پایتون یا جاوا | مداد سبز

نویسنده: رضا حمیدی

آخرین ویرایش : 2 سال قبل

پایتون یا جاوا | جاوا بهتر است یا پایتون + 8 نکته کسب درآمد

جاوا بهتر است یا پایتون چگونه می­توان از طریق پایتون و جاوا کسب درآمد داشت؟ این سوالات مواردی هستند که هر شخصی که می­خواهد زبان برنامه ­نویسی را بیاموزد به آن­ها فکر می­کند. زبان­ های برنامه نویسی مختلفی در دنیا وجود دارد که برخی از آن­ها با توجه به کارایی و عملکردی که دارند، محبوب ­تر شده ­اند. زبان برنامه نویسی پایتون و جاوا در فهرست برترین زبان­ های برنامه‌نویسی قرار دارند و بازخورد مطلوبی را از سوی فعالان عرصه برنامه­ نویسی دریافت کرده‌اند.

 پایتون یا جاوا یکی از سؤال هایی است که ذهن افرادی که می­خواهند وارد دنیای برنامه­ نویسی شوند را به خود مشغول می­کند. برای انتخاب مجموعه آموزش برنامه ­نویسی باید ابتدا سلیقه خود را بشناسید، با مزایا و معایب هر کدام از این زبان ­ها آشنا شوید و سپس دست به انتخاب بزنید.
در این مطلب، مجموعه آموزشی
مداد سبز سعی دارد شما را با مجموعه آموزش پایتون و مجموعه آموزش جاوا بیشتر آشنا کند تا بتوانید تصمیم بگیرید، برای یادگیری و کسب درآمد، پایتون بهتر است، یا جاوا را بهترین گزینه می‌دانید. تا پایان همراه مجموعه مقالات آموزش پایتون همراه با مجموعه مقالات آموزش جاوا باشید.

مقاله پایتون یا جاوا | مداد سبز

پایتون یا جاوا؟ 

در حالت کلی این سؤال برای همگی پیش میاید که جاوا بهتر است یا پایتون  در واقع بسیاری به دنبال این هستند که یک زبان برنامه نویسی جامع را انتخاب کنند تا زمانی که برای سرمایه گذاری و یادگیری بر روی آن ها میگذارد سودی برای آن ها بدهد و نمیتوان گفت که برنامه نویسی که سوالی مانند در حالت کلی این سؤال برای همگی پیش میاید که جاوا بهتر است یا پایتون میپرسد از هدف کلی برنامه نویسی دور شده است و از این شاخه به آن شاخه میپرد در حالی که این بهترین حرکتی است که میتوانید به عنوان برنامه نویس داشته باشید که تحقیق کامل بر روی زبان های برنامه نویسی مورد علاقه خود انجام دهید با این کار در آینده دچار شک و تردید نمیشویدT

چرا که قبلا با پذیرفتن تمام نکات و بررسی جامع زبان مورد نظر را انتخاب کرده اید و پس اگر جزء افرادی هستید که این سؤال را دارند که جاوا بهتر است یا پایتون  نگران نباشید و تنها به مسیر خود ادامه بدهید.

درواقع پایتون یا جاوا هر کدام زبان­ هایی هستند که در سطح قرار گیری خود، دارای طرفداران بسیاری می‌باشند. اگر بخواهیم مقایسه ­ای جامع و اساسی را در ارتباط با پایتون و جاوا انجام دهیم، نیاز است تا تفاوت ­های آن­ها با یکدیگر را به خوبی بشناسیم. هر کدام از این زبان­ های برنامه نویسی دارای مزایا، معایب، نقشه کسب درآمد و دوره­های خاصی هستند.

پیش از اینکه سری به نقشه کسب درآمد جاوا بهتر است یا پایتون بزنید، بهتر است ابتدا کمی با آن­ها آشنا شوید و معایب آن­ها را مورد بررسی و سنجش قرار دهید. و هیچ گاه با تعصب هیچ زبان یا فریم ورک را انتخاب نکنید تاکید ما همیشه بر روی تحقیق درست است و اگر شما میخواهید به جواب این پاسخ که در حالت کلی این سوال برای همگی پیش میاید که جاوا بهتر است یا پایتون نیاز دارید که این مقاله را به دقت بخوانید.

 نمی­توان پایتون و جاوا را خیلی با هم مشابه دانست و بدون دانستن این اطلاعات به سراغ فراگیری آن­ها رفت. مداد سبز در تلاش است تا بتواند یک مقایسه اصولی را در ارتباط با هر کدام از این زبان­ها ارائه دهد. به این ترتیب بدون هیچ مشکلی کاربران می­توانند انتخاب کنند، که به دنبال مجموعه آموزش پایتون و جاوا بروند و کدام یکی می­تواند پاسخگوی انتظارات آن­ها باشد.

از جمله تفاوت­ هایی که می­تواند میان زبان برنامه ­نویسی پایتون و جاوا باشد، و درواقع جاوا بهتر است یا پایتون را رقم بزند به سبب موارد زیر است:

 • متفاوت بودن پایتون و جاوا به لحاظ سادگی در کدنویسی: کد نویسی در پایتون به نسبت جاوا بسیار آسان­تر می­باشد و قطعه کدهای کمی را نیاز دارد.
 • تفاوت پایتون و جاوا از لحاظ پایگاه داده: برخورداری از قابلیت اتصال به پایگاه داده جاوا سبب محبوبیت آن شده است.
 • وجود تفاوت از نظر عملکرد: سرعت اجرایی که کدهای پایتون دارند، نسبت به جاوا بسیار پایین‌تر می­باشد. این موضوع را می­توان در انتخاب زبان برنامه ­نویسی معیار مهمی دانست.
 • دارا بودن تفاوت به سبب قواعد نحوی: در پایتون برای پایان دادن به دستورها نیاز به استفاده از ویرگول است. در حالی که در جاوا، بلاک­ های دستوری از طریق آکولاد باز و بسته خواهند شد.

ما در این قسمت تلاش کردیم تنها با تفاوت ها و شباهت هایی که این دو زبان برنامه نویسی محبوب به یکدیگر دارند را بررسی کنیم که بدانیم در انتها جاوا بهتر است یا پایتون اما برای انتخاب هر کدام موارد به جز تفاوت ها و شباهت ها وجود دارند مانند بازار کار و مزایا و معایب هر کدام در این قسمت از مقاله جاوا بهتر است یا پایتون به مزایا و معیب زبان های پایتون و جاوا میپردازیم.

معایب جاوا چیست؟

معایب جاوا چیست؟

زبان برنامه نویسی جاوا علاوه بر مزیت ­های فراوانی که دارد، دارای معایب مختلفی هم می­باشد. بررسی اصولی معایب جاوا به مشتاقان برنامه ­نویسی کمک می­کند تا بیشتر با آن آشنا شوند. از جمله معایبی که جاوا دارد می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرداخت هزینه برای بروز رسانی­ها: از ابتدای سال 2019 استفاده کردن از نسخه JAVA SE 8، برای محیط­های تجاری و کسب و کارها، با پرداخت هزینه ممکن شد. با توجه به این موضوع تمام بروزرسانی­ ها و اصلاحیه­ باگ، برای افرادی که می­خواهند از آن استفاده کند، نیازمند پرداخت است. البته نسخه ه­ایی که در حال حاضر وجود دارد، رایگان است و می‌توان برای هدف‌های عمومی و محاسبات مورد استفاده قرار داد.
 • عملکردی در سطح پایین و ضعیف: جاوا نیاز به حافظه زیادی دارد و در مقایسه با C و C++ کندتر عمل خواهد کرد.
 • جاوا امکان پشتیبان­ گیری ندارد: عمده ­ترین تمرکزی که جاوا دارد، روی ذخیره‌سازی است و توجهی به پشتیبان­ گیری ندارد.

معایب پایتون چیست؟

معایب پایتون چیست؟ | مداد سبز

اگر بخواهیم نگاهی موشکافانه به زبان برنامه ­نویسی پایتون بیندازیم، به طور قطع می­توانیم معایب آن را بهتر بشناسیم. این موضوع سبب خواهد شد که با دید باز، دست به انتخاب برای آموزش زبان برنامه­ نویسی بزنیم. از جمله معایبی که می­توان برای پایتون ذکر کرد موارد زیر هستند:

 • سرعت کم: به دلیل این که پایتون زبانی تفسیری است و تایپ آن به صورت خودکار می‌باشد، همین موارد سبب شده تا کدها به شکل خط به خط به اجرا درآیند و سرعت آن کاهش یابد.
 • وجود خطا در زمان اجرا: با توجه به این که پایتون از تایپ خودکار پشتیبان می­کند، محدودیت ­هایی در طراحی آن وجود دارد. با توجه به این که پایتون می­تواند نوع داده متغیر را عوض کند، این امر موجب ایجاد خطاهایی در حین اجرا می­شود.
 • مصرف ناکارآمد حافظه: پایتون برای به اجرا درآمدن نیاز به ظرفیت حافظه زیادی دارد. در صورتی که کاربر به دنبال برنامه ­هایی باشد که حافظه را بهینه کند، این موضوع می­تواند یک نقطه ضعف محسوب شود.

دوره جاوا مداد سبز

حال که به شناخت نسبی بین جاوا بهتر است یا پایتون رسیده اید افرادی که مایل هستند زبان برنامه­ نویسی جاوا را فرا بگیرند، نیاز است که دوره­ های مختلفی را پشت سر بگذارند. این دوره­ ها شامل دوره مقدماتی تا پیشرفته جاوا است. جاوا به صورت پایه و مقدماتی آغاز خواهد شد و پس از گذراندن مراحل مختلفی، کاربر می­تواند به تسلط­ های کافی برای برنامه نویسی برسد. دوره ­های جاوا بسیار مختلف است و هر کدام از آن­ها نقش تعیین کننده­ای در یادگیری این زبان دارند. موارد زیر را برخی از دوره ­های جاوا هستند:

 • آموزش جاوا تحت سرور
 • آموزش کار با گوگل مپ اندروید
 • الگوهای طراحی در جاوا Design Patterns
 • آموزش برنامه­ نویسی اندروید

دوره پایتون مداد سبز

دوره پایتون مداد سبز

پایتون را یکی از زبان­ های برنامه ­نویسی شیء­گرا و اسکریپتی می­دانند و در دنیا به عنوان پرمخاطب‌ترین زبان برنامه ­نویسی شناخته می­شود. دوره­ هایی که در کلاس ­های پایتون باید گذرانده شود، مراحل مقدماتی تا پیشرفته دارد. از سرفصل­ هایی که باید کارآموز در کلاس ­های آموزشی پایتون بگذارند می­توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • آشنایی با پایتون، تاریخچه، اهداف و مزایا
 • نحوه شروع کار با پایتون و نصب IDE
 • ابزارهای مورد نیاز و لازم IDE
 • معرفی انواع متغیرها، متدها، عمگلرها و عمل وندها
 • معرفی آرگومان و پارامتر
 • شناخت دستورهایی مانند شرطی، بازگشتی و تکرار
 • شیءگرایی
 • شناخت عملکرد و کاربرد صف­ ها و پشته ها

بازار کار جاوا

بازار کار جاوا | مداد سبز

یکی از عوامل مهمی که میتواند شما را در انتخاب جاوا یا پایتون یا پایتون راهنمایی کند و یکی از مهم ترین عوامل انتخاب زبان های برنامه نویسی بازار کار و درآمد آن زبان است. خوشبختانه در حوزه بازار کار و کسب درآمد جاوا یا پایتون هر دو از شرایط خوبی برخوردار هستند. با توجه به این که مزایای بسیار زیادی را برنامه نویسی جاوا دارد، بازار کار خوبی هم برای آن می­توان متصور شد.
جاوا زبان اصلی برنامه ­نویسی اندروید محسوب می­شود و به سبب کاربردهای فراوانی که دارد، جزو زبان­هایی است که منسوخ نخواهد شد. زمانی که کارفرمایان قصد استخدام فردی را دارند که به برنامه ­نویسی جاوا تسلط دارد، مدرک تحصیلی او را ملاک استخدام قرار نمی‌دهند.

اما با وجود این مسئله دارا بودن لیسانس مهندسی نرم‌افزار یا علوم کامپیوتر می­تواند تاثیر مثبتی روی شانس جذب و استخدام افراد بگذارد. البته این موضوع اثر خوبی را روی دستمزد خواهد داشت. از مهم ترین مهارت­ هایی که باید هر فردی برای پیدا کردن کار تحت عنوان برنامه­ نویسی جاوا داشته باشد، موارد زیر هستند:

 • آشنایی با کانستراکتورها
 • فناوری­ های وب مانند JQuery CSS, HTML, و جاوا اسکریپت
 • ماشین مجازی جاوا و مدیریت حافظه
 • فریم ورک­ های وب مانند Spring و Struts
 • سرویس ­های وب (SOAP/REST)
 • زبان­ های نشانه گذاری مانند XML وjson
 • فریم ورک­ های جاوا اسکریپت
 • هوش مصنوعی
 • کلان داده

درآمدی که می­توان برای بازار کار جاوا بیان کنیم، درآمدی معقول و به صرفه است. بر اساس گزارش­ هایی که از وضعیت حقوق برنامه­ نویسان در سال گذشته ارائه شد، برنامه ­نویسان جاوا به صورت متوسط درآمدی بیشتر از سایر برنامه­ نویسان دارند. در ایالات متحده آمریکا، درآمد برنامه‌نویسان جاوا 105 هزار دلار تخمین زده شده است.

بازار کار پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون به دلیل محبوبیت بالایی که دارد عمدتا تقاضای زیادی را در بازار کار از سوی شرکت ها و سازمان ها دارد در بین بازار کار جاوا یا پایتون پایتون نیز مانند دیگر زبان ­های برنامه­ نویسی مشتاقان خود را دارد و از بازار کار مناسبی در ایران برخوردار است. اگر بخواهیم نگاهی به بازار کار پایتون در ایران بیندازیم می­توان گفت شرکت های مختلفی نیازمند برنامه ­نویسان این زبان هستند.
در شرکت­ های بزرگ و کوچکی که در کشور فعال می­باشند موقعیت­ های شغلی متعددی برای برنامه ­نویسان پایتون فراهم شده است. از جمله شغل ­هایی که می­توان به آن پرداخت مهندس زیر ساخت ابری، مدیر محصول، تحلیل­گر داده ­های بازار، متخصص هوش مصنوعی، برنامه ­نویس بک­ اند، کارشناس DevOps، تحلیل­گر ریسک و… می‌باشد.

بر اساس گزارش ­هایی که در سال 1400 اعلام شد، میانگین درآمد برنامه­ نویسان پایتون در ایران به شرح زیر است:

جدول حقوق برنامه نویسان جاوا مداد سبزجدول حقوق برنامه نویسان پایتون | مداد سبز

مسیرهای کسب درآمد از پایتون

مسیرهای کسب درآمد از پایتون | مداد سبز

اگر شما در نهایت بین جاوا یا پایتون زبان برنامه ­نویسی پایتون را انتخاب کردید می­توانید از راه های مختلفی مسیرهای کسب درآمد را برای برنامه ­نویسان این عرصه باز کند. اما این که بهترین روش برای کسب درآمد با پایتون چیست؟ می­تواند ذهن هر فردی را درگیر کند. از مسیرهای پول سازی که برای پایتون وجود دارد می­توان برخی از آن­ها را به اختصار شرح دهد:

درآمد با پایتون از طریق اینترنت و وب

به صورت متداول برای این که طراحی سایت را انجام دهند، از ASP یا PHP استفاده می­کنند. خوشبختانه طی سالیان اخیر پایتون توانسته توانایی­ های خود را نشان دهد و کمک بزرگی به دنیای وب و اینترنت کند. پایتون با دارا بودن فریم ورک­ های بسیار مناسبی که دارد سبب شده تا طراحی وب خیلی خوب صورت بپذیرد.

ساخت اپلیکیشن­ های موبایل

معمولا برای این که یک اپلیکیشن موبایل ساخته شود، از کاتلین و جاوا کمک می­گیرند. در ساخت اپلیکیشن­ های موبایل لزومی در به کارگیری این زبان­ ها نیست و می­توان از فریم ورک Kivy که در پایتون است، استفاده کرد.

ساخت بازی ­های رایانه ­ای

امروزه بازی­های رایانه­ای دارای سطحی پیشرفته هستند و به راحتی می­توان از آن­ها کسب درآمد داشت. برای این که برنامه ­هایی با هزین ه­ای کم ساخته شود از برنامه C و موتور Unity استفاده می‌شود. این در حالی است که با کمک پایتون می‌توان بدون هیچ مشکلی بازی­ هایی با سطح سبک ساخت.

نتیجه گیری

مداد سبز در این مطلب قصد داشت تا به صورت مختصر هر کدام از زبان­های برنامه­ نویسی پایتون و جاوا را برای شما شرح دهد تا بتوانید با یک دید باز و آگاهی کامل بین جاوا بهتر است یا پایتون دست به انتخاب بزنید. در صورتی که هنوز هم نتوانسته­اید تصمیم بگیرید کدام زبان برنامه­ نویسی می­تواند شما را به هدف مورد نظری که دارید برساند، بدون هیچ نگرانی می­توانید با مشاوران مجموعه آموزشی مداد سبز تماس حاصل کنید.
این مشاوران با در نظر گرفتن فاکتورهایی، بهترین پیشنهاد را به شما خواهند داد و کمک می­کنند برای تهیه مجموعه آموزش پایتون یا جاوا دست به انتخابی درست بزنید. از این که تا پایان این مطلب ما را همراهی کردید از شما سپاس گزاریم.

فهرست مطالب

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =