ide و کامپایلر ++C | مداد سبز

نویسنده: رضا حمیدی

آخرین ویرایش : 2 سال قبل

ide و کامپایلر ++C | معرفی 15 کامپایلر محبوب سی پلاس پلاس

IDE و کامپایلر ++C اگر در زمینه ide و بهترین کامپایلر c++ سؤالاتی دارید و می‌خواهید بدانید کامپایلر چیست؟ ide چیست؟ یا ادیتور در برنامه‌نویسی C++ چه کاربردی دارد؟ این مطلب برای شما است. مجموعه آموزشی مداد سبز در این مقاله با معرفی بهترین کامپایلر برای برنامه‌نویسی C++ و بهترین ide برای c++ اطلاعات شما را در زمینه ide و کامپایلر C++ تکمیل می‌کند و بهترین برنامه برای برنامه‌نویسی C++ را به شما معرفی می‌کند. مجموعه آموزش C++ به عنوان کامل‌ترین و بهترین مجموعه آموزش برنامه‌نویسی شناخته می‌شود و می‌تواند مرجع بسیار معتبری برای یادگیری باشد. همچنین مجموعه مقالات آموزش C++ نیز از کیفیت بالایی برخوردار است و می‌تواند بهترین ide برای c++ را برای شما آموزش دهد.

ide و کامپایلر ++C | مداد سبز

++C چیست؟

برای آشنایی کامل با بهترین ide برای c++ ابتدا باید دانست C++ چیست؟  یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی پیچیده، کارآمد و همه منظوره c++ است که شی گرا بوده و سطح متوسطی دارد. استفاده از این زبان برای برنامه‌نویسان تازه‌کار انتخاب خوب و مناسبی است و مفاهیم آن به راحتی آموخته می‌شود. امروزه بیشتر نرم‌افزار‌های سیستمی بر مبنای سی پلاس پلاس نوشته شده‌اند و این زبان کاربرد زیادی در میان برنامه‌نویسان دارد.

کامپایلر چیست؟

ممکن است این سؤال برای شما ایجاد شده باشد  که کامپایلر چیست؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم مورد دیگری که در تکمیل اطلاعات در زمینه ide و کامپایلر C++ نقش دارد، آشنایی با کامپایلر است. کامپایلر (Compiler) نرم‌افزاری است که کد منبع (Source Code) را به کد شی (Object Code) تبدیل می‌کند.

کامپایلر چیست؟ | مداد سبز

برنامه‌نویسان می‌توانند با استفاده از این برنامه کد‌هایی که به زبان سطح بالا نوشته شده و به زبان انسان نزدیک هستند را به زبان دودویی ماشین تبدیل کنند. از آن جایی که کامپیوتر‌ها تنها می‌توانند کد‌های دودویی را اجرا کنند، کد‌های سطح بالا باید با استفاده از کامپایلر به زبان ماشین ترجمه شوند.

ide چیست؟

در معرفی IDE و کامپایلر ++C ابتدا باید بدانید که  ide چیست؟ باید بگوییم که یکی دیگر از عواملی که باعث افزایش آگاهی از بهترین ide برای c++ می‌شود آشنایی با ide است. IDE مخفف عبارت Integrated Development Enviroment بوده و به معنای محیط توسعه یکپارچه است. در واقع به محیط برنامه‌نویسی که به طور معمول مجموعه‌ای از نرم‌افزار‌های ویرایشگر کد برنامه (Code Editor)، کامپایلر (Compiler)، دیباگر (Debugger) و در نهایت رابط گرافیکی یا GUI را شامل می‌شود ide گفته می‌شود. بنابراین با استفاده از ide محیطی برای برنامه‌نویسان ایجاد می‌شود تا آن‌ها بتوانند به راحتی به تولید کد‌های برنامه خود بپردازند. در واقع در IDE تمام ابزار‌های مورد نیاز برای تولید یک نرم‌افزار، به شکل منظمی در کنار هم قرار می‌گیرند تا برنامه‌ها سریع‌تر، راحت‌تر و با کیفیت بالاتری تولید شوند‌؛ بنابراین اگر می‌خواهید با بهترین ide برای C++ آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

نقش کامپایلر در زبان C++

یکی از عناوین مهم در زمینه IDE و کامپایلر ++C آشنایی با نقش آن ها است؛ بنابراین اکنون که می‌دانید کامپایلر c++ چیست برای اینکه بتوانید به طور کامل با نقش کامپایلر در زبان C++ آشنا شوید، باید عرض کنیم که به فرایند تبدیل کد منبع به کد‌های دودویی ماشین کامپایل کردن گفته می‌شود. بعضی کامپایلر‌ها زبان سطح بالا را ابتدا به زبان اسمبلی تبدیل می‌کنند در حالیکه بعضی کامپایلر‌ها به طور مستقیم به تبدیل این مد‌ها به کد‌های دودویی ماشین می‌پردازند.

نقش کامپایلر و ide در زبان C++ | مداد سبز

در IDE و کامپایلر ++C به خروجی کامپایل شده، کدشی یا ماژول شی گفته می‌شود. این خروجی یک کد ماشینی محسوب می‌شود که هر دستور آن می‌تواند توسط پردازنده هربار انجام شود. دلیل نیاز کامپایلر‌ها به کد شی در اجرا، سنتی عمل کردن پردازنده‌ها است. پردازنده برای مسیر‌یابی سیگنال‌ها بر روی صفحه مدار گیت‌های منطقی را مورد استفاده قرار می‌دهد و به تغییر و تنظیم سیگنال‌های دودویی بالا و پایین برای کار با واحد منطقی ریاضی کامپیوتر می‌پردازد. پس از بررسی نقش کامپایلر و ide در زبان C++ به معرفی ادیتور و کامپایلر برنامه نویسی سی پلاس پلاس نیز خواهیم پرداخت. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید که بهترین ide برای c++چیست؟ و چطور می‌توان به آن دست یافت، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

IDE و کامپایلر ++C در واقع نباید اینگونه فکر کرد که تمام این موضوعات از دیگر زبان ها جدا هستند به همین خاطر مراحل انجام کار در کامپایلر دارای چهار بخش اصلی است که در ادامه به هر کدام از آن‌ها اشاره میکنیم، نقش کامپایلر در c++ و مراحل انجام کار در آن به شرح ذیل است:

– اسکن کردن (Scanning) توسط کامپایلر

اسکنر کاراکتر‌ها یا حروف را در یک زمان مشخص در کد منبع ردیابی می‌کند تا موقعیت آن‌ها مشخص شود.

– تحلیل واژه‌ای یا لغوی (Lexical Analysis)

کامپایلر دنباله‌ای از کاراکتر‌های کد منبع را به رشته‌ای از کاراکتر‌ها به نام توکن تبدیل می‌کند. این توکن‌ها توسط قانونی مشخص و با برنامه‌ای به نام تحلیل لغوی به هم مرتبط هستند و با استفاده از جدول سمبل‌ها برای ذخیره حروف در کد منبع، به بررسی تطابق آن‌ها با توکن‌های ارسالی می‌پردازند.

– تحلیل نحوی (Syntactic Analysis)

این مرحله شامل پیش پردازش توکن‌های ایجاد شده در مرحله تحلیل لغوی است تا مناسب بودن ترتیب توکن‌ها جهت استفاده در کامپایلر بررسی شود. به ترتیب صحیح مجموعه کلمات کلیدی، تحلیل نحوی گفته می‌شود که می‌تواند به وسیله ایجاد درخت انجام شود و نتیجه دلخواه را ایجاد کند.

– تحلیل معنایی (Semantic Analysis)

در این مرحله ابتدا ساختمان توکن و ترتیب هر کدام با توجه به دستور زبان بررسی شده و سپس معنای ساختمان توکن به واسطه تجزیه‌کننده و تحلیل‌گر تفسیر می‌شود. در نهایت با تولید یک کد میانی به نام کد شی تحلیل معنایی به پایان می‌رسد. کد شی دستورالعمل‌هایی که نشان دهنده عملکرد پردازنده برای توکن متناظر خود هستند را شامل می‌شود. با تجزیه و تفسیر کل کد‌های برنامه، امکان‌پذیری بهینه‌سازی بررسی می‌شود و پس از اینکه بهینه‌سازی انجام شد، با وارد شدن توکن‌های مناسب و اصلاح شده به کد شی، کد شی نهایی تولید شده و در یک فایل ذخیره می‌شود.

نقش ide در زبان C++

پس از پاسخ دادن به سؤال ide چیست؟ وقت آن است که به بررسی بهترین ide برای c++ بپردازیم و با نقش آن در برنامه‌نویسی آشنا شویم. به طور کلی ادیتور یا ide هم می‌تواند به صورت یک بسته نرم‌افزاری و هم می‌تواند به صورت بخشی از یک نرم‌افزار کاربردی ارائه شود. IDE‌ها محیط‌ های بسیار کاربر پسندی داشته و کد‌نویسی را برای برنامه‌نویسان به کاری لذت بخش تبدیل کرده‌اند. کاربرد این ویرایشگر شباهت زیادی به ویرایشگر‌های کد‌های HTML متنی دارد و محیط آن به صورتی است که کد‌های نوشته شده توسط برنامه‌نویس، پس از تبدیل شدن به زبان ماشین توسط کامپایلر، اجرا می‌شوند. کامپایلر تعبیه شده در ide، پس از اینکه فرآیند‌های مربوط به کامپایل توسط ide انجام شود، کد نوشته شده را به برنامه اجرایی تبدیل می‌کند. همه IDE‌ها برای اینکه بتوانند متوجه وجود هر گونه مشکل در Source Code شوند، دارای Debugger هستند و استفاده از آن‌ها برای طراحی وب سایت‌های داینامیک ضروری است.

مشاهده کامل: مقالات آموزش برنامه نویسی

تفاوت کامپایلر و ide چیست؟

بعد از شناخت IDE و کامپایلر ممکن است که در این موضوع دچار اشتباه شوید چرا که IDE و کامپایلر ++C به گونه ای بسیار پر کاربرد هستند در سی پلاس پلاس برای همین لازم دانستیم تا تفاوت این دو را بیان کنیم. کامپایلر کد‌های برنامه‌نویسی را به زبانی قابل فهم برای ماشین تبدیل می‌کند در صورتی که ide یک نرم‌افزار کمکی برای راحت‌تر انجام شدن فرایند برنامه‌نویسی است.

معرفی کامپایلر های C++

در ادامه این مطلب، ۴ تا از بهترین و محبوب‌ترین IDE و کامپایلر ++C را به شما معرفی کرده و قابلیت‌های هرکدام را به طور مختصر بررسی می‌کنیم؛ بنابراین اگر می‌خواهید بدانید که بهترین کامپایلر c++ چیست پیشنهاد می‌کنیم ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

کامپایلر‌های محبوب C++ | مداد سبز

 کامپایلر MinGW:

کامپایلر MinGW را نمیتوان گفت محبوب ترین یا بهترین کامپایلر c++ اما این کامپایلر مخصوص مایکروسافت بوده و تنها قابلیت پشتیبانی از ویندوز را دارد. MinGV برای C RunTime و برخی دیگر از زبان‌های RunTime مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لینک دانلود: دانلود کامپایلر MinGW

کامپایلر GCC:

یکی از بهترین کامپایلر c++ این کامپایلر رایگان بوده و علاوه بر پشتیبانی کد‌های C و C++ از زبان‌های Java، Ada و… نیز پشتیبانی می‌کند.

لینک دانلود: دانلود کامپایلر GCC

کامپایلر Tiny C Compiler:

بهترین کامپایلر c++ ، نرم‌افزار TTC است که از تمام پیش پردازنده‌ها پشتیبانی کرده و مجهز به یکی از بهترین اسمبلر‌های جهان به نام GNU است.

لینک دانلود: دانلود کامپایلر Tiny C Compiler

کامپایلر Ideone:

این نرم‌افزار یک کامپایلر آنلاین c++ است که از ۶۰ زبان دیگر نیز پشتیبانی می‌کند.

لینک ورود: سایت کامپایلر Ideone

انواع ide در c++

در ادامه به معرفی انواع ide در زبان C و C++ می‌پردازیم. بنابراین اگر می‌خواهید با IDE و کامپایلر ++C آشنا شوید مطالعه این مقاله را ادامه دهید.

انواع ide در c++ | مداد سبز

1- Visual Studio

این ویرایشگر می‌تواند برای موبایل، وب و دسکتاپ برنامه‌نویسی کند و از زبان‌های مثل پایتون، سی پلاس پلاس، جاوا اسکریپت و… پشتیبانی کند.

لینک دانلود: دانلود Visual Studio

2- Code

این ادیتور مخصوص زبان‌های C و C++ بوده و در نگارش جدید خود دارای Fortran است. سرعت بالا، پشتیبانی از تمام سیستم عامل‌ها، حجم کم و رایگان و متن باز بودن از دیگر مزیت‌های این ide است.

لینک دانلود: دانلود Code Ide

3- Kdevelop

ادیتور Kd رایگان، متن باز و کم حجم بوده و مناسب برای زبان‌های سی و سی پلاس پلاس است. این ویرایشگر برای سیستم عامل‌های خانواده لینوکس و مک طراحی شده است و از فریم ورک قدرتمند Qt نیز پشتیبانی می‌کند. این ادیتور نسخه‌های مختلفی دارد که در آن‌ها از زبان‌های Php و پایتون نیز پشتیبانی می‌شود.

لینک دانلود: دانلود Kdevelop

4- Anjuta Devstudio

نرم‌افزار AD به عنوان یک ادیتور رایگان برای زبان‌های C و C++ است که امکانات بی‌نظیری از جمله مدیریت پروژه، طرح GUI، کنترل نسخه و… دارد.

لینک دانلود: دانلود Anjuta Devstudio

5- Code lite

ویرایشگر CL محبوبیت زیادی در میان برنامه‌نویسان دارد و به صورت متن باز و رایگان ارائه شده است. این ide حجم کمی دارد و می‌تواند به خوبی از سیستم عامل‌های مختلف پشتیبانی کند.

لینک دانلود: دانلود code lite

6- ++Dev C

ویرایشگر Dev رایگان بوده و ظاهری قدیمی دارد. این ide از امکانات خوبی برخوردار است اما تنها می‌تواند از دو کامپایلر GCC و MinGE پشتیبانی کند.

لینک دانلود: دانلود Dev C++

نتیجه گیری

IDE و کامپایلر ++C یکی از جذاب ترین قسمت های آموزش زبان های برنامه نویسی است اما وسواس به خرج ندهید و با همین اطلاعاتی که در اختیارتان گذاشتیم میتوانید IDE و کامپایلر ++C را به راحتی انتخاب کنید و دانلود کنید. در این مقاله به طور کامل با IDE و کامپایلر ++C آشنا شدیم و انواع ادیتور در برنامه‌نویسی C++ را بررسی کردیم. همچنین به سؤالاتی از قبیل کامپایلر چیست؟ ide چیست؟ و کامپایلر C++ چیست؟ نیز به طور کامل پاسخ دادیم و سعی کردیم تا بهترین برنامه برای برنامه‌نویسی C++ را به شما معرفی کنیم. این مطلب راجع به بهترین ide برای c++ بود و به معرفی ادیتور و کامپایلر برنامه‌نویسی سی پلاس پلاس پرداختیم. ‌امیدواریم با مطالعه این مقاله توانسته باشید به سؤالات خود در زمینه بهترین کامپایلر برای برنامه‌نویسی C++ پاسخ دهید و بهترین ide برای c++ را بشناسید. پیشنهاد می‌کنیم در صورت بروز هرگونه سؤال راجع به ide و کامپایلر C++ آن را با مشاورین تیم ما در میان بگذارید و با برطرف کردن تمام ابهامات، اطلاعات و آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید.

فهرست مطالب

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − نه =