازنده موبایل، تبلت و… از سیستم‌ عامل در محصولات خود استفاده کردند و همین امر باعث رشد اندروید شد. حتی پیشرفت تکنولوژی به گونه ای جلو رفت که برنامه نویسی اندروید با پایتون نیز امکان‌پذیر شد. هرچه که سیستم عامل افزایش یافت به همان اندازه تقاضا برای تولید اپلیکیشن اندروید نیز بالاتر رفت. بنابراین اگر شخصی آشنایی با برنامه نویسی اندروید داشته باشد، هرگز پشیمان نخواهد شد و همچنین به نفع او خواهد بود.

مزایا برنامه نویسی اندروید چیست؟

مزایا برنامه نویسی اندروید چیست؟

طبق آمار زبان برنامه نویسی اندروید جزء رده های بالای علاقه مندان به برنامه نویسی قرار گرفته است و بیشتر برنامه نویس‌ها از این زبان نیز استفاده می‌کنند. در زیر به مزایای برنامه‌ نویسی با اندروید می‌پردازیم:

1. تایپ پویا

استفاده از زبان برنامه نویسی android به هنگام اجرای کد، نوع داده به طور اتوماتیک اختصاص داده می‌شود. با این مزیت دیگر کاربران نگران نوع داده‌ها نخواهند بود.

2. فرصت‌های loT

از دیگر مزایای زبان اندروید این است که بر پایه پلتفرم‌های جدیدی مثل راسپبری پای، ساخته شده است و این پلتفرم‌ها آینده بسیار درخشانی را برای اینترنت loT به وجود خواهند آورد.

3. متن باز

پایتون از متن باز برخوردار می‌باشد و برای کاربران رایگان است. با این اوصاف کاربر می‌تواند هر کد منبعی را دانلود و یا توزیع کند. این ویژگی اندروید زمانی به درد می‌خورد که کاربر بخواهد باز هم از آن کد‌ها استفاده مجدد داشته باشد، از این رو در ساخت اپلیکیشن جدید و زمان صرفه‌جویی می‌شود.

4. قابل حمل

در بیشتر زبان‌های برنامه نویسی برای اجرای یک برنامه در سیستم عامل، باید تغییراتی را ایجاد کرد. در حالی که در زبان برنامه نویسی اندروید چنین مشکلی وجود ندارد و فقط با یک بار کد نویسی در اندروید می‌توان آن را در هر سیستم عاملی اجرا کرد.

5. بهبود بهره‌‌وری

از دیگر مزایای این زبان بهره‌وری آن است. به دلیل سادگی که این زبان دارد، برنامه‌ نویس‌ها به راحتی می‌توانند بر حل مسئله تمرکز داشته باشند. در زبان اندروید کمتر نوشته می‌شود و کارهای بیشتری انجام خواهد شد و این همان بهره‌وری زبان‌ اندروید است.

6. قابل جداسازی

برنامه نویس‌ها می‌توانند کد نویسی اندروید خود را در کد منبع یک زبان دیگر مانند: ++C قرار بدهند.

معایب برنامه نویسی اندروید

انواع معایب برنامه نویسی اندروید

معایب برنامه نویسی با زبان اندروید از مزایای آن بسیار کمتر می‌باشد و همین موضوع باعث انتخاب زبان برنامه نویسی اندروید در بین برنامه نویس‌ها شده است. در زیر به برخی از معایب برنامه نویسی با زبان اندروید می‌پردازیم:

سادگی زبان اندروید

سادگی زبان اندروید یک مزیت به حساب می‌آید و گاهی همین سادگی دردسرساز و مشکل‌ آفرین خواهد بود.

خطا‌های زمان اجرا

محدودیت‌های بسیاری در طراحی این زبان وجود دارد، زیرا زبان پایتون از تایپ خودکار برخوردار می‌باشد. به عبارت دیگر، مشخصه‌های پایتون این اجازه را به اندروید می‌دهند که نوع داده را در هر زمانی تغییر دهد و همین تغییرات باعث خطاهایی در حین اجرا می‌شود.

مصرف ناکارآمد حافظه

زبان ‌برنامه نویسی اندروید حجم بسیار زیادی از حافظه سیستم شما را می‌گیرد و زمانی که شما به دنبال ایجاد برنامه هستید، باید حافظه را پاک و بهینه‌سازی کنید، که این یک نقطه ضعف بزرگ محسوب می‌شود.

عدم استفاده از زبان دیگر

یکی دیگر از معایب زبان اندروید این است که کاربر در استفاده از زبان‌های دیگر دچار مشکل خواهد شد، زیرا کاربر به مشخصه‌ها و کتابخانه‌های اندروید عادت کرده است و در کار با زبان‌های دیگر انتظارات بیشتری می‌رود، به همین دلیل به مشکل بر می‌خورد.

دسترسی به پایگاه داده‌ها

برنامه نویسی با اندروید بسیار آسان می‌باشد اما دسترسی به دیتا بیس زبان اندروید در مقایسه با فناوری‌های JDBC و ODBC کاملا ابتدایی می‌باشد و به همین دلیل شرکت‌های بزرگ کمتر از این زبان استفاده می‌کنند.

دوره های برنامه نویسی اندروید

انواع دوره های برنامه نویسی اندروید

نیاز بازار کار به افرادی که با زبان‌های برنامه نویسی آشنایی دارند، روز به روز بیشتر می‌شود. دوره‌های آموزش برنامه نویسی، نقطه آغاز مناسبی برای علاقمندان به برنامه نویسی اندروید، محسوب می‌شود و افراد می‌توانند خود را برای ورود به بازار کار برنامه نویسی اندروید آماده کنند. این دوره‌ها می‌توانند افراد را به یک برنامه نویس بسیار حرفه‌ای تبدیل کنند. دوره‌های آموزش برنامه نویسی اندروید با گوشی هم از این دسته هستند.

در این بخش انواع دوره‌های برنامه نویسی را نام خواهیم برد:

 1. دوره برنامه نویسی اندروید با پایتون
 2. دوره آموزش صفر تا صد برنامه نویسی آی او اس
 3. دوره برنامه نویسی VBA در اکسل
 4. دوره آموزش برنامه نویسی Microsoft .Net
 5. دوره مقدماتی Data Analysis with Pandas andpython
 6. دوره Microsoft .Net Fundamentals
 7. دوره جامع مهندسی پایتون
 8. دوره آموزش Ansible
 9. دوره آموزش اکسل از کاربردی تا پیشرفته

برنامه نویسی اندروید با گوشی

سؤالی که ممکن است برای علاقه‌مندان به برنامه نویسی و به خصوص برنامه نویسی اندروید به وجود بیاید این است که آیا برنامه نویسی اندروید با گوشی‌های اندروید هم امکان‌پذیر است؟ آیا دوره‌ی آموزشی مبنی بر آموزش برنامه نویسی اندروید با گوشی هم وجود دارد؟ حتی اگر پاسخ مثبت باشد باز به این مسئله می‌رسیم که چطور می‌توان به برنامه نویسی اندروید با گوشی اندروید پرداخت؟ این یک مبحث گسترده است که در یک مقاله جامع به آن خواهیم پرداخت.

علت محبوبیت اندروید

ایا برنامه نویسی اندروید (ANDROID) سخت است؟-مدادسبز

علت محبوبیت اندروید در بین کاربران، دور بودن از محدودیت می‌باشد. بعضی از رقبای اندروید مانند: ios از لحاظ عملکرد از بهترین پلتفرم‌ها برخوردار است، اما دارای محدودیت‌هایی می‌باشد که کاربران نمی‌توانند نیاز‌های خود را به راحتی رفع کنند. اما در اندروید تقریباً هر کاری ممکن است و به راحتی می‌توان آن را انجام داد. اگر پلتفرم اندروید قابلیت خاصی هم نداشته باشد، می‌توان از اپلیکیشن‌های سوم شخصی که وجود دارند، برای رفع نیاز افراد استفاده کرد.

آیا برنامه نویسی اندروید سخت است؟

سوالی که در ذهن بسیاری از علاقمندان به برنامه نویسی اندروید ایجاد می‌شود، این است که آیا برنامه نویسی اندروید سخت است یا نه؟ در پاسخ به این سوال باید گفت: هیچ کاری در دنیا دشوار و سخت نیست، به شرطی که از راه و روش مناسبی برای یادگیری آن استفاده کرد. کلمه سخت یک مفهوم کاملا نسبی می‌باشد که می‌تواند معنای متفاوتی برای افراد مختلف داشته باشد.

بعضی از کارها با کمی تمرین به راحتی قابل یادگیری هستند و برخی دیگر نیاز به اراده و پشتکار زیادی دارند. برنامه نویسی اندروید هم جزء کارهایی است که باید اراده و علاقه داشت. با استفاده از آموزش و تمرین‌های مناسب، تقریباً ۶ ماه لازم است که فرد بتواند به برنامه نویسی اپلیکیشن اندرویدی به خوبی بپردازد.

کسب درآمد برنامه نویسی اندروید

برنامه نویسی اندروید یکی از پر تقاضاترین پوزیشن های شغلی حیطه برنامه نویسی است. به همین منظور کسب درآمد برنامه نویسی اندروید می‌تواند یکی از بهترین ایده هایی باشد که بخواهد برنامه نویسی اندروید را یاد بگیرید! اما چه روش هایی می‌تواند به شما تضمین دهد که میتوانید کسب درآمد از طریق برنامه نویسی اندروید را رقم بزنید؟ در ادامه همراه ما باشید تا مسیر های کسب درآمد از برنامه نویسی اندروید را به شما معرفی کنیم

کسب درآمد برنامه نویسی اندروید از طریق فریلنسری

همانطور که در بالا گفنیم برنامه نویسی اندروید یکی از زبان های برنامه نویسی پر تقاضا جهت انجام پروژه های مختلف است به همین منظور شما به راحتی میتوانید پس از افزایس سطح مهارت های خودتان در برنامه نویسی اندروید و ساخت یک رذزومه قوی در این حوزه با ثبت نام در سایت های فریلنسری ایرانی و خارجی پروژه های دلخواه خودتان را پذیرفته و از طریق آن به کسب درآمد از برنامه نویسی اندروید بپردازید. ما در مداد سبز برای فریلنسری در ایران سایت کارلنسر و برای فریلنسری خارجی سایت Toptal را پیشنهاد میکنیم.

کسب درآمد برنامه نویسی اندروید از طریق استخدام شدن

عمدتاً بسیاری از سازمان‌هایی که دارای وب سایت هستند تمایل دارند تا برنامه ای از سایت یا همان وب اپ را نیز برای دسترسی سریع کاربر به خدمات ان ها را داشته باشند. به همین منظور استخدام برنامه نویسی از حقوق های بسیار خوب زیاد شده است که می‌توانید با دنبال کردن سایت‌های آگهی به این هدف برسید.

کسب درآمد برنامه نویسی اندروید از طریق آموزش دادن یا تدریس

وب سایت آموزش مداد سبز یکی از سایت های خوب آموزش برنامه نویسی است که در آن آموزش برنامه نویسی اندروید نیز تدریس می‌شود و اگر می‌خواهید از طریق تدریس، به کسب درآمد از طریق برنامه نویسی اندروید برسید، مجموعه مداد سبز همراه شما است. جهت ارسال رزومه و تدریس در مداد سبز در پنل کاربری خود به ما تیکت ارسال کنید.

پیش نیازهای یادگیری اندروید

پیش نیازهای یادگیری اندروید

برای شروع برنامه نویسی اندروید، لازم است چندین پیش نیاز برنامه نویسی اندروید را پشت سر بگذارید. در ادامه به 5 پیش نیاز یادگیری اندروید خواهیم پرداخت:

 1. اصول ضروری Java را یاد بگیرید، زیرا زبان Javaزبان اصلی برنامه نویسی در اندروید است. پس برای شروع و یادگیری باید با مفاهیم Java آشنایی داشته باشید و بتوانید از آن به درستی استفاده کنید. مواردی از جمله: کلاس‌ها، وراثت، رابطه‌ها و بسته‌ها جزء ضروریاتی هستند که باید آن‌ها را یاد بگیرید.
 2. بعد از یادگیری زبان Java باید با مقدمات برنامه نویسی اندروید، از جمله: روش‌های رفع باگ، عناصر و طراحی متریال، رابط کاربری و گوگل پلی آشنا شوید.
 3. در گام بعدی باید درمورد کیت نرم‌افزار اندروید بیشتر یاد بگیرید و نسخه‌های مختلف اندروید را بشناسید. برای داشتن یک نرم‌افزار قوی چندین بار به صورت آزمایشی برنامه اپلیکیشن بنویسید.
 4. یکی دیگر از پیش نیاز‌های یادگیری اندروید این است که یاد بگیرید چگونه از اپلیکیشن خود، کسب درآمد کنید. باید بیاموزید، بدون این‌که آسیبی به کاربر به هنگام استفاده از اپلیکیشن وارد شود، تبلیغ کرده و درآمد داشته باشید.
 5. در نهایت خود را با توانایی‌هایی که به دست آورده‌اید، با شرکت در یک پروژه ارزیابی کنید.

خلاصه

با تمام روش‌ها و تکنیک‌هایی که بیان شد، می‌توانید اندروید و نیاز‌های خواسته شده خود را توسعه دهید. اگر هنوز تصمیم خود را در انتخاب شغل برنامه ‌نویسی نگرفته‌اید، می‌توانید با مشاوران مجموعه آموزشی مداد سبز، تماس حاصل فرمایید و مشاوره بگیرید. مداد سبز، به شما کمک می‌کند مجموعه آموزش برنامه نویسی اندروید را به خوبی بیاموزید. از این‌که تا پایان این مطلب همراه ما بودید سپاس‌گزاریم.

فهرست مطالب

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + چهار =