سیستم مورد نیاز برنامه‌نویسی اندروید

نویسنده: رضا حمیدی

آخرین ویرایش : 9 ماه قبل

سیستم مورد نیاز برنامه‌نویسی اندروید

همیشه سوالات بسیاری در ذهن تازه‌کاران عرصه برنامه‌نویسی اندروید شکل خواهد گرفت. از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌تواند در رابطه با سیستم مورد نیاز برنامه‌نویسی اندروید باشد یا اینکه آیا از عهده این کار برخواهند آمد. در نهایت، این افراد برای به دست آوردن پاسخ مناسب دست به دامن گوگل یا افراد متخصص در این زمینه خواهند شد.

مجموعه آموزشی مداد سبز، اطلاعات لازم و کافی در رابطه با سیستم مورد نیاز برنامه‌نویسی اندروید را در قالب مجموعه آموزش برنامه‌نویسی اندروید در اختیار این عزیزان قرار خواهد داد.

 افراد تازه‌کار با مطالعه مجموعه مقالات آموزشی اندروید مطالب مهم را آموخته و به راحتی می‌توانند هنگام انجام برنامه‌نویسی، به کار بگیرند. ما را همراهی کنید تا شما را بیشتر با این موضوع آشنا کنیم.

برای برنامه ‌نویسی اندروید لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر؟

برای برنامه ‌نویسی اندروید لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر؟

مهم‌ترین پرسش جهت برنامه‌نویسی، سیستم مورد نیاز برنامه‌نویسی اندروید است. قبل از پاسخ به چنین پرسشی، باید نوع برنامه‌نویسی اندرویدی مشخص شود. برنامه‌نویسی اندروید به سه بخش مختلف وب، موبایل و ویندوز تقسیم‌بندی خواهد شد. در هنگام انتخاب کامپیوتر یا لپ تاپ، باید طبق راهنمای خرید سیستم مناسب برنامه‌نویسی اندروید عمل نمود، تا افراد کامپیوتر یا لپ‌تاپ مناسب برای برنامه‌نویسی اندروید را خریداری نمایند.

سیستم مورد نیاز برنامه‌نویسی اندروید موبایل، باید از سخت‌افزار‌های قوی‌تر و پیشرفته‌تر از برنامه‌نویسی برای وب برخوردار باشد تا کار به‌راحتی به مرحله آخر خود برسد. در راهنمای خرید سیستم مناسب برنامه‌نویسی اندروید موبایل، آمده است که این سیستم باید حداقل از سی پی یو اینتل  Core i5، هارد دیسک معمولی  HDD، کارت گرافیک ۲ گیگابایتی با حافظه اختصاصی و رم حداقل با ۸ گیگ بهره‌مند باشد.

متخصصان در معرفی سیستم مناسب برای برنامه‌نویسی اندورید موبایل، پیشنهاد خواهند کرد که سیستم مورد نیاز برنامه‌نویسی اندروید افراد از کارت حافظه ۱۶ گیگابایتی، هارد دیسک ۵۱۲ گیگابایتی و کارت گرافیک ۴ گیگ که تولید شده شرکت Nvidia باشد؛ همچنین در معرفی سیستم مناسب برای برنامه‌نویسی اندروید موبایل، حتما سی پی یو آن Intel core i7 با حداقل فرکانس ۲ گیگاهرتز باشد.

اگر به دنبال برنامه‌نویسی اندروید وب هستید، در اختیار داشتن یک کامپیوتر قدیمی در کنار مرورگر و ویرایشگر متن‌های ساده چون نوت پد و همچنین سرور لوکال مانند زمپ کافی است. البته سیستم مورد نیاز برنامه‌نویسی اندورید وب باید دارای حداقل‌های چون رم ۲ گیگ، هارد دیسک HDD ، سی پی یو intel Pentium   باشد؛ همچنین در چنین زمانی نیاز به کارت گرافیک خاصی، نیست.

سیستم مورد نیاز برای برنامه‌نویسی اندورید در ویندوز باید در پیاده‌سازی کد‌نویسی‌های خاص، توانمند باشد. همچنین از یک سری کامپایلر یا مفسر کد نیز بهره‌مند باشد تا در صورت نیاز، امکان ترجمه و اجرا را به افراد ارائه دهند. در مشخصات کامپیوتر مناسب برای کد‌نویسی کامپیوتر بیان شده است که از حداقل‌های چون رم ۴ گیگ، هارد دیسک  HDD، سی پی یو اینتل i3 و کارت گرافیک ۲ گیگ حافظه اختصاصی بهره‌مند باشد تا عمل برنامه‌نویسی به آسانی به مراحل پایانی خود برسد.

البته متخصصان این امر در معرفی سیستم مورد نیاز برنامه‌نویسی اندورید بیان خواهند که در صورتی که مشخصات کامپیوتر مناسب برای کد‌نویسی اندورید از کارت حافظه ۱۲ گیگا بایتی و کارت گرافیک ۴ گیگی شرکت Nvidia باشد؛ همچنین هارد دیسک ۲۵۶ گیگا بایتی و همچنین سی پی یو اینتل Core i5 با حداقل فرکانس ۵/۲ گیگا هرتزی باشد، عمل برنامه‌نویسی برای افراد بسیار لذت بخش‌تر پیش خواهد رفت.

کارت SDD برنامه ‌نویسی اندروید

کارت SDD برنامه ‌نویسی اندروید

با توجه به پیشرفت علم و فناوری در تمامی زمینه‌ها از جمله سیستم مورد نیاز برنامه‌نویسی اندروید، تغییرات بسیاری رخ داده است. یکی از این تغییرات استفاده از کارت SDD که نسل جدید هارد دیسک‌ها هستند، خواهد بود. به واسطه استفاده از این کارت‌های  SDD، دست کاربر در انتخاب ابزار آلات برای سیستم جهت برنامه‌نویسی اندروید باز بوده و همچنین از این کارت به عنوان یک رقیب جدی در برابر هارد دیسک لپ‌تاپ یاد کرد.

هارد دیسک HDD و کارت حافظه SDD ، هر دو جهت ذخیره‌سازی اطلاعات مورد استفاده کاربران قرار خواهند گرفت. نام دیگر هارد دیسک‌ها را درایو جامد نام نهاده‌اند؛ دلیل آن نیز به این خاطر است که، هیچ بخش متحرکی در آن وجود نداشته و ساختار کلی در این نوع هارد با دیگر هارد‌ها متفاوت است. اما کارت‌های  حافظه SDD، از یک سری مدار‌های تشکیل شده‌اند که مانند دیگر هارد‌ها، خیلی سریع اطلاعات را مورد پردازش قرار خواهد داد.

همچنین در صورت نبود برق نیز، به واسطه کارت SDD اطلاعات را می‌توان ذخیره نمود. یکی از مشخصات لپ تاپ مناسب برای برنامه‌نویسی اندروید، وجود یا امکان نصب این نوع کارت‌های حافظه خواهد بود؛ زیرا در صورت استفاده از این نوع کارت‌های حافظه در سیستم مورد نیاز برنامه‌نویسی اندورید، بسیار سریع‌تر از هارد دیسک‌های HDD عمل خواندن و نوشتن را انجام خواهد داد. عملکرد بدون هر گونه صدا، محکم در برابر ضربه، عمر بالا و مصرف انرژی کم از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از کارت SDD است.

پردازنده مناسب برنامه ‌نویسی اندروید

پردازنده مناسب برنامه ‌نویسی اندروید

پردازنده در سیستم مورد نیاز لپ تاپ برای برنامه‌نویسی اندروید، نقش بسیار مثبت و سازنده‌ای را ایفا خواهد کرد. افرادی که به تازگی کار خود را در عرصه برنامه‌نویسی یا کد‌نویسی شروع کرده‌اند؛ به خاطر بالا بودن قیمت سیستم مناسب برنامه‌نویسی که دارای پردازنده‌هایi5  یا i7 هستند، امکان دارد به خاطر این قیمت زیاد لپ تاپ کار خود را کنار بگذارند.

ایده‌آل‌ترین پردازنده برای سیستم مورد نیاز برای برنامه‌نویسی اندورید  i5یا i7 است؛ اما این به معنی نیست که نمی‌توان با سیستم‌های که پردازنده آن‌ها i3 نتوان کار کرد. البته در صورت استفاده از یک سیستم با پردازنده i3 برای برنامه‌نویسی کار به کندی پیش خواهد رفت؛ اما این افراد تازه‌کار می‌توانند با انجام چند کار خوب و بکار‌گیری حوصله و دقت خود، پول لازم متناسب با قیمت سیستم مناسب برنامه‌نویسی اندروید را جمع‌آوری کنند.

متخصصان عرصه برنامه‌نویسی در هنگام خرید به این افراد تازه‌کار پیشنهاد خواهند کرد که به سراغ لپ‌تاپ‌های با پردازنده Intel  i6700-7 HQ   رفته و در صورت استفاده از دسکتاپ، پردازنده آن Intel i6700-  7  یا AMD FX-8320 باشد.

رم مناسب برنامه ‌نویسی اندروید

رم مناسب برنامه ‌نویسی اندروید

مطمئنا یکی از مهم‌ترین سوالات شکل گرفته در ذهن افراد تازه‌کار در حوزه برنامه‌نویسی، وجود یک رم یا کارت حافظه مناسب است. سیستم مورد نیاز برنامه‌نویسی اندروید باید حداقل ۴ گیگ بایت بهره‌مند باشد؛ زیرا سیستم‌های با کارت حافظه کمتر از این میزان، عرصه برنامه‌نویسی را برای افراد ر به شدت سخت و مشکل خواهند کرد.

حتی کارت حافظه ۳ گیگی یک کامپیوتر یا سیستم مورد نیاز لپ تاپ برای برنامه‌نویسی اندروید، کار کد‌نویسی را با کندی بسیار همراه خواهد کرد؛ بنابراین فرد برنامه‌نویس با سختی بسیار کار خود را پیش برده و در سوی دیگر، مطمئنا تحویل پروژه نیز دیر‌تر از زمان مشخص شده خواهد شد. متخصصان عرصه برنامه‌نویسی به افراد پیشنهاد خواهند کرد از سیستم‌های با کارت حافظه حداقل ۴ و حداکثر ۸ گیگابایتی استفاده کنند.

همچنین آنان به این افراد توصیه خواهند کرد که؛ در صورت استفاده از لپ تاپ یا دسکتاپ، از کارت حافظه ۸ تا ۱۶ گیگابایتی از نوع هارد دیسک HDD/3، HDD/4 در حداقل فرکانس ۲۱۳۳ الی ۲۴۰۰ مگاهرتز بهره ببرند.

کارت گرافیک مناسب لپ تاپ برای برنامه ‌نویسی اندورید

از جمله مهم‌ترین بخش‌ها در هنگام برنامه‌نویسی، کارت گرافیک بوده و البته در برخی موارد، وجود آن الزامی و لازم نیست. در حالت کلی کارت گرافیک موجود در یک لپ تاپ، یا از نوع Dedicated است؛ یا از نوع  lntegrated  باید باشد. در صورتی که کارت گرافیک لپ تاپ از نوع lntegrated باشد، نیاز به هزینه مجدد جهت نصب یک کارت گرافیک جدید و نو نخواهد بود.

با این وجود در صورت تهیه یک کارت گرافیک جدید و نصب آن روی لپ‌تاپ، عمل برنامه‌نویسی اندروید راحت‌تر صورت خواهد گرفت. به‌ویژه در صورتی که افراد به دنبال برنامه‌نویسی گرافیکی یا بازی هستند، حتما روی لپ‌تاپ خود یک کارت گرافیک قوی‌تر و پیشرفته‌تر از کارت گرافیگ ۲ گیگابایتی نصب کنند.

سیستم مورد نیاز برنامه ‌نویسی اندروید

 

لپ‌تاپ ابزاری کارآمد، جهت انجام عمل برنامه‌نویسی اندورید بوده و افراد تازه‌کار از میان انواع برند‌های مختلف موجود در بازار، می‌توانند یکی را انتخاب کنند. از اصلی‌ترین لپ تاپ‌های موجود در بازار، می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

لپ تاپ ۱۴ اینچی برند ایسر در مدل Aspire 1 A114-33-C0A1

کارت حافظه این لپ تاپ ۴ گیگابایتی بوده و صفحه نمایش آن ۱۴ اینچی است. پردازنده این لپ تاپ ۱۴ اینچی نقره‌ای رنگ، Celeron  است. همچنین کارت گرافیک این محصول Intel بوده و از کاربری عمومی بهره‌مند است. افراد تازه‌کار در حوزه برنامه‌نویسی، می‌توانند از این محصول علاوه بر استفاده در این حوزه در جهت انجام کار‌های روزمره خود نیز بهره ببرند.

برند ایسر یکی از مطرح‌ترین شرکت‌ها در زمینه تولید و طراحی لپ‌تاپ است. صفحسیستم مورد نیاز برنامه ‌نویسی اندرویده نمایش ۱۳۶۶x۷۶۸HD  آن نیز از دقت بسیار بالایی بهره‌مند است. وزن لپ‌تاپ ۱۴ اینچی برند ایسر ۹۰/۱ کیلو و در ابعاد ۹/۱۹ *۲۳۶ *۳۲۸ میلی‌متری طراحی شده است. هنگام خرید علاوه بر لپ تاپ، دو اسپیکر با مشخصات استریو نیز به خریدار از سوی فروشنده ارائه خواهد شد.

باتری دو سلولی این محصول، در حدود ۸ ساعت شارژ داشته و بدون هرگونه سیستم عاملی است. لپ‌تاپ ۱۴ اینچی برند ایسر از درایو نوری بهره‌مند نبوده و از دو پورت USB ۲/۳ و یک پورت USB ۲/۳ جهت استفاده در زمان لازم برخوردار است. خرید این محصول را می‌توانید از طریق دیجی کالا انجام دهید.

لپ تاپ ۶/۱۵ اینچی شرکت ایسر در مدل Aspire 3 A315-57G-59RG

از مهم‌ترین مزیت این مدل از لپ تاپ‌های برند ایسر، وجود پردازنده core i5 در  مدل ۱۰۳۵GI بوده و همچنین رم آن نیز از مدلDDR4  خواهد بود. البته ظرفیت کارت حافظه آن ۸ گیگابایتی بوده و اندازه صفحه نمایش آن ۶/۱۵ است. با توجه به دقت صفحه نمایش لپ تاپ ۶/۱۵ برند ایسر،Full HD  بوده و از مشخصات مهم صفحه نمایش این محصول ۱۰۸۰*۱۹۲۰ پیکسل است.

وزن لپ تاپ ۶/۱۵ اینچی برند ایسر ۱۰۰ گرم کمتر از دو کیلو بوده و سرعت پردازنده آن نیز ۸/۲ گیگاهرتز است. برند ایسر این لپ تاپ را در ابعاد ۹/۱۹*۵/۲۵۰*۴/۳۶۳ طراحی و در قالب رنگ مشکی روانه بازار کرده است. باتری سه سلولی این محصول را می‌توان به مدت ۲ تا ۴ ساعت بدون استفاده از شارژر مورد استفاده قرار داد.

این محصول پرطرفدار از سیستم عامل ویندوز ۱۰ بهره‌مند بوده و افراد در زمان خرید علاوه بر محصول، از یک دفترچه راهنما و کابل شارژر در کنار شارژر نیز بهره‌مند خواهند شد. اسپیکر، وبکم و صفحه نمایش مات از دیگر ویژگی‌های این محصول پرطرفدار است. این لپ تاپ از کاربرد عمومی بهره‌مند بوده و با توجه به مشخصات ویژه آن می‌توان برای انجام برنامه‌نویسی اندوریدی نیز از آن استفاده کرد. برای خرید این محصول می‌توانید از طریق سایت دیجی کالا اقدام فرمایید.

خلاصه

سیستم مورد نیاز برنامه‌نویسی اندروید، از اهمیت فوق‌العاده‌ای در امر برنامه‌نویسی برخوردار است؛ بنابراین افراد با خرید و انتخاب لپ‌تاپ یا کامپیوتری که از کارت حافظه، پردازنده، رم و کارت گرافیکی پیشرفته‌تر بهره‌مند است؛ هنگام انجام پروژه‌های برنامه‌نویسی با سختی کمتری مواجه خواهند شد.

البته باید این نکته را به یاد داشته باشند که موفق عمل کردن در حوزه برنامه‌نویسی چندان به نوع سیستم (لپ تاپ یا کامپیوتر) بستگی ندارد. در صورت داشتن پشتکار، صبر و دقت می‌توانند پروژه‌های برنامه‌نویسی خود را درست تحویل مشتری دهند تا با دریافت دستمزد خود، سیستم خود را ارتقا داده و پرژوه‌های بیشتری برای انجام دریافت نمایند.

فهرست مطالب

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 6 =