کاربرد پایتون در الکترونیک | مداد سبز

نویسنده: رضا حمیدی

آخرین ویرایش : 2 سال قبل

کاربرد پایتون در الکترونیک | 17 کاربرد پایتون در الکترونیک که نمیدانستید!

پایتون چه کاربردی در الکترونیک دارد؟ امروزه با پیشرفت تکنولوژی و توسعه علم کامپیوتر، انواع زبان‌های برنامه‌نویسی طراحی شده است که هرکدام در زمینه‌های مختلف، کاربرد دارند. هر چه بیشتر می‌گذرد، کار با زبان‌های برنامه‌نویسی ساده‌تر می‌شود. یکی از زبان‌های بسیار آسان و جذاب برنامه‌نویسی، زبان پایتون است که به دلیل کاربرد فراوانی که دارد، جایگاه ویژه‌ای بین برنامه‌ نویسان پیدا کرده است.

پایتون به عنوان یکی از این زبان‌های کاربردی و قدرتمند جهان، به شدت توجه دانشجویان مهندسی برق را به خود جلب کرده است. مجموعه آموزشی مداد سبز سعی دارد در این مقاله به معرفی زبان پایتون در الکترونیک، بپردازد. با کمک مجموعه مقالات آموزش پایتون، می‌توانید با ویژگی‌ها و قابلیت‌های جذاب این زبان آشنا شوید و در صورت تمایل برنامه‌نویسی را شروع کنید. برای شروع آموزش برنامه‌نویسی پایتون، می‌توانید از مجموعه آموزش پایتون، کمک بگیرید و در زمان کوتاهی وارد بازار کار شوید.

پایتون در الکترونیک به چه معناست؟

پایتون در الکترونیک به چه معناست؟ | مداد سبز

ممکن است برایتان سؤال پیش بیاید که کاربرد پایتون در الکترونیک به چه معنا است؟ پایتون یکی از زبان‌های سطح بالا است که اکثر مؤسسات و دانشگاه­ها، برای شروع برنامه‌نویسی، از آن استفاده می­کنند. اگر با این زبان کار کرده باشید، حتماً به آسان بود آن پی برده‌اید. با این وجود، این زبان بسیار قدرتمند و غنی است و تقریباً در همه حوزه‌ها دخالت دارد.

الکترونیک از رشته‌های مهندسی برق است که مانند برخی دیگر از رشته‌های مهندسی، وابسته به علم برنامه‌ نویسی می‌باشد. معمولاً برای برنامه‌نویسی پروژه‌های الکترونیک، از زبان پایتون استفاده می‌شود؛ چرا که این زبان بسیار آسان است و مهندسان برق می‌توانند به آسانی آن را یاد بگیرند. از طرفی این زبان تعداد زیادی کتابخانه و فریم ورک قوی دارد که می‌تواند موجب سهولت کار مهندسین برق شود.

کاربرد پایتون در الکترونیک

معمولاً دانشجویان مهندسی هنگامی که دور هم جمع می‌شوند در رابطه با استفاده از برنامه‌نویسی python در مهندسی الکترونیک صحبت می‌کنند. این موضوع اهمیت زیادی برای مهندسین الکترونیک دارد، چرا که می‌توانند از آن، برای اجرای پروژه‌های خود استفاده کنند. همانطور که اشاره شد، زبان برنامه‌نویسی پایتون، تقریباً در همه رشته‌ها کاربرد دارد که یکی از آن‌ها، رشته الکترونیک برق است. مجموعه آموزش برنامه‌نویسی مداد سبز، قصد دارد در ادامه، اطلاعات بیشتری در رابطه با برنامه نویسی پایتون در مهندسی الکترونیک به شما عزیزان ارائه دهد. پس اگر شما هم تمایل دارید با این زبان بیشتر آشنا شوید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. پایتون در الکترونیک، کاربرد فراوانی دارد. اکثر دانشجویان رشته الکترونیک، به کمک این زبان، پروژه‌های خود را پیاده‌سازی کرده و تحویل می‌دهند. پایتون در الکترونیک به قدری اهمیت دارد که می‌توان ادعا کرد که انجام پروژ‌های برق، بدون این زبان، تقریباً غیر ممکن است.

کاربرد پایتون در مهندسی الکترونیک electronic engenering

خوشبختانه زبان زبانه‌نویسی پایتون طوری طراحی شده است که می‌تواند مسائل مختلفی را حل نماید. این زبان به دلیل قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای که دارد، تبدیل به محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی دنیا شده است. زبان پایتون، یک زبان مفسری است؛ از این رو برنامه‌نویسان به جای تمرکز روی جزئیات، مانند مدیریت حافظه یا معماری CPU می‌توانند روی مسائل مهم‌تر مانند الگوریتم، تمرکز داشته باشند. علاوه براین، زبان پایتون از کتابخانه‌های بسیار قوی برخوردار است. این موضوع کار برنامه‌نویسی با پایتون را چندین برابر راحت‌تر کرده است. همه این ویژگی‌ها باعث شده تا مهندسین رشته الکترونیک، برای انجام پروژه‌های خود از پایتون استفاده کنند.

کاربرد پایتون در الکترونیک سیستم عامل اندروید

کاربرد پایتون در الکترونیک | 17 کاربرد پایتون در الکترونیک که نمیدانستید!

پایتون چه کاربردی در الکترونیک اندروید دارد؟ معمولاً برنامه‌نویسان برای ساخت برنامه‌های موبایل اندروید، از زبان‌های اندروید، جاوا یا کاتلین، و برای پیاده‌سازی اپلیکیشن‌های ios از swift استفاده می‌کنند. اما این زبان‌ها تنها ابزار ساخت برنامه‌های اندروید نیستند. با یادگیری زبان پایتون می‌توانید برنامه‌های جذابی برای سیستم عامل اندروید، طراحی کنید و به درآمد بالا برسید. یکی از دلایل اهمیت پایتون در الکترونیک اندروید، وجود فریم ورک kivy است که در سال ۲۰۱۲، به پایتون اختصاص یافت. توسعه‌دهندگان اندروید به کمک Kivy می‌توانند اپلیکیشن‌ها خود را توسعه دهند و آن را در مارکت‌ها به فروش برسانند. علاوه بر این توضیحات جهت مطالعه کامل و نکات بیشتر میتوانید مقاله برنامه نویسی اندروید با پایتون را بخوانید.

کاربرد پایتون در برنامه نویسی ارتباط الکترونیک اکسل

اکسل یکی از برنامه‌ها کاربردی مایکرؤسافت است که اکثر سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ و کوچک دنیا، از آن استفاده می‌کنند. کاربرد اکسل، سازماندهی، تحلیل و ذخیره اطلاعات در جدول ها‌ی مختلف است. ممکن است برخی از کاربران علاقه‌ای به کارکردن با جداول و تحلیل داده‌ها، نداشته باشند، در این صورت باید چکار کرد؟ خوشبختانه طراحان و توسعه‌دهندگان زبان پایتون، این امکان را به کارمندان سازمان‌های مختلف داده است تا بدون کار با برنامه اکسل، عملیات خواندن، نوشتن و ویرایش داده‌ها را انجام دهند.

امروزه، استفاده برنامه‌نویسی پایتون در الکترونیک اکسل به شدت افزایش یافته است. پس اگر شما هم از کار با اسپردشیت‌ها اکسل خسته شده‌اید، بهتر است به سراغ زبان پایتون بروید و کار‌های خود را با لذت بیشتری انجام دهید.

کاربرد پایتون در الکترونیک امنیت

پایتون در الکترونیک امنیت | مداد سبز

پایتون در الکترونیک امنیت از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. اخیراً اکثر برنامه‌نویسی‌های امنیت و هک، با زبان پایتون انجام می‌شوند، این موضوع باعث شده پایتون، به یک زبان خاص و کاربردی تبدیل شود. اما کاربرد پایتون در الکترونیک امنیت چیست؟ برنامه‌نویسی هک و امنیت، پس از یادگیری کامل یک زبان برنامه‌نویسی، امکان‌پذیر خواهد بود. برای ورود به دنیا امنیت، می‌توانید با پایتون شروع کنید. علاوه بر اینکه این زبان کاربرد فراوانی در این زمینه دارد، بسیار آسان است و به زودی وارد کار خواهید شد. 

وجود کتابخانه‌های قدرتمند پایتون، کاربرد پایتون در الکترونیک امنیت را چندین برابر کرده است. معروف‌ترین کتابخانه‌ها و ابزار‌های پایتون برای امنیت عبارتند از

 • Scapy
 • requests
 • BeautifulSoup
 • Requests_html
 • pyPdf2
 • pyexiftool
 • Socket
 • python3-nmap
 • escape
 • Ctypes
 • encrypt
 • Faker

زبان برنامه نویسی پایتون کاربرد های زیادی دارد که یکی از آن ها کاربرد پایتون در هک و امنیت است.

کاربرد پایتون در برنامه نویسی الکترونیک اقتصاد

کاربرد پایتون در الکترونیک اقتصاد چیست؟ اکثر شرکت‌هایی که در صنعت اقتصاد فعالیت می‌کنند، به دنبال زبانی کاربری هستند تا در این حوزه به آن‌ها کمک کند. الکترونیک اقتصاد، نیازمند یک زبان برنامه‌نویسی قوی است که از کتابخانه ها غنی برخوردار ‌باشد. زبان پایتون، دقیقاً همان چیزی است که این شرکت‌ها به دنبال آن می‌گردند. زبان برنامه‌نویسی پایتون، به کمک قابلیت‌ها و فریم ورک‌های خود، می‌تواند برای انواع مسائل بزرگ اقتصادی، راه حل‌های مقیاس‌پذیر ارائه دهد.

در حال حاضر بزرگ‌ترین شرکت‌ها و سازمان‌های مالی، برای امور اقتصادی خود، از پایتون استفاده می‌کنند. بنابراین می‌توان ادعا کرد که پایتون در الکترونیک اقتصاد، نقش مهمی دارد و می‌تواند بهترین گزینه برای خدمات بانکی و توسعه اقتصادی باشد.

کاربرد پایتون در برنامه نویسی الکترونیک بورس

استفاده از برنامه‌نویسی پایتون در الکترونیک بورس به چه صورت است؟ همانطور که می‌دانید، امروزه بازار سرمایه‌گذاری بورس، اهمیت زیادی در زندگی مردم پیدا کرده است. بازار بورس، برای اینکه بتواند به صورت هوشمند‌تر و سریعتر پیش برود، نیازمند پایگاه داده می‌باشد. امروزه معاملات بورسی با وجود پایگاه داده، بسیار آسان شده است. به طوری که سرمایه‌گذاران می‌توانند، معاملات خود را با چند کلیک ساده انجام دهند.

نرم‌افزار پایتون در الکترونیک بورس، این امکان را به سرمایه‌گذاران می‌دهد تا یک دید کلی از فرایند معاملات و نتیجه داشته باشند. در واقع نرم‌افزار پایتون با تحلیل داده‌ها، نتایج سودمندی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. با یادگیری پایتون می‌توانید اطلاعات مفیدی در رابطه با داده‌ها و روند معاملات به دست بیاورید و در بازار بورس به موفقیت چشمگیری برسید.

کاربرد پایتون در مهندسی برق

کاربرد پایتون در مهندسی برق

امروزه اکثر دانشجویان مهندسی برق ترجیح می‌دهند برای پیاده‌سازی پروژه‌های خود، از جمله پردازش سیگنال و تصویر، پروژه‌های کنترل، برنامه‌ریزی سیستم‌های تعبیه شده داخلی و… از پایتون استفاده کنند. از این رو، پایتون در الکترونیک برق، کاربرد فراوانی دارد. وجود کتابخانه و فریم ورک‌های محاسباتی پایتون، می‌تواند دلیل اصلی کاربرد پایتون در الکترونیک باشد. این کتابخانه‌ها، کار مهندسین را به شدت راحت کرده و از هدر رفتن وقت آن‌ها جلوگیری می‌کند.

زبان پایتون، یکی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی است که از سرعت رشد بسیار خوبی در صنعت‌ها مختلف برخوردار می‌باشد. این زبان در رشته‌های مختلف کاربرد دارد اما در رشته مهندسی برق، اهمیت بیشتری دارد. از ویژگی‌های دیگر این زبان می‌توان به فوق‌العاده آسان بودن آن اشاره کرد. این زبان بسیار شبیه به زبان انسان است و کار برنامه‌نویسی را برای توسعه‌دهندگان آسان کرده است. پایتون در الکترونیک برق این امکان را به شما می‌دهد تا پیچیده‌ترین پروژه‌ها را با کمترین میزان کدنویسی پیاده‌سازی کنید.

کاربرد پایتون در الکترونیک پردازش تصویر

پایتون در الکترونیک پردازش تصویر چه کاربرد‌هایی دارد؟ پایتون علاوه بر موارد نام برده، در دنیای پردازش تصویر هم کاربرد دارد. پردازش تصویر به فرایندی گفته می­شود که طی آن، تصاویر توسط کامپیوتر دستکاری می‌شوند تا اطلاعات مفیدی بدست بیاید. علم داده کاوی یکی از رشته‌های بسیار مهم است که بر اساس آن می‌توان به نتایج مفیدی در رابطه با آینده رسید. در علم داده کاوی از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که عبارتند از

 • بینایی کامپیوتری و یادگیری عمیق
 • الگوریتم‌های مختلف برای پردازش تصویر
 • شناسایی اطلاعات از تصاویر
 • طبقه‌بندی داد‌های دست آمده
 • و…

علم پردازش تصویر، علاوه بر این موارد، نیازمند یک زبان برنامه‌نویسی کاربردی نیز می‌باشد. پایتون به دلیل برخورداری از کتابخانه‌ها قدرتمند، می‌تواند بهترین گزینه برای پردازش تصویر باشد. این کتابخانه‌ها علاوه بر پردازش تصویر، می­توانند الگوریتم‌ها بسیار پیچیده‌ای را برای یادگیری عمیق یا Deep Learning ارائه دهند.

مهم‌ترین کتابخانه‌های پایتون که در پردازش تصویر کاربرد دارند عبارتند از

 • کتابخانه OpenCV
 • کتابخانه SimpleCV
 • کتابخانه Pillow
 • کتابخانه Mahotas
 • کتابخانه pgmagick

پایتون در الکترونیک تصویر

پایتون در الکترونیک تصویر | مداد سبز

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، پایتون در الکترونیک اهمیت زیادی دارد. یکی از کاربرد‌های مهم این زبان برنامه‌نویسی، پردازش تصاویر است. زبان برنامه‌نویسی پایتون، به واسطه کتابخانه‌هایی که دارد می‌تواند در الکترونیک تصویر، مورد استفاده قرار بگیرد. کتابخانه PIL، کتابخانه تصویربرداری پایتون است که قابلیت ویرایش تصویر را در اختیار مفسر پایتون قرار می‌دهد. این کتابخانه توسط فردریک لوند و همکارانش، توسعه یافته است. با بکارگیری این کتابخانه قدرتمند، می‌توانید کار پردازش تصویر را انجام دهید و به نتایج مفیدی دست یابید.

برنامه نویسی الکترونیک با پایتون یا جاوا؟

آیا از پایتون در الکترونیک جاوا استفاده می‌شود؟ جاوا یکی از زبان‌های قوی برنامه‌نویسی است که در دسته زبان‌های کامپایل شده قرار دارد. در مقابل پایتون، یک زبان مفسری پویا است. به همین دلیل است که اجرا و دیباگ کد‌های جاوا، بسیار سریعتر از پایتون می‌باشد. با این وجود، اکثر برنامه‌نویسان ترجیح می‌دهند از پایتون استفاده کنند؛ چرا که این زبان بسیار ساده‌تر و جذاب‌تر می‌باشد. زبان برنامه‌نویسی پایتون کتابخانه‌های زیادی دارد؛ از این برنامه‌نویسان مجبور نیستند کار خود را از صفر شروع کنند. در حال حاضر استفاده از پایتون در جاوا، امکانپذیر است. با دیدن آموزش‌های کوتاه می‌توانید این کار را به راحتی انجام دهید و از پایتون در کد‌های جاوا استفاده کنید. برای بهتر متوجه شدن اینت موضوع میتوانید مقاله پایتون یا جاوا را مطالعه کنید.

برنامه نویسی الکترونیک با پایتون یا جاوا اسکریپت؟

زبان پایتون، یک زبان همه منظوره سطح بالا است که کار با آن بسیار آسان می‌باشد. خوشبختانه می‌توانید از زبان پایتون در هر نوع برنامه‌ای که بخواهید استفاده کنید. از کاربرد‌های پایتون می‌توان به توسعه وب، توسعه اپلیکیشن، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی اشاره کرد. در حال حاضر روش‌های زیادی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید از پایتون در جاوا اسکریپت استفاده کنید. همانطور که می‌دانید کار با هر دو زبان پایتون و جاوا اسکریپت بسیار آسان است. در نتیجه جای نگرانی نیست و می‌توانید به راحتی از کاربرد برنامه‌نویسی پایتون در الکترونیک جاوا اسکریپت بهره ببرید.

نتیجه گیری

کاربرد برنامه نویسی پایتون در الکترونیک | مداد سبز

در این مقاله سعی کردیم به طور مختصر، زبان پایتون و کاربرد آن را در رشته­ها مختف ارائه دهیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله، به پاسخ سوالات خود رسیده باشید. در صورت وجود هرگونه سؤال یا ابهام، خوشحال می­شویم  سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

فهرست مطالب

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =