آینده زبان php (1)

نویسنده: رضا حمیدی

آخرین ویرایش : 9 ماه قبل

آینده زبان PHP چگونه خواهد بود؟

 آینده زبان php از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، زیرا برنامه نویسان در این حوزه را نگران کرده است حتی خیلی از افراد بر این تصورند که مرگ زبان php نزدیک بوده و این زبان دو تا سه دیگر را نخواهد دید. اما نظر بسیاری از متخصصان در حوزه زبان های برنامه ویسی این است که این زبان دست کم 5 تا 10 دیگر همچنان پر قدرت به کار خود ادامه داده و از مواضعش عقب نشینی نخواهد کرد.

تغییرات و آینده زبان php

تغییرات و آینده زبان php

هفتمین نسخه از زبان پی اچ پی که در سال 2015 عرضه شد توانست رضایت کاربران را به خوبی جلب کند. به علاوه در این نسخه شاهد بهبودهایی بودیم که به بالاتر بردن ثبات در زمینه وب کمک شایانی می کرد. خیلی از متخصصان بر این باورند که این نسخه از پی اچ پی یکی از بهترین­های آن بوده و شاید موفق ترین آپدیت این زبان به شمار بیاید. در نسخه هفتم زبان پی اچ پی تغییراتی به وجود آمده بود که اصلی­ترین آنها به شرح زیر بودند:

  1. بهتر شدن عملکرد
  2. کمتر شدن استفاده آن از حافظه به میزان 50 درصد
  3. بالا رفتن سرعت و در حدود دو برابر نسخه قبلی

پس با وجود چنین ویژگی­های خوبی می توانیم به این نتیجه برسیم که تیمی که بر روی توسعه این زبان برنامه نویسی در حال کار کردن هستند تمرکزشان را بر بهبود آن به بهترین شکل ممکن گذاشته اند. در نسخه هفتم این زبان باز هم عملکرد آن به خوبی بهبود بخشیده شد و پارامترهایی کاربردی به ان افزوده گشت. با توجه به این حرکت روبه جلو انتظار می رفت که در نسخه هشتم هم شاهد آپدیت هایی کاملا کاربردی باشیم.

یکی از حدس و گمان ها در مورد این اپدیت بهره‌گیری از کامپایلر JIT بود که در سپتامبر سال 2016 خبر رسمی آن منتشر شده و این موضوع رسما تایید شد. اضافه شدن پلاگین PHP FFI هم دیگر تغییرات مثبتی بود که برای این زبان پیاده‌سازی شد. حال این سؤال پیش می آید که با وجود این همه فعالیت مستمر و  مفید آینده زبان php چه خواهد بود؟ آیا به افول این زبان برنامه نویسی نزدیک شده ایم یا نه، هنوز هم پتانسیل هایی برای این زبان وجود دارد؟

آیا مرگ زبان php فرا رسیده است؟

آیا مرگ زبان php فرا رسیده است؟

یکی از مشخصه های بارزی که برای زبان های رو به افول به وضوح دیده می شود دست کشیدن توسعه دهندگان آن از بهبود بخشیدن به این زبان است. یعنی عملا هیچ فعالیتی برای این زبان به چشم نخورده و نسخه های جدیدی برای آن منتشر نمی شود، یا بهینه‌سازی روی آن صورت نمی گیرد.

همچنین مشخصه های این زبان هم آپدیت نشده و به طور کلی اینطور می شود که برای مدت زمانی نسبتا طولانی شاهد هیچ ارتقا و توسعه ای برای زبان مورد نظر نخواهیم بود. پس اگر قرار باشد آینده زبان php نابودی آن باشد باید در حال حاضر شاهد این باشیم که توسعه دهندگان این زبان دیگر روی آن کار نکرده و آپدیت های جدیدی برای آن ارائه نمی دهند.

اما اگر به بررسی فعالیت های توسعه دهندگان زبان برنامه نویسی php در سال های اخیر بپردازید می بینید که نه تنها آنها این کار را متوقف نکرده اند بلکه با جدیت مشغول به توسعه این زبان بوده و به صورت مداوم آپدیت هایی کاربردی برای ان عرضه می کنند. پس از آموزش php دست نکشید و به فعالیت خود در این حوزه ادامه دهید.

نسخه های زبان پی اچ پی به شکلی مداوم در حال ارتقا و توسعه هستند و نسخه های جدیدی از آنها منتشر می شود. به علاوه توسعه دهندگان به شکلی پیوسته در حال اضافه کردن امکانات و قابلیت های جدیدی به این زبان برنامه نویسی هستند. وقتی همه این موارد را مانند قطعه های یک پازل به هم ریخته کنار هم قرار می دهیم به این نتیجه میرسیم که آینده زبان php روشن بوده و افولی برای ان تا دست کم 5 تا 10 سال آینده متصور نیستیم. چرا که توسعه دهندگان این زبان کاملا فعال هستند و به هیچ عنوان از بهبود و ارتقا آن دست نکشیده اند.

میزان بهره‌گیری برنامه نویسان از پی اچ پی

یکی دیگر از عواملی که نشان می دهد یک زبان برنامه نویسی رو به افول بوده و آینده ای برای آن وجود ندارد پایین آمدن به‌کارگیری آن زبان در پروژه ها و همینطور کاهش چشمگیر تعداد برنامه نویسانی است که در حوزه آن مشغول به فعالیت هستند. پروسه ای که رفته درخواست های شغلی برای زبان برنامه نویسی مورد نظر را کم و کمتر می کند و حتی سبب کاهش تعداد افرادی که متقاضی یادگیری این زبان هستند هم خواهد شد.

لذا اگر آینده زبان پی اچ پی افول آن باشد باید در آمارها شاهد کم شدن برنامه نویسان در این حوزه باشیم و تعداد پروژه هایی که با این زبان طراحی می شوند به نحو قابل توجهی کاهش پیدا کرده باشند. اما بررسی ها نشان میدهد درصد تقاضا برای کسب درآمد از php و شغل های وابسته به آن با شیب کاملا ملایمی در حال افزایش بوده است. پس فعالیت پیوسته برنامه نویسان در این زبان و همینطور بالا رفتن تعداد متقاضیان یادگیری و آموزش برنامه نویسی این تضمین را می دهد که پی اچ پی قصد افول نداشته و پرقدرت به کار خود ادامه می دهد.

محبوبیت زبان برنامه نویسی پی اچ پی ضمانت آینده آن

محبوبیت زبان برنامه نویسی پی اچ پی ضمانت آینده آن

یکی دیگر از پارامترهایی که نشان می دهد یک زبان برنامه نویسی تا سالهای آتی به کار خود ادامه میدهد و قصد نابودی ندارد میزان محبوبیت آن است. سایت w3techs که یکی از معتبرترین سایت ها در زمینه ارائه آمار در حوزه تکنولوژی است تحقیقاتی انجام داده که آمار به دست آمده از آن نشان می دهد چیزی بالغ بر 83.1 درصد از سایت های حال حاضر در سراسر دنیا با زبان برنامه نویسی پی اچ پی توسعه پیدا کرده اند.

این آمار 80 درصدی نشان می دهد که در زیرساخت های وب تا چه اندازه شاهد نفوذ این زبان برنامه نویسی هستیم. حتی اگر بر فرض محال زبان پی اچ پی رو به افول هم باشد باز هم مدت زمان خیلی زیادی ب طول می انجامد تا بهره‌گیری از این زبان کم شده و زبان دیگری به جای آن آمده و کدهای آن با کدهای این زبان جدید جایگزین شوند.

آمار دیگری که نشان می دهد آینده زبان php روشن است در رابطه با سیستم مدیریت محتوای وردپرس است. 35 درصد از کل سایت ها در دنیا از وردپرس استفاده می کنند و به کمک آن توسعه پیدا کرده اند. و نکته مهم در این زمینه چیست؟ اینکه وردپرس رایج بر پایه پی اچ پی بوده و با آن توسعه پیدا کرده است.

همین محبوبیت وردپرس خود به صورت غیرمستقیم روی محبوبیت پی اچ پی تاثیر گذاشته و سبب توسعه این زبان شده است. در کشور خودمان هم زبان اصلی خیلی از سایت های لیدر مانند اسنپ دیجی کالا، الوپیک و … پی اچ پی است. این موضوع نشان می دهد که استفاده از php تا چه اندازه فراگیر و گسترده است.

منعطف بودن php و ارتباط آن با آینده

پی اچ پی همیشه به عنوان یک زبان برنامه نویسی انعطاف‌پذیر شناخته می شود. این ویژگی در عین اینکه مزیت هایی به دنبال دارد می تواند سبب بروز ایرادها و معایبی هم شود. یکی از این معایب امکان کدنویسی به صورت کثیف برای برنامه نویسان است که به خاطر مشخصه html embedded پی اچ پی این اتفاق می افتد.

همین موضوع بهره‌گیری از این زبان برنامه نویسی را در پروژه های فردی بیشتر کرده و خیلی از افراد تازه‌کار از آن لذت می برند. اما موضوعی که در این میان وجود دارد این است که این افراد تازه‌کار باید یاد بگیرند که از همان اول شروع کارشان استانداردهایی که در زمینه کدنویسی برای پی اچ پی وجود دارد را رعایت کنند.

نکته دیگری که در زمینه همین منعطف بودن پی اچ پی مطرح می شود مقایسه آن با جاوا است. جاوا زبان کمتر منعطفی در مقایسه با پی اچ پی بوده و برنامه نویسان این زبان باید اصول و قواعد آن را به درستی رعایت کنند. لذا جاوا یک زبان کاملا ساختارمند بوده که کارفرماها ترجیح میدهند در پروژه های خیلی بزرگ سازمانی از آن بهره ببرند.

امکانات و قابلیت های php

امکانات و قابلیت های php

یکی دیگر از موارد تاثیر گذار بر آینده زبان php را می توانیم قابلیت ها و امکانات این زبان برنامه نویسی مطرح کنیم. به طور کلی php بیشتر برای توسعه سایت ها و همینطور ابزارها و وب اپلیکیشن ها و … کاربرد دارد و استفاده از آن برای اپلیکیشن های دسکتاپی تا حد زیادی امکان‌پذیر نیست.

یا بهتر بگوییم php با امکانات و قابلیت هایی که دارد برای توسعه اپلیکیشن های دسکتاپی گزینه مناسبی به حساب نمی آید. Php زبانی اوپن سورس، مقیاس پذیر، ایمن و منعطف است که هزینه های یادگیری و همینطور توسعه و راه‌اندازی آن کاملا بهینه هستند. رقیب های اصلی این زبان هم پایتون، جاوا و روبی به شمار می آیند.

یک موضوع خیلی مهم دیگر هم در رابطه با زبان های در حال افول وجود دارند و آن هم این است که ملیه پروژه های بزرگی که با آنها توسعه پیدا کرده اند هم رفته حذف خواهند شد. Php در پروژه هایی مثل یاهو، فیسبوک، وردپرس، ویکی‌پدیا و … مورد استفاده قرار گرفته است.

با توجه به شواهد هیچ یک از این سایت های بزرگ اقدامی در رابطه با جایگزین کردن php با یک زبان برنامه نویسی دیگر نکرده اند. پس با توجه به این موضوع هم آینده زبان php کاملا روشن بوده و دست کم تا چند سال آینده هیچ مشکلی برای آن وجود نخواهد داشت.

جمع‌بندی

آینده زبان php می تواند با بررسی پارامترهای مختلفی مورد بررسی قرار گرفته و به خوبی ترسیم شود. در این مطلب مفصلا در مورد این فاکتورها صحبت کرده ایم و با توجه به آنچه که گفته شد نتیجه میگیریم که آینده این زبان کاملا روشن بوده و حداقل تا 10 سال آینده افولی را برای آن تصور نیستیم.

فهرست مطالب

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 9 =