بهترین ide برای پایتون

نویسنده: رضا حمیدی

آخرین ویرایش : 2 سال قبل

بهترین ide برای پایتون

پایتون یکی از زبان های برنامه نویسی پرطرفدار است که در سال 1991 به عموم معرفی شد. این زبان همه‌کاره همیشه برای توسعه دهندگان تازه‌کار جذاب بوده و انها سعی میکنند کار خود را با آموزش پایتون استارت بزنند. پایتون یک محیط توسعه یکپارچه دارد که به اختصار ide نامیده میشود و در ان کلیه ابزارهای ضروری به منظور توسعه نرم افزارها با این زبان قرار گرفته است.
در این مظلب قصد داریم بهترین ide برای پایتون را به شما معرفی کنیم تا بتوانید به بهترین شکل ممکن از این زبان برنامه نویسی و امکانات آن بهره‌مند شوید.

آشنایی با ویژگی های بهترین ide برای پایتون

آشنایی با ویژگی های بهترین ide برای پایتون

همانطور که در بخش قبلی هم دیدید IDE به محیط توسعه یکپارچه پایتون گفته میشود که ابزارهای متعددی را برای توسعه نرم افزارهای به وسیله این زبان برنامه نویسی فراهم می اورد. به کمک آی دی ای ها می توانیم وظایف و تسک ها را به صورت خودگار پیاده‌سازی کرده و کارایی و بهره وری را برای توسعه دهنده به ارمغان اوریم.

به طور کلی یک IDE از بخش های اصلی زیر تشکیل شده است: ویرایشگر کد، ابزارهای اتوماسیون، کامپایلر، ابزارها عیب یابی و اشکال زدایی و … پس شما به عنوان یک توسعه دهنده می توانید به کمک IDE کد مورد نظرتان را نوشته، آن را کامپایل و اجرا کرده و در نهایت هم اشکال زدایی کنید.

به جز بخش های اصلی گفته شده برخی موارد اضافه بر سازمان هم برای IDE ها مهم هستند: امکان بکاپ گرفتن ار سورس کدها، امکان قالب بندی کردن کدها به شکل اتوماتیک، پشتیبانی ز پروسه اشکال زدایی و …

بهترین ide برای پایتون می بایست ویژگی هایی را در اختیار داشته باشد، که این ویزگی ها به شرح زیر هستند:

 • به روز و آپدیت باشد
 • سبک و کم حجم باشد
 • با آخرین تغییرات اعمال شده روی پایتون سازگار باشد
 • به سیستم عامل مخصوصی وابسته نباشد
 • امکان خودکارسازی کد را در اختیار داشته باشد
 • ناوربری هوشمند داشته باشد
 • خدمات پشتیبانی ان بسیار قدرتمند باشد

و …

در ادامه با هم با چند مورد از بهترین ide برای پایتون آشنا می شویم.

 1. IDE پایچارم (PyCharm)

IDE پایچارم (PyCharm)

PyCharm را می توانیم در دسته کاربردی ترین و بهترین ide برای پایتون به شمار آوریم. این IDE به وسیله JetBrains طراحی و توسعه یافته و یک محیط توسعه مولتی پلتفرم و با قابلیت تنظیم است. از جمله ویزگی های بینظیر این IDE می توانیم به ماورد زیر اشاره کنیم:

 • کد ادیتور هوشمند که می تواند کمک کند کدها سریع تر کامل شوند
 • عیب یابی و اشکال زدایی
 • ابزارهایی که به منظور تست مورد استفاده قرار میگیرند و بسیار قوی هستند
 • VCS
 • امکان استقرار و سپس توسعه به شکل ریموت
 • پشتیبانی از بسیاری از چارچوب هایی که به منظور توسعه وب مورد استفاده قرار میگیرند مانند: جنگو، فلاسک و …
 • پشتیبانی بسیار خوب از جاوا اسکریپت، اچ تی ام ال، تایپ اسکریپت، سی اس اس، کافی اسکریپت و …

مزیت های آی دی ای PyCharm

IDE پایچارم دارای مزیت هایی است که از جمله انها می توانیم از موارد زیر نام ببریم:

 1. با کلیه سیستم عامل ها از جمله ویندوز، مک او اس، لینوکس و … کاملا سازگار است.
 2. پشتیبانی کاملا فعال جامعه توسعه دهندگان را در اختیار دارد.
 3. برای کدهای هوشمند ناوبری قدرتمندی ارائه می دهد.
 4. به شکلی کامل ایمن و با سرعت بالا امکان بازسازی دارد.
 5. ابزارهای پایگاه داده ان کاملا استاندارد هستند.

در کنار این مزیت ها پایچارم یک ایراد یا به نوعی عیب نیز دارد و آن هم‌زمان بارگذاری نسبتا کند آن است. به غیر از این موضوع دیگر نمیتوان معایب خاصی را برای این آی دی ای که یکی از بهترین هاست عنوان کنیم.

 1. آی دی ای PyDev

یکی دیگر از بهترین IDE هایی که برای پایتون طراحی شده است را می توانیم PyDev معرفی کنیم که به وسیله Aleks Totic طراحی و توسعه داده شده است. در واقع PyDev یک پلاگین از نوع شخص ثالث یا Third Party است که با زبان جاوا طراحی شده است.

این افزونه به اکلیپیس این امکان را می دهد که در نقش یک محیط وسعه یکپارچه یا همان IDE مورد استفاده قرار گیرد. PyDev ویزگی های متعددی دارد که سبب شده است به عنوان یکی از محبوب ترین IDE شناخته شده و از ان استفاده شود. ویژگی هایی نظیر تجزیه و تحلیل کدها، امکان کامل کردن کد به صورت خودکار، داشتن یک دیباگر قوی، در اختیار داشتن قابلیت Refactoring و … همگی سبب شده اند تا این آی دی ای به شدت ترند شده و مورد توجه توسعه دهندگان قرار گیرد.

به علاوه PyDev ویزگی ها و قابلیت های پیشرفته ای هم دارد که می توانید از انها به منظور توسعه پایتون بهره ببرید. مواردی نظیر: امکان ادغام PyLint، مرورگر Tokens، ادغام جنگو، امکان پوشش کدها، Type Hinting،  امکان ادغام یونیت تست و …

خوب است بدانید که آی دی ای PyDev از Jython, CPython و  IronPython هم به خوبی پشنیبانی می کند و از این نظر هم هیچ مشکلی ندارد.

مزیت های آی دی ای PyDev

برای این که با خیالی آسوده از این IDE استفاده کنید در این بخش قصد داریم تا به معرفی مزیت هایی که برای PyDev مطرح می شوند بپردازیم. این مزیت ها به شرح زیر هستند:

 • امکان کامل کردن کد به صورت اتوماتیک تنها با وارد کردن قسمتی از آن
 • در اختیار داشتن یک کنسول کاملا تعاملی
 • می توانید در دیباگر این IDE به راحتی Referrers را پیدا کنید
 • به خوبی با سیستم عامل ها و پلتفرم های مختلف نظیر ویندوز، لینوکس، مک او اس و … سازگار بوده و از انها پشتبانی می کند.

دقت کنید که PyDev یک IDE است که به صورت کاملا مستقل از پلتفرم کار کرده و شما بدون نیاز به پرداخت هیچ گونه هزینه ای می توانید از ان بهره ببرید. اگر یخواهیم در مورد معایب این IDE صحبت میکنیم می توانیم از نیاز به دانلود اکلیپیس (Eclipse) و نصب کمی مشکل آن صحبت به میان آوریم. هرچند در صورتی که پیشتر با اکلیپیس کار کرده باشید به هیچ عنوان به مشکل برنخورده و به راحتی میتوانید از PyDev برای توسعه پایتون بهره ببرید.

 1. پایتون اسپایدر

پایتون اسپایدر

اگر در جستجوی بهترین ide برای پایتون باشید احتمالا به نام آی دی ای Spyder برخورده اید. این محیط توسعه پایتون هم یکی از محبوب ترین ها نزد توسعه دهندگان بوده و خیلی از آنها بهره‌گیری از این IDE را توصیه می کنند. این آی دی ای به صورت اوپن سورس و رایگان بوده و برای استفاده از آن هیچ هزینه ای متحمل نخواهید شد.

امکان آنالیز کدها، قابلیت عیب یابی و اشکال زدایی آن هم در سطح پیشرفته، امکان بازرسی و بررسی عمقی و … از جمله ویزگی های این محیط توسعه و ادیتور به شمار می آیند. به کمک پایتون اسپایدر شما قادر هستید متغیرها را جستجو کرده و آنها را به راحتی ادیت کنید. این کارها را می توانید به کمک حالت GUI انجام دهید.

این آی دی ای همراه با Anaconda به توسعه دهندگا عرضه می شود که یک توزیع مدیریت بسته به شمار می آید. همین موضوع سبب شده است نصب آن برای افرادی که تازه‌کار هستند هم بسیار ساده و بدون چالش باشد. قابلیت ادغام با کتابخانه های متعدد و متنوع پایتون هم یکی از بهترین ویزگی هایی است که برایا ین IDE در نظر گرفته شده است.

شما می توانید پایتون اسپایدر را با کتابخانه های علمی پایتون نظیر NumPy, Matplotlib, SciPy, SymPy و … ادغام کرده و از ان نهایت استفاده را ببرید. این موضوع نشان می دهد که این IDE نخست برا استفاده دانشمندان و همینطور مهندسین طراحی شده و توسعه پیدا کرده است. چون شما یک محیط قدرتمند علمی در اختیار دارید که می توانید از آن به منظور توسعه پایتون بهره ببرید.

مزیت های آی دی ای Spyder

پایتون اسپایدر به عنوان یک IDE علمی و قدرتمند برای پایتون دارای مزیت هایی است که در این بخش به آنها میپردازیم. این مزیت ها به شرح زیر هستند:

 1. اسپایدر به عنوان یک IDE اپن سورس یا همان متن باز توسعه پیدا کرده و در اختیار افراد قرار گرفته است.
 2. جامعه ای که از این IDE پشتیبانی می کند بسیار کسترده بوده و شما هیچ دغدغه ای از نظر پشتیبانی نخواهید داشت.
 3. این محیط توسعه یکپارجه به خوبی با تمام سیستم عامل ها از ویندوز گرفته تا لینوکس و مک او اس و … سازگار است و هیچ مشکلی حین استفاده از سیستم عامل های مختلف پیش نخواهد آمد.
 4. در پایتون اسپایدر برای راحتی کار توسعه دهندگان یک اکسپلورر متغیر هم طراحی و تعبیه شده است که بسیار کارآمد است.

به عنوان یک توسعه دهنده مبتدی یا در سطح متوسط این IDE می تواند یک انتخاب خوب برای شما به شمار بیاید.

خلاصه

پیدا کردن بهترین ide برای پایتون موضوعی مهم برای توسعه دهندگان به شمار می آید. در این مطلب از مداد سبز سعی کرده ایم چند مورد از بهترین ide برای پایتون را به شما معرفی کرده و ضمن بررسی مزیت ها و همینطور ویزگی هایی که برای این IDE ها مطرح می شوند به شما کمک کنیم که بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید. برای آموزش های بیشتر در مورد پایتون میتوانید مقالات پایتون رو مطالعه نمایید.

فهرست مطالب

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 19 =