[breadcrumb]

آموزش یادگیری ماشین | مجموعه آموزش ماشین لرنینگ

آموزش یادگیری ماشین یا ماشین لرنینگ (Machine Learning) کلمه ای است که این روز ها بسیار در مورد آن شنیده اید و نقش آن ها در زندگی امروزه ما ماشین لرنینگ در واقع یکی از زیر مجموعه‌ های هوش مصنوعی است که به سیستم‌ها این امکان را می دهد تا به صورت خودکار یادگیری و پیشرفت داشته باشند بدون اینکه به برنامه نویسی صریحی برای آن داشته باشند. تمرکز اصلی یادگیری ماشینی بر توسعه برنامه‌های رایانه ای است که بتوانند به داده‌ها دسترسی پیدا کنند و از آن برای یادگیری خود استفاده کنند. اگر میخواهید یادگیری ماشین لرنینگ را توسط مدرسین مجرب و متخصص آموزش ببینید آموزش های مداد سبز در این زمینه را از دست ندهید.

ماشین لرنینگ
ماشین لرنینگ

مقدماتی تا پیشرفته

سطح آموزش دوره ها

120 روز

پشتیبانی توسط استاد

فارسی

زبان آموزش

آموزش آسان و سریع یادگیری ماشین 🤖

<<با مداد سبز همه آموزش ها رو تخصصی یاد بگیر>>

آموزش یادگیری ماشین

آموزش یادگیری ماشین یا علم یادگیری ماشین (Machine Learning) به موضوع طراحی ماشین هایی می پردازد که از مثال های داده شده به آنها و تجربیاتی که از قبل دارند، خودشان بیاموزند. تمرکز اصلی آموزش ماشین لرنینگ برای توسعه برنامه های رایانه ای است که بتوانند با دسترسی به داده ها، از آنها برای یادگیری خود استفاده کنند و در واقع با بهره‌گیری از الگوریتم ها، یک ماشین به شکلی طراحی می شود که بدون آنکه مستقیما برنامه ریزی شود و تک تک کارهایی که باید انجام دهد به آن گفته شود، خودش بیاموزد و عمل کند یعنی بدون دخالت و کمک انسان به طور اتوماتیک یادگیری داشته باشد و بتواند اقدامات خود را بر اساس آموزش ها و تجربیات خود تنظیم کند.

خب این اتفاق در آموزش یادگیری ماشین در ابتدا شبیه فیلم های علمی تخیلی است، چرا که یک ماشین چگونه در آموزش ماشین لرنینگ میتواند خداموز باشد؟ و همین مورد در ماشین لرنینگ یک جذابیت خاص را به ارمقام میاورد. تجربه اینکه دانش خود را بتوانید به یک ماشین منتقل کنید چیزی مرسوم در دنیای ما نبوده و تاریخچه ان در دنیای ما به کمتر از 100 سال میرسد! آموزش ماشین لرنینگ جدای کاربردی که میتواند برای شما داشته باشد میتواند ارتباط گونه انسان را با ماشین ها پیوند دهد! شما با آموزش یادگیری ماشین میتوانید به یک خودرو یاد دهید که خودش رانندگی یا پارک کند چیزی که امروزه در ماشین های تسلا میبینیم. البته که اصطلاح یاد دادن به ماشین انقدر ها هم ساده نیست!

پس چگونه آموزش ماشین لرنینگ کمک میکند که یک ماشین تجربه یادگیری را داشته باشد؟ خب همه ما میدانیم که ماشین ها مغز ندارند و نمیتوان در آموزش یادگیری ماشین مثل یک انسان با ان برخورد کرد بلکه ماشین ها توسط مدل های یادگیری ماشین میتوانند شرط ها و گزینه هایی که قرار است انجام دهند را یاد بگیرند! بله در آموزش ماشین لرنینگ برای اینکه یک ماشین بتواند کاری را انجام دهد داده ها را از محیط بیرونی گرفته و ان داده ها را تشخیص داده و به مدل مربوطه ان تحویل میدهد. برای مثل داده های مختلفی برای یک خودرو که بخواهد خودش پارک کند وجود دارد اما با آموزش ماشین لرنینگ به خودرو میگوییم که چگونه و چطور و در چه شرایطی خودر و را پارک کند. با این روش دیگر نیاز نیست شما زحمت پاک کرذدن خودرو را به خود دهید و کافی است به خودرو دسترسی لازم را دهید و خودرو با استفاده که از آموزش ماشین لرنینگ شرایط را سنجیده و خودرو را پاک کند.

کاربرد یادگیری ماشین یا همان ماشین لرنینگ

هدف از آموزش یادگیری ماشین چیزی نیست به جزء بهره مندی از قابلیت های ماشین ها و یا کامپیوترهای در حال یادگیری و انجام وظایفی که به آنها محول می شود. بنابراین این ویژگی در بخش های مختلفی از جمله صنعت، پزشکی، امور مالی و … می تواند کاربرد داشته باشد و باعث سریع ترین انجام شدن امور شود. در عصر امروزی کاربرد آموزش ماشین لرنینگ به حدی در حال گسترش و رشد است که هر یک از فناوری های جدیدی که رونمایی میشود ردپایی از آموزش یادگیری ماشین را در ان میتوان دید. با رشد صنایع ذکر شد مانند پزشکی که در ان عمل ها جراحی سختی انجام میشود با ورود آموزش یادگیری ماشین و ارائه شرایط به ماشین میتوان میزان موفقیت عمل های جراحی را افزایش داد. و یا در صنایع خدمات خانگی کاربرد آموزش ماشین لرنینگ میتواند در اسان شدن کار های خانه مؤثر باشد یکی از همین کاربرد های آموزش یادگیری ماشین جاروبرقی های خودکار هستند. اما خب آموزش ماشین لرنینگ کاربرد های پیچیده تری هم دارد بعضی از کاربردهای ماشین لرنینگ به شرح زیر هستند :

تشخیص چهره با آموزش یادگیری ماشین

 از رایج ترین کاربردهای آموزش ماشین لرنینگ، تشخیص چهره است که برای هر تصویر یکسری ویژگی های دیجیتالی تعیین می کند که از تصاویر دیگر متمایز شده و قابل تشخیص باشد. این کاربرد و ویژگی آموزش یادگیری ماشین در صنایع نظامی-دفاعی نیز کاربرد های بسیاری دارد همچنین در تشخیص چهره با استفاده از آموزش ماشین لرنینگ میتوان در دوربین های مداربسته خیابان ها و اتوبان ها هم دید که برای تشخیص چهره رانندگان متخلف استفاده میشود.

تشخیص گفتار با آموزش ماشین لرنینگ

با آموزش یادگیری ماشین و استفاده از این تکنولوژی، می توان کلام و گفتار را به متن تبدیل کرد. رایانه الگوی کلمات را بر اساس الگوی نوسات های صدا و شدت فرکانس ها در هر ثانیه پیدا کرده و آن را تبدیل به نوشتار می کند. مثال جستجوی صوتی گوگل معرف این کاربرد از آموزش ماشین لرنینگ است. همچنین این ویژگی آموزش یادگیری ماشین در گوشی های موبایل نیز وجود دارد مانند دستیار تایپ صوتی نوت پد تلفن همراه که با استفاده از آموزش ماشین لرنینگ میتوان با صحبت کردن متن را به صدا تبدیل کرد. البته کاربرد دیگر آموزش یادگیری ماشین در این حوزه در تشخیص صدا و گفتار افراد نیز صادق است و اگر شما یک بانک صوتی داشته باشید میتوانید صدا پخش شده را با استفاده از آموزش ماشین لرنینگ تشخیص دهید و متوجه شوید که صدا مربوط به چه کسی است.

سامانه‌های توصیه‌ گر با آموزش یادگیری ماشین

در آموزش ماشین لرنینگ به سامانه های توصیه گر یا ریکامندر به سامانه هایی گفته میشوند که با توجه به رفتار شما در فضایی که این سیستم ها باشند محصول یا خدمات پیشنهاد میکنند. سیستم های ریکامندر توسط آموزش یادگیری ماشین و تحلیل رفتار کاربر در ان فضا برای شما یک تگ تعریف میکند و به سیستم ارسال میکند و به اصطلاح شما جز بانک افرادی میشوید که این رفتار مشابه را داشته اند. حال اگر در ان فضا به طور مثال یک فروشگاه اینرنتی باشد و سیستم با استفاده از آموزش یادگیری ماشین تشخیص دهد شما از یک اسپیکر ال جی خوشتان امده است در صورت بازگشت دوباره شما به ان سایت سیستم آموزش یادگیری ماشین اکثر محصولات مربوط به اسپیکر را به شما نشان خواهد داد.

انواع آموزش یادگیری ماشین

آموزش ماشین لرنینگ در کل به سه دسته تقسیم میشود: 

 • یادگیری با نظارت
 • یادگیری بدون نظارت
 • یادگیری تقویتی

این سه دسته از آموزش یادگیری ماشین در شرایط های مختلف کاربرد دارند و میتوانند در نوع خود و با توجه به سلایق افراد برای ان ها جذاب باشد.

1- آموزش ماشین لرنینگ با نظارت: همانطور که از اسم این نوع از آموزش یادگیری ماشین معلوم است در این شرایط برای اینکه یک ماشین بتواند داده ها را تحلیل و یاد بگیرد و ان ها را بسنجد و انجام دهد باید یک ناظر مانند انسان باشد تا داده هایی که از قبل اماده شده است را در اختیار آموزش ماشین لرنینگ به عنوان راهنما قرار دهد تا ماشین بر اساس ان قواعد را انجام دهد. برای مثال این ناظر یک سری اطلاعات از پیش اماده شده را به ماشین میدهد و به ان میگوید که ظرف های کثیف را چه موقع و تا کی عمل شستشو را انجام دهد.

2- آموزش یادگیری ماشین بدون نظارت: خب همانطور که حدس میزنید در این آموزش یادگیری ماشین، ماشین هیچ نیازی به راهنما ندارد و به طور کلی و با کشف ارتباط بین داده ها عملیات خود را انجام میدهد. در این حال احتمال خطا هم وجود دارد چرا که تمام فرایند به عهده ماشین طراحی شده توسط آموزش ماشین لرنینگ است اما همین خطا ها باعث بهبود بهتر ماشین میشود و در نتیجه در اینده به راحتی ارتباط خوشه ای داده ها را با استفاده از آموزش یادگیری ماشین تشخیص دهد.

3- آموزش ماشین لرنینگ تقویتی: اگر بخواهیم ساده شده ای موضوع از آموزش یادگیری ماشین را توضیح دهیم باید بگوییم که در این حالت ماشین مانند یک انسان از خطا های خود تجربه گرفته و روز به روز با استفاده از شکست ها و داده های جدید در بهتر شدن خود عمل میکند. شاید در ابتدا شبیه فیلم ماترکیس باشد اما این نوع از آموزش یادگیری ماشین بسیار جذاب است ، یک ماشین که ارتباط بین داده ها را تشخیص داده و با هر شکست درسی از ان میگیرد و در پیدا کردن ارتباط بین داده ها روز به روز سریع تر شده و در نهایت به نسخه بهتری از خود تبدیل میشود.

آموزش رایگان یادگیری ماشین

آموزش رایگان یادگیری ماشین مانند تمام محصولات دیگر در مجموعه مداد سبز به صورت رایگان عرضه شده است. در مجموعه مداد سبز برای رعایت عدالت آموزشی آموزش های رایگان از زبان های برنامه نویسی مختلف عرضه شده است. آموزش رایگان یادگیری ماشین که به صورت کاملا رایگان در اختیار دانشجویان مداد سبز قرار گرفته است به بررسی اصول پایه و اولیه ماشین لرنینگ میپردازد و شما میتوانید با شرکت در دوره آموزش رایگان یادگیری ماشین به مفاهیم اولیه ان اشنا شده تا بتوانید در دوره های تخصصی تر مفاهیم پیشرفته‌تر یادگیری ماشین را درک کنید. و همچنین آموزش رایگان یادگیری ماشین دارای پشتیبانی رایگان از سمت استاد است که در صورت بروز هر گونه مشکلی میتوانید ان را با استاد مربوطه به اشتراک بگذارید و مشکل خود را حل کنید. همچنین آموزش رایگان یادگیری ماشین نیز مانند دیگر دوره ها قابلیت دانلود را دارد و میتوانید آموزش رایگان یادگیری ماشین را دانلود کنید.

چرا باید آموزش ماشین لرنینگ را جدی بگیریم؟

آموزش یادگیری ماشین جدای جذابیتی که دارد و باعث میشود تا بتوانیم کار های خارق العاده ای را انجام دهیم در عصر امروزه به یک باید تبدیل شده و از ضرورت خاصی برخوردار است. آموزش ماشین لرنینگ با توجه به کاربرد هایی که در عرصه های مختلف دارد میتواند شما را در صورت آموزش یادگیری ماشین به یک گزینه عالی برای کسب درامد تبدیل کند. همچنین نیاز مختلف شرکت ها به فناوری های مرتبط به آموزش ماشین لرنینگ به صورت روزانه در حال رشد هستند و هر روز با فناوری های جدیدی که ردپای آموزش یادگیری ماشین در ان ها وجود دارد را دید. فناوری های عمومی مثل پاک کردن پس زمینه تصاویر و یا فناوری های تخصصی تر مانند عمل های جراحی از ویژگی های استفاده از آموزش ماشین لرنینگ است. پس معطل نکنید و هر چه سریع تر خودتان را به یکی از بهترین های این حوزه جذاب و ایده ال و اینده دار تبدیل کنید

ویژگی های آموزش یادگیری ماشین در مداد سبز

وقتی که به سراغ آموزش ماشین لرنینگ و دوره ماشین لرنینگ میایید نکاتی وجود دارد که باید به ان توجه کنید اما مهم ترین این نکات کامل بودن آموزش یادگیری ماشین است تا بتوانید به صورت جامع بابت هزینه و زمانی که پرداخت کرده اید نتیجه بگیرید. همانطور که گفتیم اموزش ماشین لرنینگ بحث گسترده ای است که با تمام موارد کد نویسی دیگر متفاوت است و اگر نوع تدریسی که میشود کامل و به زبان ساده و اپدیت نباشد میتواند برای شما مشکل ساز شود. آموزش ماشین لرنینگ جز حوزه هایی است که تقریبا روزانه نیازمند دانش بروز شده میباشد چرا که حوزه ای بسیار بزرگ میباشد. همچنین آموزش یادگیری ماشین شما باید به طور مداوم دارای پشتیبانی علمی باشد تا بتوانید مشکلات خود را حل کنید. ذو باید آموزشی که برای آموزش یادگیری ماشین انتخاب میکنید تمام این موارد را دارای باشد. در اینجا به قسمتی از سرفصل های آموزش ماشین لرنینگ در مداد سبز میپردازیم.

بعضی از سرفصل های دوره آموزش یادگیری ماشین ، به شرح زیر هستند :

 • آموزش یادگیری ماشین چیست؟
 • کاربردهای فعلی یادگیری ماشین
 • خطرات هوش مصنوعی
 • مرور مطالب دوره
 • عملگرهای محاسباتی
 • آشنایی با Broadcasting
 • اعداد تصادفی
 • دنباله ها
 • اندیکس ها و مقادیر در سری ها
 • ایجاد دیتافریم ها (Data Frames)
 • آشنایی با بسته matplotlib
 • آشنایی با Line Plot
 • آشنایی با Scatter Plot
 • آشنایی با Histogram Plot
 • آشنایی با Pie Chart
 • ویرایش نمودارها
 • رسم چند نمودار روی هم
 • رسم چند نمودار در کنار هم
 • آشنایی با بسته seaborn
 • آشنایی با Strip Plot
 • آشنایی با Swarm Plot
 • آن با Histogram
 • آشنایی با نمودار ECDF) Empirical distribution function)
 • میانه، میانگین، صدک، واریانس، انحراف معیار
 • فرضیه صفر و فرضیه مقابل
 • آشنایی با P-Value
 • آشنایی با مفهوم احتمال
 • تولید اعداد شبه تصادفی
 • آشنایی با Random Walk
 • آشنایی با توزیع نرمال
 • الحاق دو دیتافریم به یکدیگر (Concatenating)
 • آشنایی با Cross Tabulation
 • آشنایی با Pivot Table
 • آشنایی با Dummy variables
 • نرمال کردن داده ها
 • داده های پرت Outliers)‎)
 • و …

این ها مواردی از سرفصل های آموزش یادگیری ماشین مداد سبز هستند که به راحتی میتوانید در هر کدام از دوره های آموزش یادگیری ماشین در قسمت های بالا ثبت نام کنید.

معرفی محصولات آموزشی برنامه نویسی مداد سبز

دوره های آموزشی در حال برگزاری مجموعه مداد سبز فقط محدود به پکیج آموزش یادگیری ماشین نیست و شما می توانید به جزء این دوره، در سایر دوره ها که به شرح زیر هستند نیز شرکت کنید و مهارت های عملی به دست آورید.

ویژگی اساتید دوره آموزش پروژه محور یادگیری ماشین

شما با شرکت در دوره آموزش یادگیری ماشین زیر نظر بهترین اساتید مجرب آموزش خواهید دید و تاکید اساتید به آموزش های عملی و مهارت محور است. بنابراین در پایان دوره تمامی مباحث را به صورت عملی یاد خواهید گرفت و می توانید آموخته های خود را در پروژه های واقعی به کار بگیرید.

پیش نیاز های آموزش یادگیری ماشین

دوره ماشین لرنینگ مانند تمام مباحث دارای حداقل ترین پیش نیاز ها میباشد که برای آموزش یادگیری ماشین نیاز است که ان ها را بدانید تا به درک بهتر و درست شما از آموزش ماشین لرنینگ کمک کند. در این قسمت به معرفی پیش نیاز آموزش ماشین لرنینگ میپردازیم.

 • تئوری یادگیری ماشین و الگوریتم‌های آن
 • درک مناسبی روی علوم کامپیوتر
 • درک کافی روی مباحث آمار و احتمال
 • زبان برنامه نویسی پایتون یا R (یا هر دو) را برای تحلیل داده
 • آشنایی با Big Data یا کلان داده
 • اشنایی با جبر خطی و هندسه

بعد از فراگیری دوره آموزش یادگیری ماشین چه مهارت‌هایی کسب خواهید کرد؟

بعد از آموزش یادگیری ماشین ، اصول اولیه و مفاهیم پایه ماشین یادگیری را بلد می شوید و به عنوان یک متخصص در این حوزه، به الگوریتم های معروف و اهدافی که دارند، مسلط می شوید. در قدم بعدی، درباره نحوه کار الگوریتم ها با داده ها مهارت کسب می کنید که الگوریتم ‌های یادگیری ماشین در سه حوزه‌‌ کلی نظارتی، بدون نظارت و تقویتی هستند. تعدادی از معروف ترین الگوریتم های آموزش ماشین لرنینگ که با شرکت در دوره آموزشی مداد سبز در آنها مسلط می شوید، عبارتند از :

 • رگرسیون خطی
 • رگرسیون لجستیک
 • خوشه بندی
 • درخت تصمیم
 • جنگل تصادفی
 • CART
 • Apriori
 • PCA
 • K-means
 • KNN

و …

دیدگاهتان را بنویسید