پایتون یا متلب

نویسنده: رضا حمیدی

آخرین ویرایش : 1 سال قبل

پایتون یا متلب {بررسی درآمد + آینده شغلی و مزایا}

پایتون یا متلب {بررسی درآمد + آینده شغلی و مزایا}

برای انجام پروژه‌های مختلف، زبان‌های برنامه‌نویسی بسیار متفاوتی وجود دارد. مجموعه آموزشی مداد سبز در این مطالب به مقایسهی زبان متلب و پایتون می‌پردازد، تا به این سؤال پاسخ داده شود که پایتون یا متلب کدام بهتر است؟ در ادامه با مجموعه مقالات آموزشی متلب با مزایا و معایب برنامه‌نویسی پایتون و همچنین با مزایا و معایب برنامه‌نویسی متلب آشنا خواهیم شد.

پایتون چیست؟

پایتون چیست؟

برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ زبان برنامه‌نویسی قدرتمندی به نام پایتون معرفی شد. قدرتمندی این زبان را زمانی متوجه می‌شویم که در بخش‌های تحلیل داده، علوم هوش مصنوعی و یادگیری ماشین از آن استفاده کنیم. آموزش زبان پایتون در واقع بیش‌تر برای توسعه هوش مصنوعی و همچنین توسعه سرور وب کاربرد دارد.

متلب چیست؟

به طور خلاصه متلب یک ابزاری است که در یک فضای از قبل برنامه‌ریزی شده، ما می‌توانیم خروجی مورد نظر را به دست بیاوریم. مهندسان و متخصصان در رشته‌های مختلف این برنامه را مورد استفاده قرار می‌دهند. متلب به عنوان یک ازمایشگاه ریاضی و تحلیل داده‌ مهندسی شناخته شده است. در بخش‌های مختلف این مقاله با ما همراه باشید تا با مجموعه مقالات آموزش متلب اطلاعات بیشتری را در رابطه با مزایا و معایب متلب بیاموزیم.

ویژگی و مزایای پایتون

زبان برنامه‌نویسی پایتون در تمام این سال‌ها از دیگر زبان‌ها متمایز‌تر بوده است. شما می‌توانید در مدادسبز، مجموعه آموزش برنامه‌نویسی این زبان را به خوبی فرا بگیرید. در ادامه مطلب از جمله دلایلی که باعث شده این زبان برنامه‌نویسی پرطرفدار باشد، ارئه می‌گردد.

یادگیری ساده

یادگیری برنامه‌نویسی با پایتون یا متلب؟ یادگیری کدام زبان برنامه‌نویسی برای شروع کار مناسب‌تر است؟ از جمله مزایای مثبت پایتون که به آن می‌توان اشاره نمود، خوانش و درک کد‌ها در این زبان است؛ که ساده است. به همین دلیل برنامه‌نویسان بیش‌تر از پایتون استفاده می‌کنند.

بهره وری

میزان بهره ‌وری پایتون یا متلب کدام بهتر است؟ از ویژگی برنامه‌نویسی با پایتون، بهره‌وری بسیار بالای این زبان است. در این زبان ما کم‌تر برنامه‌نویسی می‌کنیم اما در مقابل کار‌های بیش‌تری را به وسیله آن انجام می‌دهیم، منظور از بهره‌وری در این زبان همین است.

ویژگی تفسیر ‌پذیری

در رابطه با تفسیر‌پذیری زبان‌های برنامه‌نویسی، پایتون یا متلب کدام بهتر است؟ در زبان برنامه‌نویسی پایتون قابلیت اشکال‌زدایی آسان آن از هر زبان برنامه‌نویسی دیگر آسان‌تر است. این زبان به عنوان یک زبان تفسیر شده شناخته می‌شود به این معنا که شما می‌توانید کد‌ها را به صورت مستقیم و یک خط پس از دیگری پیاده کنید و همچنین زمانی که در نگارش کدی به اشکالی برخورد کنید، به جای اجازه دادن به ادامه کار خطای اشتباه شما را نشان می‌دهد.

قابل حمل بودن زبان برنامه‌ نویسی پایتون

قابل حمل بودن زبان برنامه‌ نویسی پایتون

در رابطه با پایتون یک جمله معروف این است که: (یک بار بنویس و آن را همه جا اجرا کن) این ویژگی ممتاز زبان پایتون این قابلیت را به شما می‌دهد که تنها یک بار کدی را بنویسید، هرجا که می‌خواهید و در هر سیستم عاملی آن را اجرا کنید. در اکثر زبان‌های برنامه‌نویسی باید برای اجرای یک برنامه در سیستم عامل‌های متفاوت تغییراتی در کد‌نویسی‌های خود داشته باشید.

متن باز بودن زبان پایتون

این زبان به صورت متن باز است و برنامه‌نویسان می‌توانند به طور رایگان در دسترس خود داشته باشند، این ویژگی این توانایی را به شما می‌دهد که هر کدی را دانلود کنید، آن را اصلاح کنید و نسخه کد خود را نیز در پایتون توزیع نمایید. این عملکرد پایتون باعث می‌شود که شما در زمان خود صرفه‌جویی داشته باشید.

ادغام ‌پذیر بودن زبان برنامه ‌نویسی پایتون

در رابطه با ادغام‌پذیری زبان‌های برنامه‌نویسی، پایتون یا متلب کدام بهتر است؟ ویژگی ادغام‌پذیر بودن این زبان یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد زبان پایتون است. شما در کنار ادغام با کتابخانه‌های مانند سیتون و جیتون می‌توانید زبان پایتون را با زبان‌های برنامه‌نویسی دیگری چون جاوا وC  نیز ادغام نمایید؛ این قابلیت باعث شده که پایتون از قدرت فراوانی برخوردار گردد.

به این دلیل که هیچ زبان برنامه‌نویسی به صورت کامل وجود ندارد و استفاده از تنها یک زبان به هیچ عنوان به برنامه‌نویسان توصیه نمی‌گردد. این در حالی است که ما می‌توانیم با زبان پایتون، به راحتی ادغام‌ها را انجام دهیم و تجربه‌ خوبی از این زبان داشته باشیم.

پویا بودن تایپ

در زبان برنامه‌نویسی پایتون زمانی که ما کد‌ها را اجرا می‌کنیم نوع داده به صورت عملکرد خودکار اختصاص داده می‌شود. این ویژگی باعث می‌شود که برنامه‌نویسان دیگر نگران اعلام متغیر و نوع داده نباشند.

ویژگی و مزایای متلب

ویژگی و مزایای متلب

آشنایی کامل با ویژگی برنامه‌نویسی با متلب، باعث شده تا کاربران فراوانی را به سمت خود جذب کند. همواره ما زمانی که یک نرم‌افزار را برای فعالیت‌های خود انتخاب می‌کنیم، ویژگی‌های مثبت آن را در نظر می‌گیریم. در رابطه با نرم‌افزار متلب به مواردی چون راحت بودن استفاده از آن، استقلال بسته نرم‌افزاری آن، واسط گرافیکی کاربر و همچنین رسم مشتق از دستگاه را می‌توان از مزایای این نرم‌افزار برشمرد.

در رابطه با یادگیری و آموزش متلب، زبان متلب برای برنامه‌نویسان به نسبت ساده و راحت شناخته می‌شود؛ به این دلیل که در هنگام خریداری متلب، تمام ابزار‌ها و کتابخانه‌هایی که برای توسعه برنامه‌های کاربردی و همچنین کد‌نویسی مورد نیاز است را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

زبان متلب به صورت اختصاصی توسعه داده شده و این در حالی است که دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی به‌صورت منبع باز ارائه داده می‌شود. تمامی تولباکس‌ها و کتابخانه‌ها در زبان برنامه‌نویسی متلب به وسیله برنامه‌نویسان کار بلد و تیم‌های توسعه حرفه‌ایی و با تجربه توسعه یافته است.

SIMULINK  این زبان یکی از مهم‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی محققان در حورزه پردازش سیگنال به حساب می‌آید.

زبان برنامه‌نویسی متلب با داشتن ویژگی‌های محاسبات مبتی برماتریس، محاسبات علمی، پیاده‌سازی سیستم‌های شبیه‌سازی نسبت به سایر زبان‌های برنامه‌نویسی یکتا است.

از تولباکس‌های کلیدی برنامه متلب این است که در تولباکس امکانات و کیفیتی که ارائه می‌شود؛ به‌گونه‌ایی است که تا کنون هیچ جایگزینی بالاتر از آن در زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر فراهم نشده است.

مقایسه ساختاری متلب با پایتون

در این بخش تفاوت‌های موجود در دو زبان برنامه‌نویسی پایتون و متلب بررسی می‌شوند تا مقایسه‌ای باشد برای آن که بیابیم پایتون یا متلب کدام بهتر است؟

زبان برنامه‌نویسی متلب در زمینه حل مسائل عددی جزء محیط‌های قدرتمند شناخته می‌شود؛ در حالی که برای بسیاری از مسائل دیگر از این زبان نمی‌توان استفاده کرد؛ مانند کد‌نویسی موتور وبلاگ‌ها و مدیریت محتوای آن‌ها و همچنین از این زبان نمی‌توان برای طراحی و توسعه یک واسطه کاربری گرافیکی پیچیده کمک گرفت.

در مقابل خاصیت همه منظوره بودن زبان برنامه‌نویسی پایتون به برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهند تا بتوانند دامنه‌ی گسترده‌ایی از برنامه‌های کاربردی پایتون را مورد استفاده قرار دهند. با توجه به مطالب ذکر شده در میابیم که زبان برنامه‌نویسی پایتون عملکرد‌های بیش‌تری را برای ما به همراه دارد.

مقایسه درآمد از پایتون و متلب

پایتون یا متلب {بررسی درآمد + آینده شغلی و مزایا}

برای یافتن این سؤال که میزان درآمد پایتون یا متلب چگونه است؟ با استناد به چند سایت معتبر به پاسخ این سؤال خواهیم پرداخت.

بر اساس اطلاعات آماری که از منابع گوناگون در چند سال گذشته به‌دست آمده، زبان پایتون از رشد بی‌سابقه‌ایی برخوردار است؛ به این صورت که در حال حاضر، یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی محسوب می‌شود. از دلایل محبوبیت این زبان برنامه‌نویسی در مقایسه با سایر برنامه‌ها و توسعه‌دهندگان به مواردی از قبیل گستردگی کتابخانه‌های برنامه‌نویسی و قابلیت همه منظوره بودن این زبان می‌توان اشاره کرد.

مجموع این دلایل باعث شده تا زبان برنامه‌نویسی پایتون به انتخابی عالی برای کد‌نویسی در دایره‌ گسترده‌ای از کاربرد‌ها مانند هوش مصنوعی، توسعه وب، علم داده و یادگیری ماشین تبدیل گردد.

در رابطه با میزان درآمد برنامه پایتون با رجوع به گزارش‌های منتشر شده از وب سایت‌های معتبر، توسعه‌دهندگان پایتون در دنیا، به طور میانگین حدود ۵۶۰۰۰ دلار سالیانه درآمد داشته‌اند؛ با این وجود متوسط درآمد این افراد در کشوری مانند آمریکا بیشتر از متوسط میزان درآمد جهان گزارش شده است. این درآمد در کشور آمریکا به مبلغ ۱۱۴۰۰۰ دلار در وب‌سایت indeed تخمین‌ زده شده است. بر اساس آمار منتشر شده، بازار شغلی پایتون به عنوان یکی از فعال‌ترین و رقابت پذیر‌ترین بازار‌های شغلی است.

در گزارش‌های آمده در وب سایت glassdoor نیز، میانگین درآمد سالانه برای یک فرد برنامه‌نویس در این حوزه حدود ۹۲۰۰۰ دلار گزارش شده است؛ این در حالی است که متوسط در آمد سالانه برنامه‌نویسان که در بخش‌های خاص مانند علم داده و یادگیری ماشین به فعالیت می‌پردازند، به میزان۱۳۷۰۰۰ دلار در سال نیز می‌رسد.

از آنجا که دامنه کاربردی زبان برنامه‌نویسی متلب محدود است، این زبان در مقایسه با زبان برنامه‌نویسی پایتون از موقعیت شغلی کم‌تری برخوردار است. با این وجود با رجوع به گزارش‌های انتشار یافته توسط وب‌سایت معروف INDEED میانگین درآمد سالانه برای این دسته از برنامه‌نویسان، در آمد بالایی را نشان می‌دهد.

در گزارش دیگر از سایت STACK OWERFIOW دانشمندان داده مسلط به زبان برنامه‌نویسی متلب، میانگین۸۶۰۰۰ دلار درآمد در سال را داشته‌اند. پیشینه درآمد سالانه نیز در آن‌ها، حداقل ۱۱۰۰۰۰ دلار در سال ثبت شده است. برای تمامی موارد اشاره شده ۵ سال، حداقل سابقه کاری برنامه‌نویسان در این حوزه لازم بوده است.

مقایسه میزان تقاضای بازار پایتون و متلب

تقاضا برای پایتون بیشتر است یا متلب؟ با رجوع به آمار انتشار یافته از وب سایت INDEED حدود 76000 فرصت شغلی در ارتباط با زبان برنامه‌نویسی پایتون آورده شده است؛ در نتیجه برای یافتن پاسخ که برای برنامه‌نویسی پایتون بهتر است یا متلب، از لحاظ موقعیت شغلی زبان برنامه‌نویسی پایتون یکی از گزینه‌های بسیار مناسب در جهان برنامه‌نویسی است.

برای زبان متلب نیز اطلاعاتی که از همین وب سایت در زمان یکسان منتشر شده، حدود  ۱۲۰۰۰فرصت شغلی بوده است؛ بنابراین تقاضا برای برنامه‌نویسان پایتون بیشتر از برنامه‌نویسان متلب است.

مقایسه محبوبیت پایتون و متلب

مقایسه محبوبیت پایتون و متلب

برای پاسخ به اینکه محبوبیت پایتون یا متلب کدام بهتر است؟ شاخص TLOBE را برای این دو زبان برنامه‌نویسی مورد استفاده قرار می‌دهیم. این شاخص یکی از مهم‌ترین شاخص‌های رتبه‌بندی برای زبان‌های برنامه‌نویسی در سطح جهان به‌شمار می‌رود. در این وب‌سایت به طور منظم هر ماه بر اساس اطلاعات گردآوری شده بروز می‌شود.

شاخص جامع برنامه‌نویسی یا همان TLOBE که بدان اشاره شد محبوبیت زبان‌های برنامه‌نویسی را برای افراد علاقه‌مند به دنیای برنامه‌نویسی نشان می‌دهد. در این شاخص اطلاعات آماری از منابع مختلفی چون نظرات و پیشنهادات جامعه برنامه‌نویسان در سطح دنیا، آموزش‌های آنلاین و دیگر منابع اینترنتی به‌دست می‌آید.

با بررسی‌های به دست آمده از این سایت، مشخص شده است که زبان برنامه‌نویسی پایتون نسبت به زبان برنامه‌نویسی متلب از محبوبیت بسیار بالاتری برخوردار است. در چندین سال گذشته این محبوبیت مسیر رو به رشدی را تجربه کرده و به زبان پرطرفداری در جهان تبدیل شده است. در مقابل، محبویت زبان برنامه‌نویسی متلب در چند سال گذشته روند نزولی را طی کرده است.

سخن پایانی

برای پی بردن به سؤال پایتون یا متلب کدام بهتر است، ویژگی و مزایای مختلف هر کدام از آن‌ها مورد بررسی قرار گرفت. هر کدام از این دو زبان، جزء برنامه‌های موفق در بازار محسوب می‌شوند. در صورتی که باز هم نمی‌دانید کدام را انتخاب کنید، می‌توانید با مشاوران ما در مجموعه مداد سبز ارتباط برقرار کنید.

فهرست مطالب

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + یک =