چرا html زبان برنامه نویسی نیست؟ | مداد سبز

نویسنده: رضا حمیدی

آخرین ویرایش : 2 سال قبل

چرا html زبان برنامه نویسی نیست! | آیا همه چیز را در مورد html میدانید؟

با گسترش اینترنت و فراگیر شدن استفاده از آن، علاقه مردم نیز به استفاده از آن بیش‌تر شده و مردم اکثر کارهای خود را  در بستر اینترنت انجام می‌دهند. همچنین تعداد سایت‌هایی که این خدمات را انجام می‌دهند رو به افزایش است. عده زیادی نیز به حوزه وب و برنامه‌نویسی در این زمینه علاقه‌مند هستند و قصد یادگیری آن را دارند. تمام کسانی که در این حوزه حضور دارند و نسبت به آن علاقه‌مند هستند، قطعا نام html به گوششان خورده است ولی آیا میدانید که چرا html زبان برنامه نویسی نیست ؟ اگر شما هم از کسانی هستید که کنجکاو بوده و می‌خواهید بدانید که html چیست؟ برای مشاهده مجموعه آموزش html در مداد سبز با این مقاله آموزشی همراه باشید. همچنین سایر مجموعه مقالات آموزشی html و مجموعه آموزش برنامه‌نویسی در مجموعه آموزشی مداد‌سبز ارائه شده است که به راحتی می‌توانید آنها را مشاهده کرده و تهیه کنید. با مطالعه این مقاله، می‌توانید به جواب خوبی برای چرا html زبان برنامه‌نویسی نیست؛ برسید.

چرا html(اچ تی ام ال )زبان برنامه نویسی نیست-مداد سبز

html چیست؟

html مخفف Hyper Text Markup Language به ‌معنای زبان نشانه‌گذاری ابرمتن است. این زبان ساختار اصلی صفحات وب را تشکیل می‌دهد، اما چرا html زبان برنامه‌نویسی نیست. تمام کدهایی در سمت سرور و سمت کاربر وجود دارند درنهایت به کدهای html تبدیل می‌شوند و بوسیله مرورگر نشان داده می‌شوند. در واقع html اسکلت و بدنه صفحات وب است. html یک زبان برنامه‌نویسی نیست، بلکه همانطور که از نام آن مشخص است یک زبان نشانه‌گذاری است و با استفاده از عناصری به نام تگ یا برچسب، صفحات وب را ایجاد و نمایش می‌دهد. هر کدام از تگ‌ها دارای کاربرد خاصی هستند و مشخص می‌کنند در هر بخش از صفحه چه عنصری و با چه ویژگی‌هایی نمایش داده شود.

شاید این موضوع به ذهن شما خطور کند چه دلیلی برای استفاده از html وجود دارد؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که سنگ‌بنای وب بر پایه html طراحی شده است. درواقع فناوری پایه هرآنچه که در پشت مرورگر اتفاق می‌افتد، این زبان است. برای ساخت هر چیزی، از صفحات ساده تا سرویس‌ها و برنامه‌های پیچیده وب، باید از html استفاده کنیم. لازم به ذکر است که مرورگر تنها کدهای html را درک می‌کند و تمام کدها در نهایت به html تبدیل شده و توسط مرورگر نمایش داده می‌شوند. آیا html یک زبان برنامه‌نویسی است؟

مزایای html:

  • قابلیت اجرا در تمام مرورگرها
  • یادگیری آسان و راحت
  • متن‌باز و رایگان بودن
  • ادغام آسان با زبان‌های سمت سرور مانند php

معیب html:

  • طراحی جداگانه صفحات به دلیل نبود قواعد منطقی برنامه‌نویسی
  • استاتیک بودن و وابستگی به زبان‌های سمت سرور مانند برای برقراری ارتباط و تعامل با کاربر
  • عدم پشتیبانی از مرورگرهای قدیمی

تاریخچه html

در سال 1960 فرا زبان SGML توسط پژوهشگران شرکت IBM طراحی شد. این زبان در زمان خود منحصر‌به‌فرد بود ولی وجود نواقصی در آن، باعث شد پژوهشگران به فکر ایجاد فرا زبان‌های دیگر افتند تا این نواقص را برطرف سازند. زبان html نیز یکی از زبان‌هایی است که بر پایه این زبان طراحی شده است.

در سال 1980 یک فیزیکدان مشهور »تیم‌برنرز‌لی«، در بخش کامپیوتر آزمایشگاه »سِرن«، که بزرگترین آزمایشگاه فیزیک ذره‌ای در جهان است، پروژه به‌نام ENQUIRE را طراحی کرد. این پروژه درواقع یک سیستم ابرمتنی بود که برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات و داده‌ها استفاده می‌شد. بالاخره در سال 1990 یک نسخه از این زبان طراحی و در سال 1991 برای اولین بار روی بستر اینترنت قرار گرفت.

تاریخچه html- مدادسبز

با گذشت زمان تغییراتی در html ایجاد شد و نسخه‌های مختلف آن در عرضه شد. نسخه دوم html، در سال 1995 توسط IETF ایجاد شد. نسخه سوم html که به‌همراه CSS عرضه شد، توسط کنسرسیوم جهانی وی (W3C) در سال 1997 انجام شد. نسخه چهارم در سال 1999 و XHTML در سال 2000 توسط W3C معرفی شدند. در نهایت، این موسسه آخرین نسخه html، یعنی نسخه پنجم در سال 2014 عرضه کرد.

چرا html زبان برنامه نویسی نیست ؟

تعدد و تنوع در زبان‌های کامپیوتر، باعث شده است که بسیاری از افراد تفاوت بین آنها را درک نکنند. زبان‌های کامپیوتر را در چند گروه دسته‌بندی کرده‌اند. زبان‌های اسکریپتی، زبان‌های برنامه‌نویسی و زبان‌های نشانه‌گذاری، زبان‌های مخصوص استایل‌دهی از جمله مشهورترین زبان‌های کامپیوتری هستند.

زبان‌ های برنامه‌نویسی دارای مجموعه‌ای از قواعد هستند که بوسیله یک سری دستورات مانند شرط‌ها، متغیرها و… به یک سیستم کامپیوتری می‌گوید چه کاری را انجام دهد. زبان‌ های اسکریپتی برای ارتباط برقرار کردن با دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی، ساخته شده‌اند و تفاوت آنها با زبان‌های برنامه‌نویسی در نحوه اجرا شدن است. زبان‌ های استایل‌دهی نیز تغییراتی در نحوه نمایش اطلاعات ایجاد می‌کنند اما با زبان‌های نشانه‌گذاری یکسان نیستند.

همانطور که در ابتدای متن سؤال کریم که چرا اچ تی ام ال زبان برنامه نویسی نیست؟ اشاره شد، html یک زبان نشانه‌گذاری است که وظیفه توصیف صفحات وب را برای مرورگر دارد و ترتیب و نحوه نمایش اطلاعات را بیان می‌کند. اما اگر می خواهید بدانید که چرا html زبان برنامه‌نویسی نیست، باید عنوان کرد که html مشخصه‌های یک زبان برنامه‌نویسی مانند تعریف متغیر، دستورات شرطی، تابع، کلاس و … را ندارد و تنها خروجی که توسط زبان‌های برنامه‌نویسی تولید می‌شوند را نمایش می‌دهد.

برای اموزش های بیشتر میتوانید به بخش مقالات آموزش برنامه نویسی مراجعه کنید.

html چیست-مداد سبز

تصور عده‌ای بر این ‌است که با کدنویسی html در حال برنامه‌نویسی هستند. اما واقعیت امر این است که در حال نشانه‌گذاری صفحات وب هستند و باید این مسئله را بیان کرد که بین کدنویسی و برنامه‌نویسی تفاوت وجود دارد. به‌هرحال دانش ساختار صفحات وب، یک دارایی باارزش محسوب می‌شود و چیزی از کاربردها و اهمیت این زبان، بعنوان بزرگترین زبان نشانه‌گذاری کاسته نمی‌شود.

زبان نشانه‌ گذاری چیست؟

همانطور که اشاره شد، زبان‌های اسکریپتی، زبان‌های برنامه‌نویسی و زبان‌های نشانه‌گذاری، از مشهورترین زبان‌های کامپیوتر هستند. اگه کنجکاو هستید که بدانید زبان نشانه‌گذاری یعنی چه و چه ویژگی‎‌ها و کاربردهایی دارد، خواندن این مطلب به این سوالات شما پاسخ خواهد داد. با درک مفاهیم زبان نشانه‌گذاری، متوجه خواهید شد چرا html را زبان نشانه‌گذاری می‌نامند؟

نتیجه گیری

امیدواریم با این مقاله به نتیجه ای رسیده باشید که چرا html (اچ تی ام ال) زبان برنامه نویسی نیست. ما هر بار سعی میکنیم مقالات بسیار مهم را که در مسیر حرکت شما به سمت برنامه نویسی است را برای شما تهیه کنیم.منتظر نظرات شما در کامنت ها هستیم در کامنت ها به ما بگویید که میخواهید راجع به چه مسائلی مقاله بنویسیم.

فهرست مطالب

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 5 =