آموزش کار با فایل ها در پایتون

نویسنده: رضا حمیدی

آخرین ویرایش : 1 سال قبل

آموزش کار با فایل ها در پایتون

آموزش کار با فایل ها در پایتون موضوع مهمی است که بسیاری از افراد آماتور در حوزه پایتون به دنبال ان هستند. در این مطلب قصد داریم در رابطه با این موضوع به صحبت پرداخته و با هم ببینیم که چگونه می توان در پایتون با فایل ها کار کرد. با مداد سبز همراه باشید.

راهنمای آموزش کار با فایل ها در پایتونراهنمای آموزش کار با فایل ها در پایتون

در پایتون شما میتوانید عملیات های گوناگونی روی فایل های مختلف انجام دهید که به شرح زیر هستند:

 1. یک فایل متنی را در پایتون باز کنید

 • نحوه ایجاد فایل های متنی در پایتون
 • چگونگی الحاق کردن فایل ها به هم در پایتون
 • چگونگی خواندن فایل ها در زبان برنامه نویسی پایتون
 1. نحوه خواندن فایل ها در زبان برنامه نویسی پایتون به شیوه خط به خط

 2. مدهای فایل در زبان برنامه نویسی پایتون چیست؟

در ادامه در رابطه با هر یک از این موارد آموزش کار با فایل ها در پایتون بیشتر صحبت می کنیم.

چطور یک فایل متنی در پایتون باز کنیم؟

یکی از مهمترین مواردی که در زمینه آموزش کار با فایل ها در پایتون مطرح می شود چگونگی باز کردن یک فایل متنی در زبان برنامه نویسی پایتون است. به این منظور در گام نخست شما می بایست از یک تابع داخلی استفاده کنید که open نام دارد. خروجی این تابع بازگشت یک آبجکت فایل است. قبل از خواندن اگر به دنیال آموزش پایتون هستید، حتما وارد صفحه مربوطه در مداد سبز شوید.

این شی متدها و همینطور ویژگی های گوناگونی را در بر می گیرد و می توانیم از آن به منظور اجرایی کردن عملیات و کارهایی که در زمینه باز کردن فایل  مورد استفاده قرار می گیرد بهره ببریم. در زیر می توانید ساختار این تابع یعنی open را ببینید که از آن برای باز کردن فایل های مورد نیازمان در پایتون استفاده می کنیم:

File_object = open (“filename”, “mode”)

حال یک به یک به بررسی المان های این تابع می پردازیم:

 • Filename: منظور از این المان نام فایلی بوده که قرار است شی فایل را باز کند.
 • Mode: این المان در برگیرنده یک ویزگی از شی فایل است. به کمک این المان توسعه دهنده مشخص می کند که می خواهد از چه روشی برای باز کردن فایل بهره ببرد.

اگر تا اینجا، چیزی که میخواستی رو به دست آوردی، حتما نظرت رو کامنت کن رفیق 

چگونه در پایتون یک فایل متنی ایجاد کنیم؟چگونه در پایتون یک فایل متنی ایجاد کنیم؟

در این قسمت از آموزش کار با فایل ها در پایتون می خواهیم ببینیم که چطور می توان در این زبان یک فایل متنی جدید ایجاد کنیم. برای این منظور نخستین گام استفاده از تابعی به نام write است. برای این کار می بایست مرحله های زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. یک فایل .txt باز کنید

یک دستور متنی به صورت زیر وجود دارد که به وسیله آن می توانید یک فایل متنی را باز کنید. این دستور به شرح زیر است:

f= open(“sample.txt”,”w+”)

در این دستور متغیری تحت عنوان f داریم که از آن برای باز کردن یک فایل به نام سمپل (Sample) استفاده کرده ایم. به طور کلی تابع open از دو آرگومان استفاده می کند: نخست فایلی که قصد باز کردن آن را داریم و دیگری رشته ای است که مشخص می کند چه جوازها و چه کارهایی لازم است تا بر روی فایل مورد نظر اجرایی  گردد.

در دستور بالا حرف W بیانگر این است که پایتون می بایست فایل مورد نظر ما را نوشته و حتی در صورتی که این فایل وجود نداشت باشد می بایست اول آن را به وجود اورد.

بعد از ان علامت + است که در آخر دستور ان را مشاهده می کنیم. این + نشان می دهد که می توانیم ای فایل را چه برای خوانده شدن و چه برای نوشته شدن در پایتون مورد استفاده قرار دهیم.

 1. داده ها را درون فایل وارد می کنیم

گام بعدی در ایجاد یک فایل در پایتون از نوع متنی وارد کردن داده ها د فایل مورد نظر است. برای این کار شما می توانید از دو دستور زیر بهره ببرید:

for i in range(10):

f.write(“This is line %d\r\n” % (i+1))

در این دستور می بینید که حلقه ای را تعریف کرده ایم که کار ان این است که از عدد 1 تا 10 را شمارش کند. به کمک تابع write که در بالا هم راجع به آن صحبت کردیم می توانیم داده ها را در داخل فایل مورد نظرمان قرار دهیم. در این مثال ما داده ای که برای فایل در نظر گرفته ایم همانطور که می بینید عبارت this is line number می باشد.

این عبارت را ما در تابع writeی که برای پایتون وجود دارد اعلان کرده ایم و برای نمایش متغیری که قرار است هر بار تغییر کند از %d بهره گرفته ایم. به طور کلی برای هر خط کاری که انجام می شود این است که شماره خطی که داریم ان را مینویسیم را داخل فایل می گذاریم. پس از ان یک کاراکتر قرار می دهیم که از نوع بازگشت کارتریج است: \r و همینطور از یک کاراکتر استفاده میکنیم که ما را به خط جدید می برد: \n.

 1. وهله ای بستن فایل مورد نظر

در مرحله بعدی ما می خواهیم فایلی که با شده است را به صورت وهله ای ببندیم. به این منظور می توانیم به راحتی از دستور زیر استفاده کنیم:

f.close()

به کمک این دستور شما می توانید وهله ای از فایل sample.txt را که سیو کرده اید، به راحتی ببندید. خروجی فایل sample.txt ما تقریبا به شکل زیر خواهد بود:

This is line 1

This is line 2

This is line 3

This is line 4

This is line 5

This is line 6

This is line 7

This is line 8

This is line 9

This is line 10

اگز نیاز داری که با بهترین ide برای پایتون آشنا شوید این مقاله به‌طور کامل این موارد را برای شما توضیح داده است.

چطور در پایتون فایل ها را به هم الحاق کنیم؟

چطور در پایتون فایل ها را به هم الحاق کنیم؟

در این قسمت از آموزش کار با فایل ها در پایتون نوبت به آن می رسد که با هم ببینیم چطور می توانیم کاری کنیم که فایل ها به هم الحاق شوند. برای این که بتوانید یک متن جدید را به یک فایل از قبل ایجاد شده و یا فایلی که جددی است اضافه کنید می توانید مراحل زیر را پیش بگیرید:

 1. از دستور f=open(“sample.txt”, “a+”) استفاده کنید. همانور که در قبلا هم گفتیم علامت + برای این است که اگر فایل مورد نظر ما وجود ندارد پایتون به صورت خودگکار آن را ایجاد کند (بسازد). البته که ما در این قسمت روی فایلی کار خواهیم کرد که در بخش قبلی ان را ایجاد کردیم یعنی فایل sample.
 2. برای این که داده ها را در یک فایل که از قبل وجود دارد نشوته و یا الحاق کنید می توانید از دستور زیر استفاده کنید:

for i in range(2):

f.write(“Appended line %d\r\n” % (i+1))

اگر قصد دیدن خروجی این دستور را دارید می توانید فایل sample.txt را باز کنید. همانطور که می بینید داده های جدیدی که در نظر داشته ایم به وسیله append به داده های از پیش موجود در فایل الحاق شده اند.

چطور در پایتون فایل ها را بخوانیم؟

در ادامه آموزش کار با فایل ها در پایتون نوبت به بررسی آن می رسد که ببینیم چطور می توانیم یک فایل را در این پلتفرم بخوانیم؟ این کار بسیار راحت است و از ترکیب نام فایل مورد نظر به همراه حالت خواندن که همان r است انجام می شود. شما می توانید از دستور زیر به این منظور استفاده کنید:

f=open(“faradars.txt”, “r”)

در ادامه می توانید از تابع mode استفاده کرده و این موضوع را که فایل مورد نظر در وضعیت خوانده شدن باز شده و یا خیر را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که نتیجه این بررسی مثبت باشد شما می توانید به کار خود ادامه دهید. برای ایت گار از دستور زیر استفاده کنید:

if f.mode == ‘r’:

دستور f.read به شما کمک میکند داده هایی که در فایل وجود دارند را بخوانید و آنها را در متغیری ذلخواده سیو کنید:

contents =f.read()

حال اگر بخواهیم می توانیم به پرینت گرفتن از محتوای فایلی که آن را خوانده ایم بپردازیم.

خواندن خط به خط فایل ها

در صورتی که فایل مورد نظر داده های زیادی داشته باشد و فایل ما بزرگ باشد بهتر است که آن را به صورت خط به خط بخوانیم. برای این کار می توانید از دستور ()readlines استفاده کنید.

Mode های فایل ها در پایتون

و در اخرین بخش از آموزش کار با فایل ها در پایتون نوبت به بررسی انواع mode ها در این زبان برنامه نویسی میرسد که به شرح زیر هستند:

 • ‘r’: حالت دیفالتی که فایل برای خواندن باز می شود.
 • ‘w’: در این حالت فایل برای نوشتن باز خواهد شد.
 • ‘x’: فایل جدیدی ایجاد خواهد شد.
 • ‘a’: فایل مورد نظر در mode الحاق یا همان append باز خواهد شد.
 • ‘t’: با این mode فایل به صورت دیفالت متنی باز می شود.
 • ‘b’: به کمک این آرگومان می توانید فایل را به صورت دودویی باز کنید.
 • ‘+’: با این آرگومان می توانید فایل مورد نظر را هم برای خواندن و هم برای نوشتن یا همان بروزرسانی باز کنید.

خلاصه

یکی از مهمترین مواردی که در زمینه پایتون وجود دارد فایل ها و استفاده از انها است. شما می توانید عملیات های گوناگونی را بر روی فایل ها پیاده‌سازی کنید.
از خواندن و نوشتن فایل ها گرفته تا ایجاد فایل جدید و یا الحاق فایل ها همه و همه مواردی هستند که در این زمینه مطرح میشوند. اما اگر موندی که چرا پایتون یاد بگیریم؟! میتونید مقاله را مطالعه کنید. در این مطلب از مداد سبز ما به آموزش کار با فایل ها در پایتون پرداخته ایم که امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد.

فهرست مطالب

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + سیزده =