کاربرد پایتون در هک و امنیت | مداد سبز

نویسنده: رضا حمیدی

آخرین ویرایش : 2 سال قبل

کاربرد پایتون در هک و امنیت | 9 کاربردی که به آن نیاز دارید!

در چند سال اخیر محبوبیت زبان برنامه‌نویسی پایتون و همینطور حوزه هک و امنیت با پایتون به شکل روزافزون در اینترنت توسعه یافته است. مجموعه آموزش برنامه‌نویسی این روزها در فهرست اولویت‌های فراگیری هر برنامه‌نویسی است. تا حدی که سریع‌ترین آموزش‌ها متعلق به زبان برنامه‌نویسی پایتون بوده و در حال گسترش است. گسترش فناوری مهم‌ترین رخدادی است که خصوصیات قرن را فرم داده و سرعت، برترین و آشکار‌ترین مزیت آن است. هر قدر این خصوصیت بیش‌تر باشد، پیشرفت تکنولوژی هوشمند و هک و امنیت با پایتون زیاد می‌گردد؛ و همه می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. مجموعه آموزش پایتون می‌تواند به خوبی در راستای حوزه امنیت به کاربران کمک کند.

کاربرد پایتون در امنیت | مداد سبز

پایتون زبان برنامه‌نویسی همگانی است که به خاطر راحتی و مجموعه ماژول‌های پر توانش طرفداران زیادی در میان متخصصین و تازه کار‌ها دارد. پایتون با تنوع فوق‌العاده‌اش معمولاً برای هر مدل از برنامه‌نویسی و در همه جا قابلیت استفاده دارد. این زبان برای نشان دادن اعداد، تصویر‌ها، پردازش داده‌ها و… به کار می‌رود. پایتون در پشت پرده تحلیل خیلی از المنت‌ها و مواردی که نیازمند آن‌ها هستید یا با آن‌ها روبرو می‌گردید را، اجرا می‌کند. چنانچه افراد در پی فراگیری این زبان هستند، می‌توانند از راه‌های گوناگونی چون مراجعه به مجموعه آموزشی مداد سبز آن را فرا بگیرند. مجموعه مقالات آموزش پایتون کمک بزرگی در جهت راهنمایی شما در این عرصه است. در این مطلب قصد داریم کاربرد پایتون در شبکه و امنیت و هک را مورد بررسی قرار دهیم.

کاربرد پایتون در هک و امنیت

اکسپلویت‌نویسی یا همان بد‌افزار‌نویسی مرحله‌ای تخصصی و مهارتی در هک و امنیت است که خیلی از اشخاص با یافتن خلل‌پذیری اکسپلویت، آن را به شکل یک برنامه با زبان پایتون ساخته تا کارکرد اکسپلویت با دقت و درست انجام گردد. بعضی از اکسپلویت‌ها تنها به صورت یک برنامه تدوین شده قابلیت استفاده دارند؛ بنابراین نیاز به یک زبان برنامه‌نویسی است که تجهیزات کامل باشد و هم به سرعت به شکل ساده بتوان از آن استفاده کرد. کاربرد پایتون در هک و امنیت شامل مواردی چون تولید تجهیزات امنیتی تحت رایزن، تولید نرم‌افزار‌های ویروسی برای امتحان نفوذ، اجرای پایتون در سیستم‌های عامل مختلف، تولید اکسپلویت‌های تخصصی و… هستند.

کاربرد پایتون در هک و امنیت | 9 کاربردی که به آن نیاز دارید!

در حال حاضر تجهیزات توانمندی در حوزه هک و امنیت با پایتون گسترش یافته که توانسته‌اند کمک زیادی به جامعه سایبری برسانند. خیلی از افراد به دنبال این هستند که اهمیت برنامه‌نویسی پایتون در امنیت از چه لحاظی است؟ برای آغاز و فراگیری مطالب هک و امنیت به شکل حرفه‌ای زبان برنامه‌نویسی می‌تواند ضروری و مهم باشد. کاربرد زبان برنامه‌نویسی پایتون در هک و امنیت به وفور قابل مشاهده است. با استفاده از این زبان می‌توان برنامه‌های گوناگونی را در حوزه تست نفوذ هک به وجود آورد. وجود کتابخانه‌های بزرگ به شکل آنلاین، اصلی‌ترین دلیل محبوبیت زبان برنامه‌نویسی پایتون جهت امنیت و هک است که سبب می‌گردد برنامه و روش‌های بسیاری جهت نفوذ در اختیار هکر بگذارد.

کاربرد پایتون در امنیت

در دنیای امروز به علت توسعه فناوری و استفاده اشخاص گوناگون از سیستم‌های دیجیتال، موضوع امنیت در این حوزه اهمیت زیادی پیدا می‌کند. داشتن دانش برنامه‌نویسی جهت وارد شدن به زمینه امنیت و تست نفوذ، نخستین و بلکه مهم‌ترین شرط است؛ بنابراین کاربرد برنامه‌نویسی پایتون در امنیت به خوبی قابل مشاهده است. البته باید این را در نظر داشت که برنامه‌نویسی به تنهایی کافی نیست و باید یک زبان هم نیز در کنار آن آموخت. زبان‌های زیادی برای آموزش برنامه‌نویسی وجود دارد که یکی از این زبان‌ها، پایتون است. پایتون یک زبان خاص برای برنامه‌نویسی است. گسترش‌دهندگان هر کاری را که بخواهند می‌توانند با این زبان انجام دهند. برای مثال کاربرد پایتون در امنیت یکی از این کاربرد‌ها است. در حال حاضر تمام حرفه‌ها می‌دانند که اگر برنامه‌ها و فعالیت‌های خود را با پایتون ارائه دهند، برای‌شان بسیار سودمند خواهد بود. استفاده پایتون در حوزه‌های گوناگون علمی و صنعتی به فراوانی قابل مشاهده است. این زبان از زمان پیدایش تا به امروز پیشرفت چشمگیری داشته و توانسته خود را با تکنولوژی‌های مدرن همسو سازد. کاربرد این زبان را در صنعت‌های گوناگون می‌توان به ساده بودن نحو، فراگیری راحت، قیاس‌پذیری و… مربوط ساخت.

کاربرد پایتون در هک و امنیت | 9 کاربردی که به آن نیاز دارید!

حال باید دانست که چگونه امنیت را با پایتون یاد بگیریم؟ از آنجایی که افراد زیادی از این برنامه استفاده می‌کنند، علاوه بر داشتن ویژگی‌ها و خصوصیات مثبتی که در پی دارد، موجب بروز اتفاقاتی چون هک و مشکلات امنیتی می‌شود. امنیت شبکه پایتون بسیار گسترده بوده و این یکی از مهم‌ترین کاربری‌های پایتون در امنیت اطلاعات است. درحال حاضر خیلی از شرکت‌ها و ارگان‌های بزرگ جهان از پایتون در امنیت شبکه استفاده می‌کنند. با استفاده از کتاب‌های زیادی چون Learn python the hard way و Learn more python the hard way که درباره پایتون در جلوگیری از هک و کاربرد در شبکه و امنیت است، آموزش‌های لازم را فرا گرفت. به ‌علاوه می‌توان در دوره‌های آموزشی مربوط به پایتون در هک و امنیت شرکت نمود و آموزش‌های لازم را کسب نمود.

کاربرد پایتون در هک

پایتون یک زبان رمز‌نویسی است که به خاطر آسان بودن، طرفداران زیادی دارد. در واقع زبان اصلی و مهم هوش مصنوعی بوده و کتابخانه‌های pytorch و Tensorflow مختص به آن هستند. از این زبان برای تحلیل متن، حل مسائل علمی و نگهداری اطلاعات استفاده می‌کنند. دلیل اصلی شهرت زبان پایتون، به خاطر توانایی و راحتی فراگیری آن است. چرا که خواندن آن نسبت به سایر زبان‌های برنامه‌نویسی خیلی زیاد و سهل‌تر است.

مشاهده کامل: مقالات آموزش برنامه نویسی

کاربرد پایتون در هک و امنیت | 9 کاربردی که به آن نیاز دارید!

از جمله دلایلی که از پایتون در هک استفاده می‌شود، یکسری ویژگی‌هایی است که بدین شرح هستند:

  • وجود کتابخانه‌های عالی و خیلی از برنامه‌های دیگر، موجب شده تا تولید ابزار خاص سیستم خیلی راحت گردد.
  • اصولاً هکر‌ها بدافزار‌های کوچکی تولید می‌کنند و پایتون در حوزه اسکریپت‌نویسی بی‌نظیر بوده و فعالیت فوق‌العاده‌ای دارد.
  • پایتون مجموعه برنامه‌نویس گسترده‌ای دارد که سبب می‌شود هر نوع سؤالی در حوزه برنامه‌نویسی در این زمان خیلی سریع رفع شوند.
  • فراگیری پایتون کاربرد زیادی دارد و موجب می‌شود که افراد بتوانند در خیلی از زمینه‌های کاری با آن کار کنند.

ولی فقط پایتون زبان مورد استفاده در حوزه هک نیست و سایر زبان‌ها مانندPerl، BASH و… هم قادر به انجام همان کار‌های پایتون در زمینه هک هستند. اما به خاطر ساده بودن و خصوصیات ذکر شده، پایتون طرفداران زیادی در میان هکر‌ها دارد. از جمله راه‌های مناسب جهت جستجوی روزنه‌های امنیتی، امتحان نفوذ با پایتون است. متخصص حوزه امنیت در روند تست نفوذ، حمله‌های مدیریت شده‌ای را به شبکه شبیه‌سازی کرده و سطح نفوذ‌پذیری آن‌ها را اندازه می‌گیرد. از طریق زبان پایتون می‌توان نرم‌افزار‌ها و سیستم‌های بسیاری را هک نمود.

انواع هک

هک در کل به 3 دسته تقسیم میشود : 

  1. هک کلاه سفید
  2. هک کلاه خاکستری
  3. هک کلاه سیاه

اگر در نظر دارید به عنوان یک هکر قانونمند فعالیت کنید و نیت و منظور شما از هک یک کار خوب مانند کمک به دیگران در جهت تصمیمات درست است باید هک کلاه سفید را بیاموزید و اگر دوست دارید گاها شیطنت کنید هک کلاه خاکستری و برای کار های خلاف و غیر قانونی هک کلاه سیاه انجام میشود.

نرم‌افزار‌های هک با پایتون

نرم‌افزار‌های هک، برنامه‌های کامپیوتری هستند که به افراد در شناسایی عیوب شبکه رایانه، برنامه‌های سایت و سرور‌ها کمک می‌کنند. انواع گوناگونی از این نوع نرم افزار‌ها در بازار وجود دارد. مخاطبان قادرند به آسانی ابزار‌های هک را جهت هک اخلاقی بارگیری نمایند. هک کردن می‌تواند قانونی یا غیر قانونی جهت دستیابی و سوء استفاده از یک شبکه رایانه‌ای یا شخصی باشد. در واقع هک وقتی رخ می‌دهد که فردی قادر باشد از سد شبکه امنیتی سیستم شما گذشته و به اطلاعات محرمانه‌تان دسترسی پیدا کند.

در واقع هک دانشی است که جهت تست نفوذ قانونی در سیستم‌ها به علت شناسایی آسیب‌پذیری صورت می‌گیرد. مقصود از این کار‌ها کشف هر نوع خلل‌پذیری است که سریع‌تر از هکر‌های غیر قانونی شناسایی و رفع شود. جهت اجرای این انر هکر‌ها از نرم‌افزار‌ها و زبان‌های برنامه‌نویسی فراوانی کمک می‌گیرند.

 Atom

در تمام شبکه عامل‌ها وجود دارد و به عنوان اصلاحگر محتوای قابل هک شناخته شده است. پشتیبانی از زبان پایتون بوسیله برنامه‌ای ممکن است که زمان انجام Atom قابلیت نصب داشته باشد.

لینک دانلود Atom

Visual Studio Code

یک نوع اصلاحگر رمز محتوا باز برای لینوکس، مک و ویندوز است. Vscod از کامل شدن رمز هوشمند، سینتکس، بازسازی رمز، نقص‌یابی و تکه رمز‌هتی پیشنهاد شده، حمایت می‌کند.

لینک دانلود Visual studio code

Sublime Text

بوسیله یک متخصص گوگل با آرزویی جهت تولید یک اصلاحگر محتوای خوب نوشته شده، که طرفداران زیادی دارد. قابل استفاده در همه سیستم‌های عامل است و از پشتیبانی درونی جهت اصلاح رمز پایتون و بسیاری از برنامه‌ها و ابزار‌های کاربردی که مزایای سینتکس و اصلاح را توسعه می‌دهد. کمک می‌گیرد. از آنجایی که اجرای مجموعه‌های اضافی پایتون شاید دشوار باشد، تمام بسته‌های Sublime Text در داخل پایتون تدوین شده‌اند و اجرای بسته‌های مدنظر اصولاً نیازمند انجام متن‌های پایتون در آن است.

لینک دانلود Sublime text

GNU Emacs

همواره رایگان بوده و در هر نوع سیستمی قابل دسترس است. برگرفته از برنامه‌نویسی Lisp است و جهت خصوصی‌سازی از متن‌های گوناگون سفارشی جهت گسترش پایتون به کار می‌رود.

لینک دانلود GNU Emacs

کتابخانه‌ های پایتون برای امنیت | مداد سبز

Vi/Vim 

اکثر برنامه‌نویسان با این اسم آشنایی دارند و از آن استفاده می‌کنند. نوعی اصلاحگر محتوا بوده که براساس اصلاحگر Vi است، Vim هم ویژگی‌های Vi را داشته و هم در مقایسه با آن فعالیت و گستردگی بیش‌تری دارد.

لینک دانلود Vi/Vim

Pycharm

از برترین فضا‌های برنامه‌نویسی پایتون است و آن را پرطرفدار‌ترین در میان برنامه‌نویس‌های پایتون می‌دانند. این نرم‌افزار یک lDE تکمیل و دیجیتال برای پایتون است که خصوصیات مهم آن Debugging، Testing and profilingو… هستند. در حقیقت این نرم‌افزار پروژه‌ای کامل بوده که می‌توان بسته‌های پروژه را به آن ارائه کرد و میان همه بسته‌بندی‌ها پروژه به زبان پایتون نگاشته شده، سرچ نمود، میان متغیر‌های گوناگون در بسته‌های متفاوت پل‌زده و تغییرات لحظه‌ای ایجاد کرد.

لینک دانلود Pycharm

کتابخانه‌ های پایتون برای امنیت

به مجموع رمز‌های مطلوب یا پکیج‌های مستقل که قادرند جهت تولید یک محتوای دشوار‌تر به کار بروند، کتابخانه می‌گویند. در حقیقت کتابخانه جمعی از خط‌های رمز است که جهت یک مقصود ویژه و مهم کاربرد دارند. در برنامه‌های گوناگونی قابلیت استفاده دارند، که این امر سبب دوری از تکرار شده و در برنامه‌نویسی حائز اهمیت است. کتابخانه به طبقه‌بندی تابع‌هایی که در یک بسته با یکدیگر مرتبط هستند، کمک می‌کند. همینطور ساماندهی و دست پیدا کردن به این تابع‌ها به وسیله کتابخانه‌ها راحت‌تر می‌شود. در جهان برنامه‌نویسی و رو به رشد امروزی، همه روزه برنامه‌های زیادی تدوین می‌شوند و رمز‌های برنامه نیز در حال زیاد شدن هستند. از کتابخانه در برنامه‌نویسی به خاطر کنترل چند هزار و گاهی میلیون‌ها خط از رمز‌ها استفاده می‌شود. همیشه مشکلات دشوار زیادی مقابل یک برنامه‌نویس وجود دارد. بعضی از زبان‌های برنامه‌نویسی کتابخانه‌های زیادی دارند و فعالیت مهم آن‌ها با کمک کتابخانه‌ها صورت می‌گیرد.

کاربرد پایتون در هک و امنیت | 9 کاربردی که به آن نیاز دارید!

سخن پایانی

استفاده زبان پایتون به اندازه‌ای وسیع است که می‌توان بیان کرد از جمله کاربردی‌ترین زبان برنامه‌نویسی بدون تردید پایتون است. این زبان برنامه‌نویسی حدوداً قادر است که به نیاز‌های گوناگون بشر جواب دهد، که همین هم موجب شده برای فعالیت‌های پیشرفته گوناگون فواید زیادی داشته باشد. از برنامه‌های اداری تا بازی، برنامه‌های پایتون اکنون در حیطه وسیعی از عملکرد‌ها جای دارد و جزء پر کاربردترین نوع زبان برنامه‌نویسی به شمار می‌آید. پایتون یک زبان سطح بالا است که دارای مزیت‌هایی چون کتابخانه‌های وسیع، تنوع، فراگیری راحت و… است. همه این موارد، پایتون را جهت نگارش ابزار‌های هک و امنیت افزایش می‌دهد؛ چرا که مطابق با آمار موجود نیمی از حملات سایبری توسط یک ابزار تخریبی رمزگذاری شده در پایتون صورت می‌گیرد.

فهرست مطالب

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − شش =