آینده پایتون (python) در ایران و جهان چگونه است؟

نویسنده: رضا حمیدی

آخرین ویرایش : 9 ماه قبل

آینده پایتون (python) در ایران و جهان

سوالی که همیشه برای توسعه دهندگان این زبان مطرح بوده است این است که آینده پایتون چگونه خواهد بود و چه چیزی در انتظار این زبان برنامه نویسی محبوب در این روزها و حال حاضر خواهد بود.  قصد داریم در این رابطه بیشتر صحبت کنیم و آینده زبان برنامه نویسی پایتون را مورد بررسی قرار دهیم. با مداد سبز همراه باشید.

آینده پایتون چطور پیش بینی می شود؟

آینده پایتون چطور پیش بینی می شود؟

زبان برنامه نویسی پایتون در سال 1991 طراحی و به بازار عرضه شد. شاید کمتر کسی فکرش را میکرد که این زبان طی این مدت زمان 30 ساله تا این اندازه رشد کرده و خود را در همه صنایع و حوزه های کاری به اثبات برساند. این روزها هم با سرعت گرفتن پیشرفت هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ، این زبان بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است و آن را به عنوان یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی دیا معرفی کرده اند. برای آموزش برنامه نویسی روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

برای این که بتوانیم در مورد آینده پایتون اطلاعاتی به دست آوریم و چشم اندازی از آن داشته باشیم در گام نخست لازم است تا این زبان و مزیت ها و معایبی که برای آن مطرح می شود را بشناسیم و سپس با بررسی آنها می توانیم در این زمینه اظهار نظر کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید تا در این رابطه بیشتر صحبت کنیم.

آشنایی با مزیت های پایتون

نقاط ضعف و معایب پایتون

در بخش قبلی گفتیم که پایتون در سال 1991 طراحی و عرضه شد. لذا برای ایستادن در نقطه ای که اکنون این زبان برنامه نویسی در آن قرار دارد راهی پرفراز و نشیب طی شد و این محبوبیت دست کم برای پایتون طی یک شب اتفاق نیفتاد. حال این زبان به جایگاهی رسیده است که جامعه گسترده ای از توسعه دهندگان را در اختیار دارد و همیشه جز اولین گزینه ها برای تازه کارها به منظور یادگیری است.

علت این که زبان پایتون تا این حد محبوب و فراگیر است در یک یا دو مورد خلاصه نمی شود، بلکه مجموعه ای از عوامل سبب این وضعیت برای آن شده اند. برای اینکه بتوانیم آینده پایتون را تا حدی پیش بینی کنیم هم در ادامه تعدادی از مهمترین و اصلی ترین ویژگی های این زبان را با هم بررسی میکنیم که به نوعی به عنوان مزیت های آن هم محسوب می شوند و به شرح زیر هستند:

 1. زبانی ساده و راحت برای یادگیری
 2. اپن سورس
 3. پشتیبانی خوب
 4. به سیستم عامل بخصوصی وابستگی ندارد
 5. کارایی فوق‌العاده
 6. زبان کامپایلری
 7. پشتیبانی و در اختیار داشتن کتابخانه های گسترده و متنوع
 8. تایپ آن پویا است

در ادامه کمی بیشتر در مورد هر یک از این مزیت ها و مشخصه ها صحبت میکنیم.

 1. زبانی ساده و راحت برای یادگیری

نخستین مزیتی که برای زبان برنامه نویسی پایتون مطرح می شود سادگی آن است. کدهایی که برای این زبان طراحی می شوند بسیار ساده بوده و با توجه به اینکه تقریبا به زبان انگلیسی نوشته می شوند و به آن به شدت نزدیک هستند راحت تر قابل خواندن هستند. دقیقا به دلیل همین ویژگی هم هست که پایتون یکی از بهترین زبان ها برای مبتدیان و شروع کار برنامه نویسی به شمار می آیند. چون یادگیری آن خیلی راحت بوده و افراد مبتدی می توانند به راحتی آن را درک کرده و فراگیرند.

 1. اپن سورس

یکی دیگر از مهمترین ویژگی هایی که برای زبان پایتون مطرح می شود اپن سورس بودن یا همان متن باز بودن این زبان برنامه نویسی است. وقتی زبانی به صورت اپن سورس ارائه می شود توسعه دهندگان مختلف می توانند به کدهای آن دسترسی داشته باشند و در راستای ارتقای ان کارهایی که می خواهند را انجام دهند.

به طور کلی توسعه دهندگان پایتون قادر هستند خیلی راحت و بدون هیچ محدودیتی روی آن تغییرات مورد نظرشان را به وجود آورد و آن را اعمال کنند. همچنین امکان اصلاح آنچه که فکر می کنند نیاز به تغییر دارد هم وجود دارد.

 1. پشتیبانی خوب

بعضی از زبان های برنامه نویسی در قسمت پشتیبانی دارای مشکلاتی هستند که همین هم سبب میشود توسعه دهندگان به مشکل برخورد کنند. اما خوشبختانه پایتون با چنین موضوعی مواجه نبوده و در بحث پشتیبانی کاملا قوی عمل می کند.

 1. به سیستم عامل بخصوصی وابستگی ندارد

پایتون را می توانیم زبان برنامه نویسی ای بدانیم که به صورت مستقل از نوع سیستم عامل عمل می کند. در واقع این زبان از تقریبا همه سیستم ها عامل ها به خوبی پشتیبانی می کند و در همه آنها به راحتی کار می کند. فرقی نمی کند ویندوز باشد یا مک و یا لینوکس و هر سیستم عامل دیگری، به‌هرحال پایتون مشکلی با نوع سیستم عامل نخواهد داشت.

 1. کارایی فوق‌العاده

پایتون را می توانیم زبانی فوق‌العاده کارآمد بدانیم. یکی از مهمترین علت های این کارآمدی هم این است که به جای اینکه زمان توسعه دهنده برای خواندن کدها و درک آنها صرف شود، بر روی مشکل پیش آمده برای قطعه کد و برنامه تمرکز می کند و سعی در رفع آن دارد.

 1. زبان کامپایلری

یکی دیگر از مزیت های پایتون این است که یک زبان مفسری یا کامپایلری است. چنین زبان ها برنامه نویسی کدهای نوشته شده را به صورت خط به خط ران می کنند. حال اگر در پروسه اجرا کردن کد یا خود کد و … هر مشکلی وجود داشته باشد در همان جایی که کامپایلر هست متوقف شده و خطا به توسعه دهنده گزارش داده میشود. به این شکل وی می تواند حدودا بداند که مشکل از کدام بخش و از کجاست و برای رفع آن اقدام کند.

 1. پشتیبانی و در اختیار داشتن کتابخانه های گسترده و متنوع

یکی از اصلی ترین مزیت های پایتون که سبب شده است استفاده از این زبان برنامه نویسی تا این اندازه همه گیر و محبوب شود چیزی نیست به غیر از کتابخانه های گسترده و بی نظیر آن که فوق‌العاده هم کاربردی هستند. این زبان برنامه نویسی مجموعه عظیمی از کتابخانه های استاندارد دارد که توسعه دهنده قادر است در میان آنها جستجو کرده، تابعی که به آن نیاز دارد را پیدا کند و آن را مورد استفاده قرار دهد. به این شکل دیگر وابستگی هم به کتابخانه های خارجی وجود نخواهد داشت و کاملا خودکفا خواهید بود.

 1. تایپ آن پویا است

پایتون یک زبان برنامه نویسی داینامیک تایپ است. این یعنی این زان تنها با اجرا شدن کد است که می تواند متغیرها و نوع آن را شناسایی کند و پیش از آن چنین امکانی برای ان وجود ندارد. اتفاقی که می افتد این است که در حین ران شدن کد، نوع داده به صورت اتوماتیک مشخص می شود. پس توسعه دهنده این زبان با هیچ دغدغه ای برای تعریف نوع متغیرها مواجه نیست و به راحتی می تواند کدنویسی انجام دهد. اگر نمی دانید کد نویسی چیست میتوانید در مدادسبز مطالعه نمایید.

نقاط ضعف و معایب پایتون

نقاط ضعف و معایب پایتون

در مقابل مزیت ها و مشخصه های بارزی که زبان برنامه نویسی پایتون دارد، نقاط ضعف و ایراداتی هم بر این زبان وارد است. پس از آشنایی با این نقاط ضعف و ضمن دانستن نقاط قوت می خواهیم راحت در رابطه با آینده پایتون صحبت کرده و آن را بررسی کنیم. نقاط ضعفی که برای این زبان برنامه نویسی مطرح می شوند به شرح زیر هستند:

 • سرعت پایین
 • خطاهایی که حین اجرا پیش می آیند
 •  مصرف حافظه
 • برای توسعه برنامه های موبایلی ضعیف عمل میکند.
 • در دسترسی به دیتابیس محدودیت دارد.

بررسی آینده پایتون

حال که مستندات خوبی در مورد این زبان برنامه نویسی داریم میتوانیم راحت تر به بررسی آینده پایتون بپردازیم. با محبوبیت بی نظیری که برای این زبان برنامه نویسی وجود دارد حدس میزنیم که آینده ای روشن در انتظار این زبان باشد. علی الخصوص که پروژه های هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و علوم دیتا و … با این زبان بسیار عالی پیاده‌سازی می شوند و از طرفی هم در این حوزه ها شاهد رشد بی نظیری در سالهای اخیر بوده ایم. پس می توانیم تا حد زیادی اطمینان داشت باشیم که در سالهای آینده هم این زبان با قدرت به کار خود ادامه میدهد.

موضوع بعدی کاربرد گسترده این زبان در هر حوزه و هر صنعتی که فکرش را کنید است. از اپلیکیشن های تلفن همراه گرفته تا بازی های موبایلی و کامپیوتری، وب سایت ها و هر زمینه ای که به ذهنتان می رسد را می توان با پایتون کدنویسی کرد. لذا با این دامنه کاربرد وسیع و رسوخ پایتون در عمق زندگی های ما آینده آن همچنان روشن و پر از پیشرفت بوده و احتمال این که به این زودی ها شاهد افول آن باشیم به صفر نزدیک است.

به کمک نمودار رشد هم می توانیم تا حدی در مورد آینده پایتون تصمیم بگیریم. براساس نمودار رشدی که در سایت StaclOverflow  برای پایتون منتشر شده است این زبان روندی رو به رشد را پیش روی خود دارد. و در نهایت تعدد فرصت های شغلی برای توسعه دهندگان پایتون هم یک عامل دیگر است که نشان میدهد باید آینده روشنی را برای این زبان برنامه نویسی متصور باشیم.

خلاصه

زبان پایتون یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین زبان های برنامه نویسی است که در حوزه های مختلف و وسیعی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر تمایل به آموزش پایتون داشتید میتوانید با کمک مدادسبز این زبان برنامه نویسی را بگیرید. در این مطلب ضمن بررسی نقاط قوت و ضعف این زبان، آینده پایتون را مورد بررسی قرار داده ایم که امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد.

فهرست مطالب

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − یازده =