بهترین IDE برای php | مداد سبز

نویسنده: رضا حمیدی

آخرین ویرایش : 2 سال قبل

بهترین IDE برای php | معرفی 15 ادیتور برتر PHP

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های برنامه‌نویسان انتخاب بهترین IDE برای php است. مجموعه آموزشی مداد سبز در این مقاله علاوه بر بررسی بهترین ادیتور برای زبان php، به سوالاتی از جمله IDE زبان php چیست؟ کاربرد ide چیست؟ و مواردی از این قبیل نیز پاسخ می‌دهد تا بتواند مرجع کاملی در زمینه مجموعه آموزش php باشد.

پیشنهاد می‌کنیم برای شناخت عالی‌ترین ide برای زبان برنامه‌نویسی php، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید و بر مجموعه مقالات آموزش php مسلط شوید تا تمام شبهات خود را در زمینه مجموعه آموزش برنامه‌نویسی برطرف کنید و بتوانید در تمامی پروژه های برنامه‌نویسی خود پر قدرت ظاهر شوید. آموزش php در مداد سبز یک منبع کامل اطلاعاتی در زمینه‌های آموزش برنامه‌نویسی است و می‌تواند در انتخاب بهترین محیط برای php، شما را به خوبی راهنمایی کنید.

Php چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم به سراغ بهترین ide برای php برویم ممکن است این سوالات برای شما ایجاد شده باشد که php چیست؟ ide چیست؟ و کاربرد ide چیست؟ برای پاسخ به این سؤال و سوالات دیگر آموزش php در مداد سبز برای شما آماده شده است تا به معرفی انواع ابزار برای برنامه‌نویسی php بپردازد.

Php چیست؟ | مداد سبز

به طور کلی یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی، پی اچ پی است که نوعی زبان اسکریپت‌نویسی متن باز محسوب می‌شود و می‌تواند به صورت اختصاصی برای طراحی و تولید محتوای وب سایت‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. در این زبان می‌توان با جایگزین کردن کد‌های کمتر و آسان‌تر به جای قرار دادن تعداد زیادی از کد‌ها و تگ‌های C یا Perl، به انتشار خروجی خود در قالب HTML پرداخت و از تگ‌های اختصاصی برای شروع و پایان استفاده کرد؛ بنابراین Php پیش پردازنده ابرمتن است و می‌تواند در قالب‌های HTML گنجانده شود.

ide چیست؟

ممکن است این سؤال برای شما ایجاد شده باشد که ide چیست؟ ide مخفف عبارت INTEGRATED DEVELOPMENT ENVIROMENT بوده و به معنای محیط یکپارچه توسعه است. محیط توسعه یکپارچه برای php اهمیت زیادی دارد و می‌تواند بهترین ابزار کدنویسی php را مشخص کند. در دنیای برنامه‌نویسی، به برنامه‌نویس، توسعه دهنده گفته می‌شود و محیطی که توسعه دهنده در آن برنامه‌نویسی می‌کند، محیط توسعه نامیده می‌شود.

بنابراین ide محیطی عمدتاً گرافیکی است که می‌تواند همه یا بخش اعظمی از ابزاری که برای توسعه یک نرم‌افزار ضروری است را فراهم کند. IDE می‌تواند تمامی ابزار‌های مورد نیاز توسعه دهنده را در اختیار او قرار دهد و محیطی کاربر پسند برای برنامه‌نویس ایجاد کند. پس ide با جمع کردن مجموعه‌ای از نرم‌افزار‌ها، تولید کد‌های برنامه را تسهیل می‌کند و می‌تواند ساختار آن را تغییر دهد.

بهترین IDE برای php | معرفی 15 ادیتور برتر PHP

مزایای ide چیست؟

حال که می‌توانید به سؤال ide چیست؟ پاسخ دهید بهتر است برای انتخاب بهترین ide برای php، بر تمام ویژگی‌ها و مزایای هر ide تسلط پیدا کنید. در ادامه به چهار ویژگی کلی در تمام ide‌ ها اشاره کرده و سپس مزایای استفاده از ide را بیان می‌کنیم.

  • ویرایشگر سورس کد

Source Code Editor قابلیت ویرایش کد‌های مورد نظر در ide است که کارکرد آن شباهت زیادی به ویرایشگر‌های کد‌های HTML متنی دارد. در واقع ide محیطی است که در آن برنامه‌نویس کد‌ها را می‌نویسد تا پس از تبدیل شدن آن‌ها به زبان ماشین، امکان اجرا شدن آن‌ها فراهم شود. توجه داشته باشید که فرایند تبدیل کد به زبان ماشین توسط کامپایلر انجام می‌شود.

  • کامپایلر یا مفسر

در هر ide یک کامپایلر تعبیه شده است تا کد‌های نوشته شده در Source Code Editor به زبان ماشین تبدیل شده و برنامه به مرحله اجرا نزدیک‌تر شود. البته گاهی بدون نیاز به کامپایل شدن برنامه به صورت خط به خط توسط مفسر یا Interpreter اجرا می‌شود.

  • ابزار‌های ساخت اتوماسیون

 ide در انجام کلیه فرایند‌های مربوط به کامپایل، تفسیر، Interpret و Debug نقش دارد.

  • اصلاح‌کننده خطا

همه ide‌ها مجهز به Debugger هستند تا بتوانند از تمام مشکلات موجود در Source Code آگاه شوند.

بهترین IDE برای php | معرفی 15 ادیتور برتر PHP

مزایایی که به صورت پیش فرض در تمام ide‌ها وجود دارند و باعث راحت‌تر و سریع‌تر انجام شدن فرایند برنامه‌نویسی می‌شوند، به شرح زیر هستند:

۱. تمیز و مرتب کردن کد‌ها

۲. امکان کار با Git و Command Line

۳. امکان دیباگ کردن و رفع مشکلات کد‌ها

۴. اخطار به خطا‌های املایی و نگارشی موجود در متن

۵. ویرایش کد‌های آنلاین و امکان متصل شدن به FTP

۶. رنگی کردن قسمت‌های گوناگون کد‌ها متناسب با نوع زبان برنامه‌نویسی

مشاهده کامل: مقالات آموزش برنامه نویسی

ویرایشگر متن یا text editor چیست؟

ویرایشگر متن (text editor) نوعی نرم‌افزار است که می‌تواند در ایجاد و ویرایش فایل‌های متنی ساده، نقش مهمی ایفا کند. معمولاً این نرم‌افزار برای نگارش سورس کد‌های برنامه‌نویسی، ویرایش فایل‌های پیکر‌بندی، فایل‌های READOM و متن‌های ساده استفاده می‌شود و معمولاً ساده‌ترین آن، شامل قابلیت‌هایی همچون جستجو و جایگزینی، بریدن، رونوشت‌برداری و الصاق متن، فرمت ساده‌ی متن، شمارش تعداد کلمات و خطوط، بازنشانی و انجام مجدد و چاپ است.

مزایای ویرایشگر متن php

بیشتر Text Editor‌ها به صورت رایگان ارائه شده‌اند و شما می‌توانید بدون پرداخت هزینه آن‌ها را در اختیار داشته باشید.

مزایای ویرایشگر متن php | مداد سبز

همچنین ویرایشگر‌های متن بسیار سبک و سریع هستند و منابع زیادی از سیستم و Ram شما را اشغال نمی‌کنند.

جالب است بدانید که یک Text Editor در کندترین حالت خود می‌تواند تا حداکثر ۵ ثانیه لود شود و مورد استفاده قرار بگیرد.

به طور کلی امکانات ویرایشگر‌های متنی با هم متفاوت است. برخی ویرایشگر‌ها کاملاً ساده هستند و تنها توانایی پشتیبانی از قابلیت‌های اصلی مرتبط با ویرایش متون را دارند. در حالی که برخی از ویرایشگر‌ها می‌توانند برجسته‌سازی و حتی ویرایش تیمی را نیز انجام دهند.

لیست بهترین IDE برای php

در ادامه این مطلب ۱۰ مورد از برترین ادیتور‌ها را برای شما لیست می‌کنیم تا بتوانید به راحتی بهترین IDE برای php را انتخاب کنید و با بهترین محیط برای php آشنا شوید. پس اگر به دنبال برنامه برای زبان php هستید این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

1. ادیتور PHPStorm در PHP

بسیاری از برنامه‌نویسان معتقدند این برنامه بهترین IDE برای php است که بهترین محیط برای php محسوب می‌شود. این نرم‌افزار با فریم ورک‌هایی از جمله Symfony، Zend، Yii، CakePHP و Laravel هماهنگی دارد و حتی قابلیت پشتیبانی از سیستم‌های مدیریت محتوایی از جمله WordPress، Magento و Drupal را نیز دارا است. این نرم‌افزار محیطی کامل برای نوشتن، اجرا و عیب‌یابی برنامه‌های Php است و می‌تواند با سیستم‌های مدیریت نسخه، پایگاه‌های داده مختلف مثل MySQL و ابزار توسعه MySQL، Composer، ابزار‌های خط فرمان و سمت کلاینت هماهنگی داشته باشد.

2. ادیتور Eclipse PDT در PHP

این نرم‌افزار به عنوان مناسب‌ترین ide زبان برنامه‌نویسی php به صورت متن باز و رایگان ارائه شده است و برای توسعه اسکریپت‌های PHP مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ‌بندی کد‌ها، جا به جایی بین کد‌ها، قالب‌های کد، رفع ایراد PHP، اعتبار سنجی ترکیب کد‌ها و… از دیگر ویژگی‌های این نرم‌افزار است.

3. ادیتور NetBeans در PHP

این نرم‌افزار بر پایه جاوا نوشته شده است و از فریم ورک‌های معروف Php از جمله وردپرس پشتیبانی می‌کند. از ویژگی‌های این ide می‌توان به تولید خودکار کد‌ها، تکمیل هوشمند کد‌ها، پشتیبانی از قالب‌های کد‌ها، تعمیر سریع، جمع کردن کد‌ها و انتخاب مربعی آن‌ها اشاره کرد.

4. ادیتور Sublime Text۳ در PHP

این نرم‌افزار نیز در لیست مناسب‌ترین ide زبان برنامه‌نویسی php قرار دارد و علاوه بر سبک بودن، قابلیت‌های متنوعی را شامل می‌شود. تکمیل خودکار کد‌ها، پشتیبانی از اکثر زبان‌های برنامه‌نویسی و کدنویسی، امکان تعریف یک پروژه و تغییر ساختار اسناد درون آن، حجم کم و پشتیبانی از سیستم عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس، از جمله امکانات متعدد این برنامه است.

5. ادیتور NuSphere در PHP

این نرم‌افزار از نظر برخی کاربران بهترین IDE برای php است و تمام ویژگی‌های مرسوم یک ویرایشگر را دارد. اگر مشکلات برنامه‌نویسی PHP شما زیاد است استفاده از این برنامه را به شما توصیه می‌کنیم.

6. ادیتور Zend Studio در PHP

به عنوان یکی از برترین نرم‌افزار‌های موجود در لیست بهترین IDE برای php، می‌توان به این برنامه اشاره کرد. این ide از تمام سیستم عامل‌ها پشتیبانی می‌کند و می‌تواند با تمام نسخه‌های Php هماهنگ شود. همچنین مجهز به ابزار‌های رفع ایراد است و مهم‌ترین ویژگی آن پشتیبانی از توسعه برنامه‌های موبایل است.

7. ادیتور Atom در PHP

این ادیتور رایگان بوده و دارای افزونه‌ها و بسته‌های زیادی برای افزایش قابلیت‌ها است. بنابراین در لیست بهترین IDE برای php، از رتبه بالایی برخوردار است و می‌تواند روی تمام سیستم عامل‌های مختلف نصب شود.

8. ادیتور Komodo در PHP

این نرم‌افزار با پشتیبانی از هر زبان کد‌نویسی، تمام نیاز‌های برنامه‌نویسی شما را برطرف می‌کند و می‌تواند در لیست بهترین IDE برای php قرار بگیرد. محیط تیره این برنامه، نمای جداسازی شده و چندگانه آن، تصحیح خودکار کد‌ها، پشتیبانی از Git و دسترسی به اسناد راه دور از دیگر مزیت‌های استفاده از این ادیتور است.

9. ادیتور Aptana Studio در PHP

این نرم‌افزار در سال ۲۰۱۴ بهترین ide برای php شناخته می‌شد ومناسب‌ترین ide زبان برنامه‌نویسی php بود. شرکت سازنده این برنامه Aptana بوده و دانلود راحت و دسترسی به امکانات این برنامه به صورت رایگان، از مزیت‌های Aptana Studio است. همچنین اخطار برای ایرادات موجود در برنامه‌نویسی، پشتیبانی از DOM و CSS و فرمت‌بندی عالی کد‌ها نیز از دیگر ویژگی‌های مثبت این ide محسوب می‌شود.

10. ادیتور Cloud در PHP

این نرم‌افزار از محدوده وسیعی از زبان‌های برنامه‌نویسی از جمله پایتون، جاوا اسکریپت و پی اچ پی پشتیبانی می‌کند و از یکی از انواع  بهترین ادیتور برای زبان php است. این برنامه به صورت ابری ارائه می‌شود و دسترسی به آن از طریق مرورگر امکان‌پذیر است. بنابراین با انجام ثبت نام در سرویس aws. amazon می‌توانید با آن مشغول به کار شوید. هرچند به دلیل تحریم بودن ایران و مشکل داشتن این برنامه با آی پی‌های ایران، برای کاربران ایرانی گزینه مناسبی محسوب نمی‌شود.

انتخاب بهترین ide برای php | مداد سبز

خلاصه

حال که آموزش php در مداد سبز را مطالعه کردید و می‌توانید به سؤال IDE زبان php چیست؟ و کاربرد ide چیست؟ پاسخ دهید وعالی‌ترین ide برای زبان برنامه‌نویسی php را شناختید، باید بدانید که با توجه به افزایش سرعت تغییرات و پیشرفت تکنولوژی، بهتر آن است که اطلاعات خود را در زمینه ide و Text Editor به روز کرده و بتوانید خود را به جدید‌ترین، رایج‌ترین و کاربردی‌ترین ابزار‌های برنامه‌نویسی مجهز کنید.

نکته مهم در زمینه انتخاب بهترین IDE برای php، توجه به حجم کم، سبک و سریع بودن، پایین بودن هزینه‌ها و امکانات متنوع آن‌ها است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم ابزار‌هایی را برای برنامه‌نویسی انتخاب کنید که با وجود داشتن سطح بالا، راحت باشند و به راحتی آموخته شوند.

فهرست مطالب

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 2 =