6 مورد کاربرد فلاتر را بدانید + مزیت های فلاتر را بدانید

نویسنده: رضا حمیدی

آخرین ویرایش : 8 ماه قبل

6 مورد کاربرد فلاتر را بدانید

قصد داریم در مورد کاربرد فلاتر صحبت کرده و همچنین شما را با مزیت های این فریم ورک بیشتر آشنا کنیم. به‌یاد داشته باشید قبل از اینکه در مورد کاربرد فلاتر صحبت کنیم شما باید آموزش فلاتر را ببینید، با ما همراه باشید در این مقاله تمام آنچه در مورد کاربرد فلاتر نیاز دارید را برایتان آماده کردیم.

در مورد کاربرد فلاتر چه می‌دانید؟

در مورد کاربرد فلاتر چه می‌دانید؟

زبان برنامه نویسی که برای اندروید مورد استفاده قرار می گیرد جاوا است. برای آی او اس هم توسعه دهندگان از سوئیفت استفاده می کنند تا اپلیکیشن های موبایلی موجود در این بستر را طراحی کرده و توسعه دهند. جاوا دارای پیچیدگی هایی است که سبب می شود کار کردن با آن به سادگی پایتون، جاوا اسکریپت و … نباشد. -برای آموزش پایتون و آموزش جاوا اسکریپت میتوانید در سایت مداد سبز آموزش ببینید-

دقیقا به همین دلیل هم توسعه دهندگان به دنبال زبان های برنامه نویسی و فریم ورک های دیگری هستند که به کمک آن بتوانند اپلیکیشن های موبایلی را توسعه دهند. ری اکت یه آلترناتیو بسیار خوب برای طراحی اپلیکیشن های موبایلی است که بر پایه جاوا اسکریپت طراحی شده اند.

فریم ورک فلاتر را هم می توانیم گزینه خوبی برای پیاده‌سازی زبان برنامه نویسی دارت به شمار آوریم. با توجه به آنچه که از گوگل می بینیم این غول بازار تکنولوژی قصد دارد کل این عرصه را به تصرف خود درآورد. بعد از موفقیت بی نظیری که گوگل در زمینه اندروید به دست‌آورد، این شرکت در حال حاضر روی پلتفرمی به نام Fuchsia در حال کار است.

سیستم عامل جدیدی که از ریزهسته ای کاملا جدید به نام زیرکون بهره می برد. علاوه بر این پروژه دارت و فریم ورک آن فلاتر (Flutter) هم هست. ین فریم ورک را می توانیم به منزله پلی بدانیم که به کمک ان اپلیکیشن های موبایلی می توانند به سیستم عامل fuchsia وارد شوند.

آشنایی با فریم ورک فلاتر

آشنایی با فریم ورک فلاتر

پیش از آنکه بخواهیم به بررسی کاربرد فلاتر بپردازیم خوب است تا کمی بیشتر با این فریم ورک آشنا شده و آن را بشناسیم. هسته اصلی این فریم ورک از زبان برنامه نویسی دارت به وجود آمده است. هرچند گوگل به منظور توسعه سرویس های مورد نظر خود و افزودن قابلیت هایی که می خواهد از برخی زبان های دیگر هم بهره گرفته است.

موتور فلاتر با سی پلاس پلاس طراحی شده و به وسیله skia گوگل که کتابخانه گرافیکی آن است این فریم ورک می تواند رندرگیری های لو لول را به خوبی پشتیبانی کند. به کمک همین موتور است که کتابخانه هایی که برای هسته فلاتر تعریف شده اند به پروژه ها افزوده می شوند.

از جمله مهمترین این کتابخانه ها می توانیم به گرافیک ها، ورودی ها و خروجی های شبکه، انیمیشن ها، فایل ها و … اشاره کنیم. لایبرری Foundation هم دارای تعدادی فانکشن و کلاس است که کمک می کند بتوانید با فلاتر اپلیکیشن هایی را طراحی کرده و بسازید. فریم ورک فلاتر دارای دو نوع ویجت است.

نخست متریال دیزاین و دیگری کوپرتینو (Cupertino). نخستین ویجت همان زبان طراحی است که برای گوگل بوده و بین همه توسعه دهنده ها شناخته شده است. مورد دوم هم شبیه سازی است که به کمک آن میتوانید طراحی های اپل را انجام داده و شبیه سازی کنید.

فریم ورک فلاتر چه مزیت هایی دارد؟

فریم ورک فلاتر چه مزیت هایی دارد؟

 قصد ما این نیست که فلاتر را با رقبای هم رده اش مقایسه کنیم بلکه تنها می خواهیم در مورد مزیت هایی که برای این فریم ورک مطرح می شوند صحبت کنیم که به شرح زیر هستند:

 1. در اختیار داشتن مدل OEM

بدون اینکه به مدل OEM احتیاج داشته باشیم می توانیم کدهای دارت را به کدهای نیتیو تبدیل کنیم. چرا که خود فلاتر به صورت داخلی این مدل را در اختیار دارد.

 1. اپن سورس و رایگان بودن

هم دارت و هم فریم ورک فلاتر رایگان و اپن سورس هستند و انجمن های متعددی وجود دارند که می توانند مشکلات ما در زمینه این فریم ورک و زبان برنامه نویسی را رفع کنند.

 1. امکان توسعه راحت و پرسرعت

 شاید بتوانیم جذاب ترین قابلیتی که برای فلاتر مطرح می شود را Hot Reload بنامیم. تصور کنید که در محیط Android Studio هستید و میخواهید اپلیکیشنی طراحی کرده و بسازید. به منظور تست برنامه ای که ساخته اید لازم است تا آن را داخل یک شبیه‌ساز پیاده‌سازی و اجرا کنید. پس از شبیه سازی حس میکنید که قسمتی از ایت برنامه نیاز به تغییرات دارد و می بایست کدهای ان را عوض کنید.

حال اینجاست که هات ریلود خود را نشان می دهد. پس از اعمال تغییرات بدون این که لازم باشد ری استارتی انجام دهید خود شبیه‌ساز کلیه تغییرات اعمال شده را به شما نشان می دهد. از جمله مهمترین کاربردهای استفاده از این تکنیک نی توانیم برای تغییر دادن UI، افزودن قابلیت های جدید و همینطور پروسه دیباگ کردن پروژه مورد نظر استفاده کرده و کارمان را خیلی راحت تر کنیم.

 1. یادگیری آسان و بی دردسر

یکی از مزیت های بزرگ این فریم ورک یادگیری راحت و نحوه کار کردن تقریبا بدون چالش با آن است. در صورتی که پیشتر تجربه کار کردن با زبان های برنامه نویسی OOP یا همان شی گرا را داشته باشید کارها برایتان به شدت ساده‌تر خواهد شد. اما نگران نباشید، حتی اگر هیچ اطلاعاتی در مورد زبان های برنامه نویسی نداشته باشید و فلاتر اولین فریم ورکی باشد که میخواهید روی آن کار کنید باز هم با مشکل زیادی مواجه نخواهید بود.

چون که گوگل زبان دارت را به خوبی مستندسازی کرده است و به طور این زبان به عنوان یک زبان سطح بالا شناخته می شود. شما میتوانید کار خود را با دارت آغاز کرده و سپس رفته رفته روی فلاتر متمرکز شوید.

 1. سازگار بودن

ابزارهایی که برای طراحی اپلیکیشن با فلاتر مورد استفاده قرار می گیرند قسمتی از برنامه هستند و به عنوان سیستم عامل یا پلتفرم به حساب نمی آیند. برای همین هم در فلاتر ما به نوع سیستم عامل مورد نظر و حتی نسخه ان وابستگی زیادی نداریم. این موضوع نشان می دهد که پروژه ای که طراحی کرده ایم به احتمال بالا بر روی هر نسخه ای از هر سیستم عاملی اجرا می شود آن هم به درستی! همین موضوع باعث راحت تر شدن پروسه تست پروژه هم خواهد شد.

 1. بازدهی خوب و رضایت بخش

 فلاتر یک فریم ورک کراس پلتفرم است. یعنی به کمک آن قادر هستید هم برای اندروید و هم برای آی او اس اپلیکیشن های موبایلی طراحی کنید. این کراس پلتفرم بودن فلاتر سبب می شود هم در وقت و هم در هزینه ها به خوبی صرفه جویی کرده و همه چیز اقتصادی باشد.

آشنایی با کاربرد فلاتر

آشنایی با کاربرد فلاتر

کاربرد فلاتر یکی از موضوعاتی است که همیشه در مورد آن بحث وجود دارد و تازه کاران در این زمینه دوست دارند تا بیشتر با کاربردهای این فریم ورک آشنا شوند. نخستین کاربردی که برای فلاتر مطرح می شود پشتیبانی از وب است. در سال 2020 بود که گروه مسئول توسعه فریم ورک فلاتر نسخه پریویو توسعه وب با آن را عرضه کردند.

در همان ابتدا نام این نسخه مرغ مگس خوار گذاشته شد اما پس از گذشت مدتی این توسعه دهندگان نام آن را به فلاتر وب تغییر دادند. این نسخه توسعه وب برای فلاتر امکانات پیشرفته ای دارد که برخی از آنها به شرح زیر هستند:

 •       جی پی اس (GPS: Global Positioning System) یا مختصات موقعیت جغرافیایی
 •       گرفتن اطلاعات مورد نیاز از حسگرها
 •       مدیریت و کنترل مجوزها
 •       سندهای هویتی

این امکانات و سایر مشخصه ها در پلاگین هایی جمع‌آوری شده و امکان استفاده از آنها وجود دارد. به علاوه خود گوگل هم از آنها پشتیبانی میکند. گاهی پیش می آید که اپلیکیشنی داریم که به یک مشخصه سطح سیستم عامل یا همان OS-level Feature وابستگی داشته اما مشخصه مورد نظر به شکل افزونه یا پلاگین در دسترس ما وجود نداشته باشد.

در اینجاست که فلاتر وارد عمل شده و قادر است تا بین زبان برنامه نویسی دارت و همینطور کد لوکالی که برای اپلیکیشن وجود دارد ارتباطی برقرار کند. فلاتر این ارتباط را به کمک کانال های پلتفرم خود ایجاد کرده و در اختیار اپلیکیشن مورد نظر قرار می دهد.

توسعه اپلیکیشن ها با فلاتر

 هر اپلیکیشنی که فکرش را کنید به وسیله این فریم ورک امکان توسعه آن وجود دارد. فرقی نمی کند اپلیکیشن مورد نظر یک اپلیکیشن خرده فروشی آنلاین باشد یا یک اپلیکیشن بانکداری یا هر اپلیکیشن بزرگی که برای بیزینس های عظیم مورد استفاده قرار می گیرد. در زیر چند نمونه از اپلیکیشن هایی که می توانیم آنها را فلاتر توسعه دهیم آورده شده اند:

 • پلیکیشن هایی که با هدف خرده فروشی در زمینه های مختلف طراحی می شوند که می توانند شامل کاتالوگ ها، برنامه های جلب وفاداری مشتری، فروشگاه های اینترنتی و آنلاین و … باشند.
 • اپلیکیشن هایی که در حوزه بانکداری و فعالیت های مالی و تکنولوژی های آن مشغول به فعالیت هستند.
 •  بیزینس های خیلی بزرگ و گسترده که از جمله آنها می توانیم به مراکز برقراری ارتباط و تماس، جابجایی و حمل و نقل بسته و بار، پیک ها و … اشاره کنیم.

خلاصه

فلاتر یکی از فریم ورک های زبان برنامه نویسی دارت است که به وسیله گوگل توسعه داده شده است. کاربرد اصلی که برای فلاتر مطرح می شود طراحی و توسعه اپلیکیشن ها، چه اپلیکیشن های موبایلی و چه برنامه های مبتنی بر دسکتاپ است. البته که توسعه وب هم یک نمونه از کاربرد فلاتر است که در این مطلب از مدادسبز کاملا راجع به آن صحبت کرده ایم.

فهرست مطالب

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − چهار =