5 زبان برنامه نویسی برای افراد مبتدی که مناسب است

نویسنده: رضا حمیدی

آخرین ویرایش : 2 سال قبل

5 زبان برنامه نویسی برای افراد مبتدی که مناسب است

در حال حاضر تعداد زیادی زبان برنامه نویسی داریم که هر توسعه دهنده می تواند بسته علاقه، استعداد، فیلد کاری و … یک و یا چند تا از آنها را انتخاب کرده و آموزش ببینید و مشغول به کار شود. برخی از این زبان های برنامه نویسی پیچیده هستند و بیشتر حرفه ای و باتجربه ها به سراغ آنها می روند.

در مقابل برخی دیگر هم زبان برنامه نویسی برای افراد مبتدی بوده و برای شروع به کار کردن در این حوزه کاملا مناسب به شمار می آیند. اگر شما فردی حرفه ای در کد و برنامه نویسی هستید که فکر نمیکنم این مقاله برایتان خیلی کارآمد باشد، اما اگر به تازگی تصمیم گرفته اید وارد فیلد برنامه نویسی شوید این مقاله مختص شماست. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با 5 مورد از زبان برنامه نویسی برای افراد مبتدی آشنا کنیم.

5 زبان برنامه نویسی برای افراد مبتدی که مناسب است

5 زبان برنامه نویسی برای افراد مبتدی که مناسب است

نخستین قدم برای این کار این است که هدف خود را از یادگیری و آموزش زبان برنامه نویسی مشخص کنیم. مثلا اگر هدفمان هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ است بایستی به سراغ زبان هایی مثل پایتون برویم یا اگر طراحی و توسعه  سایت مد نظرمان است ری اکت و جاوا اسکریپت و … انتخاب های خوبی هستند.

پس از تعیین هدف از یادگیری می بایست پارامترهای مهم دیگری مانند میزان تقاضا برای این زبان در بازار، محبوبیت ان، فرصت های شغلی موجود و بازار کار، کارایی و کاربرد، سازگاری و … را مورد بررسی قرار داده و در نهایت بهترین زبان برنامه نویسی را انتخاب کنید. برای این که در این راه کمکی به شما کرده باشیم در این مقاله 5 مورد از مناسب ترین زبان برنامه نویسی برای افراد مبتدی را گردآوری کرده و در اختیار شما قرار میدهیم. با مداد سبز همراه باشید.

 1. پایتون

پایتون

یکی از محبوب ترین و در عین حال معمول ترین زبان برنامه نویسی برای افراد مبتدی را می توانیم پایتون معرفی کنیم. سینتکس پایتون کاملا آسان و راحت است و رنج وسیعی از اپلیکیشن ها را در اختیار دارد که همه آنها بسیار کاربردی هستند. یکی از مواردی که به شدت در پایتون به آن توجه می شود چیزی نیست به غیر از وضوح کدها.

قابلیت ها و مشخصه های زبان برنامه نویسی پایتون بسیار متنوع و در عین جال منحصر بفرد هستند و از جمله آنها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. ماژول های بک آپ گوناگون و کاربردی
 2. اپن سورس یا متن باز بودن
 3. برای سیستم های پیچیده و سنگین کاملا مقیاس پذیر است
 4. و …

این ویژگیها و قابلیت ها سبب شده اند افراد مبتدی راحت تر بتوانند پارادایم های موجود در برنامه نویسی را درک کنند و کار برای آنها به خوبی ساده‌تر شود. خوب است بدانید سرویس های اینترنتی زیاد و معروفی از این زبان برنامه نویسی استفاده می کنند که شناخته شده ترین آنها یوتیوب، اینستاگرام و پینترست هستند.

اگر هدفتان از برنامه نویسی حضور در حوزه هایی مانند هوش مصنوعی، علوم داده و یا ماشین لرنینگ است پایتون می تواند به عنوان بهترین انتخاب ممکن برای شما به حساب بیاید. شما میتوانید برای آموزش پایتون از صفحه مربوط در مداد سبز اقدام کنید.

 1. زبان های برنامه نویسی سی یا سی پلاس پلاس

زبان های برنامه نویسی سی یا سی پلاس پلاس

معمولا از افرادی که قصد یادگیری زبان های برنامه نویسی را دارند خواسته می شود تا کار خود را از یک زبان سطح پایین آغاز کنند. چرا که معمولا آموزش و یادگیری زبان هایی که سطح پایین هستند از زبان  های سطح بالا خیلی راحت تر است. زبان برنامه نویسی سی را می توانیم یک زبان مبتنی بر  پروسیجر یا رویه بدانیم.

در واقع زبان برنامه نویسی C در آغاز شروع به کار خود زبانی سیستمی برای برنامه نویسی بود و از آن به منظور طراحی و کدنویسی سیستم عامل ها بهره گرفته میشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید سیستم عامل هایی نظیر لینوکس، ویندوز و … به وسیله این زبان برنامه نویسی طراحی و سپس ساخته شده اند.

اگر زبان برنامه نویسی C یا C پلاس پلاس را به عنوان زبان برنامه نویسی برای افراد مبتدی معرفی کنیم آنگاه دانشجو می تواند سیستم های گوناگونی که عمدتا زیربنایی و پایه ای هستند را یاد بگیرد و حتی مسئله هایی که ظریف تر بوده و نیاز به دقت و توجه بیشتری دارند را راحت تر درک کند. شما میتوانید برای ++c از صفحه مربوط در مداد سبز اقدام کنید.

 1. جاوا

جاوا

در ادامه معرفی زبان های برنامه نویسی مناسب برای مبتدیان نوبت به سومین مورد از این زبان ها می رسد که زبان برنامه نویسی جاوا است. اگر کمی در مورد زبان های برنامه نویسی تحقیق کرده باشید قطعا می‌دانید که جاوا در میان زبان های برنامه نویسی برای یادگیری و آموزش دیدن به عنوان یکی از دشوارترین ها شناخته میشود.

چرا که جاوا زبانی است که همه منظوره بوده و اتکا آن بر پارادایم های مربوط به برنامه نویسی های شیء گراست. یکی از اصولی که برای جاوا مطرح می شود این است که یک بار بنویس، و سپس آن را همه جا اجرا کن. شاید یکی از دلیل هایی که برای محبوبیت حاوا مطرح می شود هم همین اصل است.

چرا که این قابلیت کار توسعه دهندگان را بسیار راحت تر می کند. از جمله مهمترین مشخصه هایی که برای زبان برنامه نویسی جاوا مطرح می شود می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. امکان تخصیص حافظه به شکلی خودکار
 2. چند ریسمانه بودن یا مالتی تردینگ
 3. استقلال پایه ای

جاوا و کاربردهای آن

اگر بخواهید جاوا و پایتون را از نظر یادگیری و روال آموزش آن، با هم مقایسه کنید قطعا پایتون زبان ساده تری به حساب می آید و یادگیری جاوا پروسه طولانی تر و با دقت بالاتر و سخت تری را برای آموزش می طلبد. البته که با یادگیری این زبان به نبت دشوار شما می توانید پروژه های خوب و پولسازی بگیرید.

مثلا در حوزه طراحی و ساخت برنامه های کاربردی اندرویدی فعالیت کنید یا به طراحی نرم افزارهای شرکتی بپردازید. خیلی از پلتفرم هایی که گوگل، توییتر و همینطور آمازون آنها را اداره میکنند از زبان برنامه نویسی جاوا بهره می برند. پس به عنوان یک توسعه دهنده مبتدی لازم است تا زبان برنامه نویسی جاوا را به خوبی مورد بررسی و مطالعه قرار دهید و به این شکل زیرساخت های خوبی برای داشتن یک شغل موفق و پردرآمد برای خود ایجاد کنید.

 1. جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت

برخلاف نزدیکی اسمی که جاوا و جاوا اسکریپت به هم دارند، آنها هیچ صنمی با هم نداشته و دو زبان کاملا متفاوت از هم هستند. در بخش قبلی گفتیم که جاوا یک زبان دشوار اما حیاتی برای یادگیری است. در مقابل اما جاوا اسکریپت را می توانیم یک گزینه کاملا مناسب برای افراد تازه‌کار معرفی کنیم.

از جاوا اسکریپت در بسیاری از برنامه های کاربردی استفاده می شود و این زبان بسیار پرکاربرد و کارآمد است. به علاوه سازگاری خیلی خوبی هم با سایر زبان های برنامه نویسی دارد و شما را با مشکل مواجه نخواهد کرد. یکی دیگر از مزیت هایی که برای جاوا اسکریپت مطرح می شود یادگیری ساده آن است که در مقایسه با خیلی از زبان های برنامه نویسی دردسر چندانی نداشته و به عنوان یک مبتدی خیلی راحت می توانید آموزش را آغاز کنید.

یکی از بزرگترین قابلیت ها و مزیت های این زبان برنامه نویسی برای افراد مبتدی را می توانیم امکان استفاده از آن هم برای سمت کاربر و هم برای سمت سرور عنوان کنیم و به کمک آن هر دو طرف را توسعه دهیم. شما میتوانید برای آموزش جاوا اسکریپت از صفحه مربوط در مداد سبز اقدام کنید.

جاوا اسکریپت و فریم ورک های کاربردی آن

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت از کتابخانه ها و فریم ورک های متعدد و مختلفی بهره می برد. همین هم سبب می شود توسعه دهندگانی که با جاوا اسکریپت کار می کنند راه بی دردسر و ساده تری را پیش رو داشته باشند. از جمله اصلی ترین و محبوب ترین فریم ورک های جاوا اسکریپت می توانیم به ری اکت، وو و انگولار اشاره کنیم.

اگر دوست دارید در مورد شرکت های بزرگی که مبتنی بر جاوا اسکریپت هستند بیشتر بدانید می توانیم به گوگل، جیمیل و همینطور فیس بوک اشاره کنیم.حتی این شرکت ها به صورت پیوسته فرصت های شغلی در حوزه جاوا اسکریپت برای توسعه دهندگان فراهم می آورند و افرادی که در زمینه این زبان برنامه نویسی حرف هایی برای گفتن داشته باشند می توانند از این موقعیت ها بهترین بهره را ببرند.

 1. کاتلین

کاتلین

و اخرین مورد از زبان برنامه نویسی برای افراد مبتدی که به معرفی آن می پردازیم کاتلین است. در صورتی که قصد دارید کار خود را با توسعه اپلیکیشن های اندرویدی پیش ببرید و استارت بزنید یکی از بهترین گزینه های موجود همین زبان برنامه نویسی است.

حتی خود گوگل هم کاملا صریح اعلام کرده است که اگر قصد ساخت برناکه هی کاربردی در بستر اندروید را دارید کاتلین بهترین، مناسب ترین و ترجیح داده شده ترین گزینه موجود است. این زبان برنامه نویسی عموما از نوع ایستا شناخته شده  و می توانیم آن را زبانی همه منظوره بدانیم. یکی از مزیت های کاتلین این است که تمام و کمال با زبان برنامه نویسی جاوا سازگار است.

لذا کلیه ابزارها و فریم ورک هایی که برای جاوا مطرح می شوند را می توان با کاتلین هم مورد استفاده قرار داد. خوب است بدانید کاتلین از نظر بازار کار و موقعیت های شغلی موجود بسیار خوب بوده و حتی با وجود این که یک زبان جدید به شمار می آید اما باز هم به خوبی جا افتاده است و بین توسعه دهندگان محبوب است. پینترست و بیس کمپ از جمله شرکت های شناخته شده ای هستند که از کاتلین برای توسعه بهره می گیرند.

خلاصه

در حال حاضر برنامه نویسی را به عنوان یکی از پولسازترین رشته ها در دنیا میشناسند. برای همین هم افراد زیادی به دنبال یادگیری این کار هستند. در این مطلب از مداد سبز به معرفی 5 مورد از مناسب ترین زبان برنامه نویسی برای افراد مبتدی پرداخته ایم. شما می توانید از میان این زبان ها با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف که در راس آنها هدف تان قرار دارد بهترین آنها را انتخاب کرده و آموزش ها را آغاز کنید.

فهرست مطالب

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 14 =